19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Antalya / Antalya`nın ilçesi Serik`in Tarihi gelişimi

Serik İlkçağda Pamphylia bölgesinde yer almıştır. Sınırları içinde Aspendos(Belkıs ) ile Silyon (Asar,Yanköy Hisarı) gibi tarihi yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu şehirler arasında kurulan yol sistemi bölge, Kesik beli yolu ile Bayşehir Bölgesine, Döşeme Yolu ile Burdur’a ve Yenice Boğazı ile Elmalı Yöresine bağlanmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti 1207 yılında Antalya’yı, 1221 yılında Alanya Şehrini fethedince; doğal olarak iki şehir arasında kalan tarihi Silyon kenti Türklerin eline geçti. Türkler buraya Karakiar-ı teke adını vermişlerdir. Ayrıca antik şehre bir Selçuklu Mescidi yaparak bölgeye kendi damgalarını mimari açıdan vurmuşlardır. Şehrin bulunduğu yerin yüksek ve havadar olması Türklerin yerleşmesi açısından uygun bir yer olarak görülmüştür. Karahisar’da yaşayan Türkler genellikle hayvancılıkla geçinirlerdi. Azda olsa Antalya Limanı vasıtasıyla ticaret yaptıklarına dair kayıtlara rastlamaktayız. Çünkü Selçuklular döneminde Anadolu’nun boydan boya ticaret yollarıyla örülmüş durumdaydı.

Antalya Bölgesinde Selçuklular yol sistemi olarak ilkçağdan kalan yol sistemini kullanmışlardır. Karahisar-ı tekke’de oturan Türkler Antalya ile sıkı bir ilişkide bulunurken, bölgenin diğer yerleşim birimi olan Aspendos’ta yaşayan insanların aynı aktiviteyi pek yapmadıklarını tespit ediyoruz. XIV.yy.başlarında memleketin bazı yerlerini gezmeye çıkan Antalya Bey’inin tedbirsizliğinden yararlanan Hamid oğlu Dündar Bey, 1301 yılında şehir ve kaleyi alarak kardeşi Yunus Bey’e vermiştir. Böylece Antalya’da Hamit Oğulları dönemi başladı. Antalya’nın doğusunda bulunan ve Teke karahisar-ı denilen korunaklı hisar ve civarı Yunus Bey’in kölesi Zekeriya’ya verilmiştir. Bölge 1393 yılında Osmanlı Sultanı Beyazid tarafından fethedilerek, oğlu İsa Çelebiye sancak olarak verilmiştir.

1402 yılında cereyan eden Ankara Savaşından sonra Hamit oğullarından Osman bey, Antalya dışında bölgeyi ele geçirmiş ve İstanos’u kendisine merkez yapmıştır. II.Murat Döneminde 1423 yılında Hamit Oğlu Osman bey ile karamanoğlu II.Mehmet ittifak yaparak, Antalya’yı almak istedilersede başarılı olamamışlardır. Çünkü Antalya Sancak bey’i Hazma Bey, bu ittifak haberini alınca İstanos’ta bulunan Osman Bey’i ani bir baskınla yok etmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey şehri alma fikrinden vazgeçmeyerek tek başına Antalya şehrini kuşatmıştır. Saldırı sırasında atılan bir gülle parçasının başına isabetiyle önce yaralanmış sonra vefat etmiştir. Beylerinin yaralandığını gören karamanlı askerler kuşatmayı kaldırmışlardır. Bu olay üzerine Teke Bölgesi Karahisar-ı Teke’de dahil Osmanlı devleti’nin kontrolüne geçmiştir.

30.10.2008 13:04, 17789 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Antalya AKM & Cam Piramit 2009 Mart Ayı programı
Antalya
Akdeniz Bölgesi
Gazipaşa Yat limanında kirlilik
Akseki`dede kilim dokumacılığı tarihe karışıyor
Antalya`nın ilçesi Serik`in Tarihi gelişimi
Antalya Serik İlçesi
Selge ( Zerk Köyü / Altınkaya ) , Antalya
Antalya Arkeolojik Müzesi
Yivli Minare Hakkında
Antalya Arkeoloji Müzesi
Farklı Kaynaktan Belek
Köprülü Kanyon / Beşkonak Milli Parkı
Belek ( Antalya )
Antalya Şehir İçi ve Genel Tarihi Yerleri
Antalya Güncel Yaşamı Kültür ve Etnoğrafya
Antaya Hakkında Genel Bilgiler
Sıçan Adası
Antalya Hayvanat Bahçesi
Konyaaltı plajı 2,5 milyon kişiyi ağırladı
Etiketler :

Foto Galeri

Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Antalya - Park
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare