05-07-2020
Forum

Ana Sayfa / Sualtı Rehberi ve Bölgeleri / Kaplumbağa Cenneti

Burasi Malezya`nin Sipadan Adasi. Balik sürüleri içinde yüzmek mi istiyorsunuz ? Onlarca hörgüçkafali papağan baliği, yüzlerce baraküda, binlerce akya var burada. Makro türler dediğimiz minik canlilarla mi ilgileniyorsunuz` Porselen yengecinden denizatina, anemon karidesinden deniztavşanina binlerce farkli tür görebilirsiniz. Amaciniz köpekbaliklarina yaklaşip adrenalin salgilamak mi` Beyazyüzgeçliler ve leopar köpekbaliklari hep orada, biraz derine inerseniz ve şansliysaniz çekiçbaşlilari da görebilirsiniz.
Bütün bunlarin yaninda buranin diğer daliş bölgelerinde olmayan en önemli zenginliği ise kaplumbağalar. Sözlük anlami `sinir adasi` olduğu halde buraya daha çok `kaplumbağa adasi` denmesinin sebebini şimdi daha iyi anliyorum. Her dalişta en az 15 tane yeşil kaplumbağa ile karşilaşiyorum. O kadar çoklar ki, artik onlarla ilgilenmeyi birakip açiktaki beyazyüzgeçli köpekbaliğinin fotoğrafini çekmek için konsantre oluyorum. Hedefe kilitlenmiş ve tam onun üzerine yoğunlaşmişken kafami aniden sert cisme vurarak sarsiliyorum. Kiyidan uzakta ve mağara benzeri üzeri kapali bir bölgede olmadiğim için bir an başimi neye çarptiğimi anlayamamanin şaşkinliğini yaşiyorum. Kafami kaldirip bakinca, vurduğum cismin bir kaplumbağa olduğunu görüyorum. Ben çarpişmanin şaşkinliğini üzerimden atmaya çalişirken ürken kaplumbağa da telaşla oradan uzaklaşiyor.

Çiftleşmek için adaya geliyorlar
Az ileride biraz daha irisi ve oburu, sünger, mercan, ne bulursa isiriyor. Sert gagasi ile kirdiği mercanlarin yerine, uzun süre de olsa, doğal yenileme sonucu yenileri gelecek. Kabuğunda biriken algler onu yavaşlattiği için bir temizleme istasyonuna uğramasi gerekiyor. Hareketsiz bir şekilde durup temizlenmek istediğini işaret edince horozbinalar ve cerrah baliklari gelip bu algleri temizleyecek. Özellikle çiftleşmek ve üremek için buradalar. Bir dişi kaplumbağa 3 yilda bir çiftleşiyor. Erkek nazli dişiyi çiftleşmeye ikna ederse müthiş bir macera başliyor. Çifti gören diğer erkekler kendi şanslarini yaratmak için siraya giriyor ve çiftleşen erkeğin üzerine çikiyor. Amaç, öndeki erkeği yorarak aktivitesini yarim birakmaya zorlamak ve kendi spermlerinin de yumurtalari döllemesini sağlamak. Ancak, asil yük dişiye bindiği için yorulan o oluyor, çünkü nefes almak için yüzeye çikmalari gerekiyor ve erkekler birbirleri ile mücadele ettiklerinden bu işi dişi kaplumbağa yapmak zorunda. Hem de üzerindeki erkeklerle birlikte. Çiftleşme gerçekten çok rekabetçi. Gece olunca dişi gizlice kumsala çikarak yumurtalarini birakmak için uygun bir yer bulup 3 saat boyunca büyük bir çukur kazacak. Kazdiği çukura beş düzine yumurta biraktiktan sonra yuvasini çevredeki yirtici hayvanlarin saldirisindan korumak için özenle kumla örtmesi gerekiyor. Yumurtalarin birakilmalarindan 2 ay sonra yavrular çikacak. Yuvalari yeteri kadar sicaksa birçoğu dişi, değilse erkek olacak. Yumurtadan çikan yavrulari zorlu bir yolculuk ve hayatta kalma mücadelesi bekliyor. Onlarin yumurtadan çikmasini bekleyen avci kuşlara, yengeçlere ve kertenkelelere yem olmamak için içgüdüsel dürtü ile okyanusa yönelecekler. Yüz yavrudan sadece iki tanesi hayatta kalmayi başaracak. Hayatta kalanlar çok uzun bir yolculuk yapacak ve dişileri 20-40 yil sonra yumurtadan çiktiklari adaya geri dönecekler. Erkekler dönmeyebilir. Mucizevi geri dönüş yolculuğunda kaplumbağalarin ne tür bir içgüdü ile motive edildikleri ve yollarini nasil bulduklari tam olarak bilinmiyor.

Malezya Rehberi

Vize:
Malezya Türkiye`ye vize uygulamayan ender ülkelerden. Geçerlilik süresi en az 6 ay olan pasaportunuz ülkeye giriş için yeterli. Anakara Malezya`dan Borneo Adasi`na ulaştiğinizda tekrar gümrük işlemleri yapmaniz gerekiyor.

Ulaşim:
Ülkeye ulaşim en uygun Malezya Havayollari ile yapiliyor. istanbul`dan Kuala Lumpur `a(KL) Cuma ve Pazar günleri karşilikli, haftada 2 gün direkt uçuş var. Uçuş yaklaşik 10.5 saat sürüyor. KL`den Borneo`nun Kota Kinabalu şehrine uçakla 3.5 saatlik yolculuğun ardindan Tawau`ya 1 saatlik uçuş yapiliyor. Tawau havalimanindan 1.5 saatlik otobüs yolculuğu ile Semporna`ya, ardindan da 40 dakikalik sürat teknesi yolculuğu ile Sipadan Adasi`na ulaşiliyor.

Para Birimi:
Para birimleri Malezya ringgiti. 1 Amerikan Dolari (USD) ile 3.8 ringgit aliniyor. USD her yerde geçiyor. Kredi karti tüm ülkede son derece yaygin iken bazi adalarda kullanilmiyor. Ziyaret etmeyi düşündüğünüz adada kredi kartinin kullanilip kullanilmadiğini gitmeden önce öğrenmekte fayda var.

Yiyecekler:
Adalarda Çin, Malay ve Endonezya mutfaklarinin sentezinden oluşan müthiş lezzetli yiyecekler sunuluyor. Servis mükemmel. Öğlen ve akşam yemeklerinde taze deniz mahsulleri ağrilikli yiyecekler sunuluyor. Erişte, sabah kahvaltilari dahil tüm öğünlerde sunuluyor. Kahvaltida verilen Hindistan cevizi reçelinin tadina mutlaka bakin.

Lisan:
Malayca konuşulan ülkede turizm ile ilgilenen herkes ingilizce konuşuyor.

Elektrik:
Elektrik 220 volt ancak prizler bizdeki gibi 2 delikli değil, ingilizlerin kullandiği gibi 3 delikli.

iklim:
Tropik iklim, sicak ve nemli hava... Muson rüzgarlarinin etkili olduğu Aralik-şubat aylarina yaklaşinca yağişlar da başliyor. Aniden bastiran yağmurlar sellere sebep olabiliyor. Ancak, hava sicakliği 20 C`nin altina inmediği için üşümek söz konusu değil. Kisa kollu gömlek ve şortla tüm günü geçirmek mümkün. Akşamlari hava biraz serinlese de, uyurken ince bir çarşaf ile örtünmek yeterli.

Deniz:
Planktonik canli sayisi çok fazla olduğu için deniz çoğu zaman bulanik. Deniz suyu sicakliği yazin 26 C, kişin ise 22 C civarinda oluyor. 3 Milimetrelik uzun kollu balikadam kiyafeti tüm zamanlar için uygun. Gece dalişlari için başlik tavsiye ederim.

Nasil Gidilir`
Sipadan`a Exit Turizm`in düzenlediği turlara katilarak gidebilirsiniz. Eylül ayi boyunca 4 gece Kapalai`de tam pansiyon, 1 gece Tawau`da, 1 gece Kuala Lumpur`da konaklama, Malezya Havayollari ile uçuş, günde 3 tekne dalişi, limitsiz kiyi dalişi 1350 $. Fiyata 80$ alan vergisi ve 70 YTL yurtdişi çikiş fonu dahil değil. Promosyon, yil sonuna kadar her Cuma yapilacak çikişlarla devam edecek.

Bu muhteşem geziye sponsor olan Turizm Malezya`ya teşekkür ederim. Malezya Havayollari ile istanbul`dan Kuala Lumpur`a, oradan Kota Kinabalu ve Tawau`ya uçuşlari, transferleri, adalardaki romantik bungalovlarda konaklamayi ve tüm daliş masraflarini Turizm Malezya karşilayinca, Malezya Havayollari da 70 kiloyu aşan yüküm için ekstra ödeme talep etmeyince bana sadece yaptirdiğim masajlarin ücretini ödemek kaldi. Teşekkürler Malezya.

09.09.2005 08:51, 7806 kez okundu 1 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Antalya`nın Sualtı Yeniden Keşfediliyor
Antalya`da Gazipaşa Türkiye’nin yeni dalış merkezi adayı
Suluin Mağarası
Gök Mağarası
Falezler
Kaş Uçak Batığı
Kaş Uçak Batığı - 2
Antalya Kaş `ta dalış turizmine ilgi artınca okul sayısı arttı
ilk buğday ihracatimiz ve MANiSSA
KaşÂ´in sualti bitki örtüsü ...
Bakir Güzellik Saint John SUALTI
Uzakdoğu harikasi Malezya
Kaplumbağa Cenneti
Uluburun Antik Batiği
Gelidonya Antik Batiği
Daliş ve Kanunlari
B24 Amerikan Savaş Uçaği Batiği
Üç Adalar
Kiriş Koyu
Batik Ada
Etiketler :

Foto Galeri