09-03-2021
Forum

Ana Sayfa / Demre ( Myra ) / Kekova'daki batık kent temizleniyor

Kekova Adası'nda bulunan ve bir kısmı denizin altında kalan M.Ö 3 bin yılına ait batık kentin karada kalan kısmını temizleme çalışmaları başlatıldı.

Demre Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, batık kentin karada kalan kısmındaki tarihi eserlerin, ağaçlarla kaplı olduğundan turistler tarafından görülemediğini belirti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da burada incelemelerde bulunduğunu ve batık kentin temizlenmesini istediğini hatırlatan Demiryürek, Demre Belediyesi işçilerinin, Üçağız Köyü Muhtarlığının da katkılarıyla batık kenti temizlemeye başladığını belirtti.
Batık kentin, kara kısmında kalan 2 kilometrelik kısmının temizleneceğini ifade eden Demiryürek, ''Likya döneminden kalan bir tarihi zenginliği gün ışığına çıkarıyoruz. 10 gün içinde Batık Kent'in karada kalan bölümündeki tarihi yapılar daha net şekilde izlenecek'' dedi.
Demre Yatçılar ve Deniz Taşıyıcıları Derneği Başkanı Ahmet Çetin de, ''Yıllardır konuyu dile getiriyorduk. Nihayet çözüme kavuştu'' diye konuştu.

17.07.2008 18:23, 6769 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : AA

Diğer Yazılar
Alman `Noel Baba`nın Demre`de barış gezisi
Demre`da Noel Baba Müzesi’ne ziyaretçi akını
Demre`de `Andriake Antik Kenti` gün ışığına çıkarılıyor
Saint Nicolaus Kilisesi Müzesi 2008 kazılarına başladı
St. Nicholaus / Noel Baba ve Noel Baba Kilisesi
Sura Köyü
Andriake / Myra Limanı
Myra / Demre / Kale
Kekova'daki batık kent temizleniyor
Noel Baba Kilisesi `nde kazı çalışmaları devam ediyor
Demre ( Myra )
Etiketler :

Foto Galeri