03-12-2021
Forum

Ana Sayfa / Antalya / Antalya Şehir İçi ve Genel Tarihi Yerleri

Eski Antalya`nın bulunduğu yere bugün, Kaleiçi denilmektedir. Kaleiçi`nde binlerce yıllık kalıntılar, tapınaklar, kiliseler, bazilikalar ile Selçuklu ve Osmanlı konutlarından 715 ev ve 47 adet anıt vardır. Bunların çoğu restore edilerek turizmin hizmetine sunulmuştur.

Yapılan çalışmalar sonucunda Turizm Oskarı olarak kabul edilen Altın Elma 1984 yılında Antalya Kaleiçi`ne verilmiştir. Bölgedeki Roma dönemi eserlerinin en önemlisi İmparator Hadrian`ın kenti ziyareti anısına M.S 139`da yapılmış Hadrianus Kapısı`dır. Üç Kapılar olarak da isimlendirilen üç kemerli, iki katlı monomental kapının ön ve arka tarafında kaideler üzerine oturtulmuş Korint başlıklı 8 sütun bulunmaktadır. Kapının her iki yanında kare planlı nöbetçi kuleleri bulunmaktadır.

Antalya Parkı`nın batı falezleri ucunda ise, Roma dönemine ait 14m. yüksekliğinde iki katlı ve deniz feneri olarak kullanıldığı sanılan Hıdırlık Kulesi görülmektedir. Altı kare planlı, üstü yuvarlak tarzda kesme taşlardan yapılmış ve iç duvarlarında fresk kalıntıları görülen kule, daha sonra bazilika olarak kullanılmıştır. Hıdırlık Kulesi`nin doğu yönünde, Bizanslılar tarafından inşa edilmiş Panagia Bazilikası 1467 yılında Türk Sultanı Korkut tarafından tek şerefeli bir minare eklenerek camiye çevrilmiştir. Yapı çift haç şekilli iki bölümden oluşmakta, kemerli kapısı ile kapı-pencere kenarlarının rölyefleri ve mermer sütunları dikkat çekmektedir. 1896`daki yangın camiyi harap etmiş ve minaresinin yarısı yıkılmıştır. Bu nedenle bugün Kesik Minare olarak adlandırılır. Kentin sembolü olan Yivli Minare ve Ulu Cami Külliyesi 1230 yılında Sultan Alaaddin tarafından Bizans kilisesinin yıkıntıları üzerinde inşa edilmiştir. Kare şeklinde bir taş kaide üzerinde, tuğladan inşa edilmiş 45m. yüksekliğindeki minarenin gövdesi 8 adet yiv şeklinde kuşaklı yapılmış olup, üst kısmı açık mavi renkte, dört köşe mozaik taşlarla süslenmiştir. Taban yüzeylerinde firuze renkli taşlarla ve çinilerle Allah ve Muhammed kelimeleri yazılmıştır. Minarenin bitişiğindeki Ulu Cami, sade yapılışta olup, 12 sütun üzerinde yükselmekte olan 6 adet kubbesi kiremitlerle örtülüdür. Caminin hemen bitişiğinde küçük odacıklardan oluşan Karatay Medresesi bulunur.

Döneminin yüksek okulu olan Medrese`de, teknolojinin yanısıra fen bilimleri, felsefe ve psikoloji dersleri okutulmaktaydı. Cami`nin kuzeybatısında, 18yy da yapılmış, beşik tonozlarla desteklenmiş kare planlı ve üstü kiremit örtülü bir kubbeye sahip Mevlevihane yer almaktadır. Külliyenin doğu yönünde, kare taban üzerine sekizgen planlı, kesme taş duvarlı ve üzeri kiremitlerle örtülü, pramit külah şeklinde çatısı bulunan Mehmet Bey Türbesi bulunmaktadır. Batı yönde ise, duvarları moloz taşlarla örülü, kare planlı bir buhar odasına sahip ve üzeri yuvarlak kubbelerle örtülü bir Selçuklu Hamamı görülmektedir.

Kale Kapısı olarak bilinen mevkiide yer alan Saat Kulesi ise, sonradan saat konulmuş olan, Kale Kapısını korumak amacıyla kapının her iki yanında inşa edilmiş olan nöbetçi kulelerinden biridir. 25m. Yükseklikteki bu kulelerden ayakta kalan doğu yönündeki kule, kare planlıdır. Kuyucu Murat Paşa tarafından 1570`de yaptırılan Murat Paşa Cami, on kenarlı bir kasnak üzerinde, yüksek bir kubbe ile örtülü olup, iç duvarlarındaki yazıtlar iç cepheyi şerit gibi dolaşmakta ve Türk-Selçuklu hat sanatının en güzel örneğini sunmaktadır. Üzeri rölyeflerle işlemeli mermer mimberinin yanındaki mihrabı, sade bir yapılıştadır. Son cemaat yeri, dört yuvarlak sutün üzerinde, renkli taşlı, sivri kemerler üzerinde yükselen üç kubbe ile örtülmüştür. İki şerefelidir ve bahçesinde şadırvan bulunmaktadır. Kent merkezinde, 16.yy`da Şeyh Sinan tarafından moloz taşlarla yaptırılmış olan Sinan Cami, tek şerefeli olarak, kısa minaresi kesme taştan inşa edilmiştir. Caminin tabanı tahta olup, üzeri kiremitli bir çatıyla örtülüdür.

Caminin karşısında Şeyh Sinan`ın türbesi vardır. Kalekapısı`nda, Saat Kulesinin arkasındaki Tekeli Mehmet Paşa Cami 16.yy`a tarihlenir. Kuzeyde bulunan giriş kapısı etrafı ve pencere kenarları kesme taştan yapılmıştır. Dörtgen planlı caminin üzerinde bir büyük ve üç küçük kubbe bulunmaktadır. Kent merkezinde, Balibey sokaktaki Balibey Cami 15.yy`da Akın Beyi Malkoçoğlu Balibey tarafından yaptırılmıştır.1769 yılında Kapıcıbaşı Mehmet Ağa tarafından yaptırılan Müsellim Cami kesme taştandır. Kuzeybatı köşesinde, tuğladan yapılmış tek şerefeli bir minaresi vardır. Cami, 4,8 ve 10 kenarlı üç kademe halinde bulunan kasnaklar üzerinde büyük bir kubbeyle örtülüdür. 1249 yılında Ahi Yusuf tarafından yapılmış olan Ahi Yusuf Cami, temeli kare biçiminde ve moloz taşlardandır. Bu küçük mescid kiremitli yuvarlak bir kubbe ile örtülüdür. Kent merkezinin doğu yönünde ise 18.yy`da yapılmış olan Demirci Karaali Cami ve yeniden inşa edilip, bir minare eklenmiş KırCami bulunmaktadır.

24.10.2007 13:10, 26719 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Antalya AKM & Cam Piramit 2009 Mart Ayı programı
Antalya
Akdeniz Bölgesi
Gazipaşa Yat limanında kirlilik
Akseki`dede kilim dokumacılığı tarihe karışıyor
Antalya`nın ilçesi Serik`in Tarihi gelişimi
Antalya Serik İlçesi
Selge ( Zerk Köyü / Altınkaya ) , Antalya
Antalya Arkeolojik Müzesi
Yivli Minare Hakkında
Antalya Arkeoloji Müzesi
Farklı Kaynaktan Belek
Köprülü Kanyon / Beşkonak Milli Parkı
Belek ( Antalya )
Antalya Şehir İçi ve Genel Tarihi Yerleri
Antalya Güncel Yaşamı Kültür ve Etnoğrafya
Antaya Hakkında Genel Bilgiler
Sıçan Adası
Antalya Hayvanat Bahçesi
Konyaaltı plajı 2,5 milyon kişiyi ağırladı
Etiketler :

Foto Galeri

Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi
Antalya - Park
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Belek
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare
Yivli Minare