19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Demre ( Myra ) / Demre`de `Andriake Antik Kenti` gün ışığına çıkarılıyor

Antalya`da Demre'nin Kekova'ya açılan kapısı olan Çayağzı'ndaki Andriake Liman Kenti'nde, Avusturyalı bilim adamlarınca yürütülen çalışmaların bu yılki bölümüne başlandı.

Myra tarafından kurulan küçük bir liman kenti olan Andriake'de, Viyana Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü öğretim üyelerinden Dr. Thomas Marksteiner ile birlikte Türkiye, Almanya ve Fransa'dan 9 bilim adamı ve 6 işçinin yürüttüğü çalışmalar 15 gün sürecek.
İ.Ö. 61 yılında İsa'nın havarilerinden St. Paul'ün Roma'ya giderken uğradığı kent olarak da bilinen ve Likya döneminden kalma Myra Antik Kenti'nin limanı olan Andriake'nin kuzeyindeki yerleşim biriminde alan temizliği yapıldığı bildirildi. Kuzey şehrin planının çıkartıldığı ve yüzey buluntularının tespit edildiği çalışmalar kapsamında, eski yazıtların okunmasına da başlanıldığı kaydedildi.
Kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Arkeolog Dr. Banu Yener Marksteiner, Andriake'nin, Likya'nın önemli liman kentlerinden biri olduğunu belirtti.

Marksteiner, buluntuları ve seramikleri inceleyerek, dönemin liman kentindeki ticari faaliyetlere ilişkin bilgi edinmeye çalışacaklarını söyledi. Yüzey araştırmasının 2005 yılından bu yana Avusturya Arkeoloji Enstitüsünce yürütüldüğünü vurgulayan Marksteiner, bu yıldan itibaren çalışmaların Avusturya Araştırma Fonu'nun projesi olarak aynı ekip tarafından yürütüleceğini ifade etti.
Bu yıl Andriake Liman Kenti'nin kuzey şehrinde çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını ifade eden Marksteiner, ''Kuzey şehrindeki yapıların planını çıkarıp tamamlamak istiyoruz'' dedi.

03.10.2008 11:18, 7354 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : aa

Diğer Yazılar
Alman `Noel Baba`nın Demre`de barış gezisi
Demre`da Noel Baba Müzesi’ne ziyaretçi akını
Demre`de `Andriake Antik Kenti` gün ışığına çıkarılıyor
Saint Nicolaus Kilisesi Müzesi 2008 kazılarına başladı
St. Nicholaus / Noel Baba ve Noel Baba Kilisesi
Sura Köyü
Andriake / Myra Limanı
Myra / Demre / Kale
Kekova'daki batık kent temizleniyor
Noel Baba Kilisesi `nde kazı çalışmaları devam ediyor
Demre ( Myra )
Etiketler :

Foto Galeri

Uluburun Antik Batığı
Uluburun Antik Batığı
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Demre ( Myra )
Patara
Demre