01-06-2020
Forum

Ana Sayfa / Sualtı Rehberi ve Bölgeleri / Uluburun Antik Batiği

Kaş ilçesinin 8.5 kilometre güney doğusunda uzanmakta olan Uluburun”un doğu kiyisindan sadece 60 metre açikta 1982 yilinda bir sünger dalgici tarafindan Genç Tunç Devrine ait bir batik bulunmuştur. 1984 yilinda başlanilan çalişmalarin ve onbir sezon boyunca yapilan binlerce dalişin sonucunda M.Ö 14. yüzyilin sonlarinda kaybolmuş eşsiz bir yük gün işiğina çikarilmiştir.Yaklaşik 15 metre boyunda olan ve Sedir ağacindan yapilan geminin kiç tarafi 44 metre, pruvasi ise 52 metrede bulunmaktaydi. Taşimakta olduğu malzeme 61 metre derinliğe kadar yuvarlanmişti.

Gemideki malzemeyi genelde hammaddeler oluşturmasina rağmen üretilmiş mallar da bulunmuştur. Sayilari yüzelliyi aşan, kobalt mavisi, turkuvaz ve lavanta renklerindeki yuvarlak, yassi ham cam külçelerinin, Ugarit ve el-Amarna tabletlerinde Suriye-Filistin kiyilarindan geldiği belirtilen mekku ve ehlipakku olduklari düşünülmektedir. Bu külçeler bilinen en eski ve eksiksiz cam külçelerini oluşturmaktadir. Diğer eşsiz arkeolojik buluntular arasinda Eski Misirlilarin Abanoz adini verdiği ve tropik Afrika”da yetişen siyah renkli bir ağaç ile Sedir ağacini sayabiliriz. Diğer hammaddeler ise tam ve kesilmiş fildişleri ile bir düzineden fazla suaygiri dişi, tütsü katkisi olarak kullanildiği sanilan bir tür deniz salyangozunun kapakciklari, müzik aletlerinin ses kutusu olarak kullanildiklari sanilan kaplumbağa kabuklari ile fayans veya metalden ağiz, kulp, kaide gibi parçalarin takilmasiyla vazo veya kaplarin yapiminda kullanilmak üzere taşinan deve kuşu yumurtalarindan oluşmaktadir.

Gemide hammaddelerin dişinda üretilmiş mallar da bulunmaktaydi. Dokuz büyük küpten en az ikisinde Kibris üretimi ihraç seramiği ile kandiller ve ne amaçla kullanildiklari kesin olarak bilinmeyen ancak duvara asarak kullanildiklari düşünülen eserler bulunmaktaydi. Kenan takilarini gümüş bilezikler ve ayak bilezikleri ve altin pendatifler oluşturmaktadir. Kulpsuz bir altin kadehin ise kaynaği bilinmemektedir. Çeşitli malzemelerden yapilmiş boncuklar arasinda akik, altin, fayans, cam ve Baltik kehribari boncuklar bulunmaktadir. Diğer eserler arasinda ördek biçiminde ve menteşeli kanatlari kapak işlemi gören iki adet fildişi kozmetik kutusu, bakir kazan ve kaseler, suaygiri dişinden bir borazan ve Tunç devirlerinin tamamindan bilinen kalay eserlerinden daha çok sayidaki kalay kaplar yer almaktadir. En yakin benzerlerini Romanya”daki tek bir örneğin oluşturduğu taştan törensel amaçli bir asa, batiktaki diğer buluntular arasindadir.

Gemideki bronz silahlar, ok ve mizrak uçlari ile kamalar dişinda Kenan, Miken ve olasilikla italyan yapimi kiliçlardan oluşmaktadir. Yük veya gemide yiyecek olarak taşinan maddeler arasinda badem, incir, zeytin, üzüm, çöre otu, sumak, kişniş, nar ile birkaç buğday, arpa tohumu bulunmuştur. Balik aği kurşunlari, ağ onariminda kullanilan mekikler, olta iğneleri ile ucu çatalli bir balik zipkini, gemide balik avlandiğini göstermektedir.

Geminin milliyetinin tanimlanmasinda güçlük çekilmesine rağmen orta doğu kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Çikarilan eserler günümüzde Bodrum sualti arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

06.08.2002 13:29, 6507 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Antalya`nın Sualtı Yeniden Keşfediliyor
Antalya`da Gazipaşa Türkiye’nin yeni dalış merkezi adayı
Suluin Mağarası
Gök Mağarası
Falezler
Kaş Uçak Batığı
Kaş Uçak Batığı - 2
Antalya Kaş `ta dalış turizmine ilgi artınca okul sayısı arttı
ilk buğday ihracatimiz ve MANiSSA
KaşÂ´in sualti bitki örtüsü ...
Bakir Güzellik Saint John SUALTI
Uzakdoğu harikasi Malezya
Kaplumbağa Cenneti
Uluburun Antik Batiği
Gelidonya Antik Batiği
Daliş ve Kanunlari
B24 Amerikan Savaş Uçaği Batiği
Üç Adalar
Kiriş Koyu
Batik Ada
Etiketler :

Foto Galeri

Uluburun Antik Batığı
Uluburun Antik Batığı