14-11-2018
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Dünya Sineması 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal`da...

Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali dünyanın dört bir yanından özel seçkilerle belirlediği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuyor.

Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali dünyanın dört bir yanından özel seçkilerle belirlediği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuyor.

Sinemaseverler Filme doyacak...

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali birbirinden değerli filmleri sinemaseverlerle buluşturma hazırlanıyor. “Uluslararası Özel Gösterim” başlığı altında “Sıradan Yaşamlar, Sıradan Öyküler”, “Sınırdakiler” ve “Aile’ye Bakmak, Aile’yi Aramak” bölümlerinde dört bir yanından filmler özel bir seçkiyle Altın Portakal’da sinemaseverlerle buluşacak.


Sıradan Yaşamlar, Sıradan Öyküler…

“Sıradan” insanların küçük yaşantılarına ve bilindik öykülerine farklı açılardan bakan yönetmenleri izleyiciyle buluşturmayı amaçlayan bölüm Güney Amerika’dan Balkan’lara kadar birçok yapıma yer verecek.


Biutiful / Yön: Alejandro Gonzalez Innaritu / İspanya, Meksika 2010, 138’

Innaritu’nun son filmi 2010 Cannes Film Festivali’nde başrol oyuncusu Javier Bardem’e En Elio Germano ile birlikte İyi Erkek Oyuncu Ödülü getiren Biutiful’un Türkiye prömiyeri 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Barcelona’da geçen hikayede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleri yüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikayesi.


5 X Favela / Çoklu Yönetmen / İspanya, Meksika 2010, 138’

(Yönetmenler: Manaíra Carneiro, Wagner Novais, Rodrigo Felha, Cacau Amaral, Luciano Vidigal, Cadu Barcelos ve Luciana Bezerra)

Rio de Janeiro’nun arka sokaklarında yeni ve bambaşka bir kültürün varlığını sezen yapımcılar Carlos Diegues ve Renata de Almedia Magalhaes, ilginç bir proje gerçekleştirir. Bu sokaklardan genç yeteneklerin kendi hikayelerini, kendi ifadeleriyle anlatmalarını isteyen yönetmenlerin çalışmaları bir araya getirilerek 5 farklı öyküden tek bir film ortaya çıkarırlar. Filmin tüm oyuncuları yine bu sokakların yaşayanlarıdır. Gelir Kaynağı, Pirinç ve Fasülye, Keman Konseri, Bırak Uçsun ve Işıkları Yak adlı öykülerden oluşan 5 film 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.


Just Between Us / Yön: Rajko Grlic / Hırvatistan-Sırbistan-Slovenya 2010,87’

Nikola, nasıl eğlenebileceğini bilen, çeşitli yollarla sempati kazanan bir adamdır. Erkek kardeşi evliliği bitmesine rağmen, kendini cinsel ilişkiye girmekten alıkoyamayan bir insandır. Aldatmayla ilgili pozitif bir şey söylenebilir mi veya bu bir hak mıdır?

Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Rajko Grlic yapmaktadır. Rajko Grlic, 2010 Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.


The Building Manager / Yön: Periklis Hoursoglou / Yunanistan 2009, 93’

Bir orta yaş krizinin hafifçe bir portresi olan filmin yönetmeni Periklis Hoursoglou’dur. Pavlos, kanalizasyon borularıyla ilgili bir işi devralır. Pavlos’un bu işte başarılı olabilmesi için hayatını düzeltmesi mi gerekmektedir? Filmin yönetmeni, Mersin doğumlu bir babanın oğlu olan Periklis Hoursoglou festivalde filmin gösterimine katılacak.


Puzzle Yön: Natalia Smirnoff / Arjantin-Fransa 2010, 90’

Kocası ve çocukları 50. yaş gününde Maria’ya bir yap-boz hediye ederler. Maria bu hediyeyi çok sevmiştir. İçinde dolup taşan bu yeni tutkusuyla beraber, yeni bir yap-boz almak için bu yap-bozların satıldığı dükkana gider. Oraya gittiğinde gözüne ilan tahtasında yazmakta olan bir duyuru ilişir; “Yap-boz turnuvası için eş aranıyor!” Maria cesaretini toplar ve ailesinin tüm endişelerine rağmen bu duyuruyu cevaplar. Arjantin-Fransa ortak yapımı film Natalia Smirnoff’un ilk uzun metraj çalışmasıdır. 2010 Berlin Film Festivali Yarışma adaylarından biri olan film naif anlatımıyla dikkat çekmektedir.


The Trick In The Sheet / Yön: Alfonso Arau / İtalya 2010, 90’

1905 senesi, sinema makinesi Güney İtalya’ya gelir. Şeytan işi olarak gören halk arasında korkuya yol açar. İnsanlar onu beyaz perdeden esinlenerek “o 'imbroglie din t'o lenzuolo” – çarşaftaki şeytanlık olarak adlandırırlar. Yönetmen koltuğunda Alfonso Arau oturduğu filmin başrolünde Il Postino – Postacı filminin güzel yıldızı Maria Grazia Cucinotta oynamaktadır.


Sınırdakiler…

Sıradışı konuları ve anlatımlarıyla sinemanın sınırlarını zorlayan iki filmlik seçki ile 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde farklı yapımları izleyiciyi buluşturmak hedeflenmiştir.


A Rational Solution / Yön:Jörgen Bergmark / İsveç-Almanya-İtalya-Finlandiya 2009, 104’

Jorgen Bergmark’ın yönetmenliğinde, İsveçli aktörden mükemmel bir performans. Küçük bir kasabada kilisede evlilik danışmanı olan karısıyla ve en yakın arkadaşıyla mutlu bir şekilde yaşayan adam, en yakın arkadaşının eşine aşık olmasıyla hepsi derin sularda kaybolurlar.


Tender Son - The Frankenstein / Yön: Project Kornel Mundruczo /Macaristan, Almanya Avusturya, 2010,101’

17 yaşındaki Rudi, ailesini bulma umuduyla eve döner ancak reddedilir. Korkunç olaylar sonucu lanetli bir katile dönüşen Rudi’nin tek kurtuluşu belki de babasının ellerindedir. Başrolünde Rudolf Frecska bulunan filmin yönetmenliğini Kornel Mundruczo yapmaktadır. Film 2010 Cannes Film Festivali’nde yarışmıştır.


Aile’ye Bakmak, Aile’yi Aramak…

Aile ilişkilerine farklı açılardan bakan, ailelerinin ve köklerinin arayışlarına çıkan insanların öykülerini anlatan yönetmenlerin yapıtlarıyla izleyici buluşturmayı hedeflemektedir.


“Life, Above All / Yön: Oliver Schmitz / Almanya, Güney Afrika 2010,105’

Yeni doğmuş kardeşinin ölümünden hemen sonra 12 yaşındaki Chanda Johannesburg yakınlarındaki köyünde hızla yayılan bir dedikodu duyar. Bu dedikodu ailesini yok edecek, annesinin evden kaçmasına sebep olacaktır. Dedikodunun, hurafelerden ve önyargıdan kaynaklandığını fark eden Channa evini ve okulunu terk ederek annesini ve gerçeği aramaya başlar. Yönetmenliğini Oliver Schmitz’in yaptığı Almanya-Güney Afrika ortak yapımı olan filmin oyuncuları arasında Khomotso Manyaka, Lerato Mvelase ve Harriet Manamela bulunmaktadır. Güney Afrika’nın 2011 yılı Oscar aday adayıdır.


Somewhere / Yön: Sofia Coppola / ABD 2010, 98’

Zor bir yaşamı olan Hollywood ‘un ünlü aktörü, 11 yaşındaki kızının kendisine yaptığı sürpriz ziyaretten sonra hayatının yeniden değerlendirmeye başlar. 2010 Venedik Film Festivali’nde yönetmeni Sofia Coppola’ya En İyi Film Altın Aslan ödülü’nü getiren film festivalde Aile’ye Bakmak Aile’yi Aramak bölümünde gösterilecektir.


Another Sky / Yön: Dmitrij Mamulija / Rusya 2010, 86’

Kurak bir Orta Asya bozkırında Ali ve oğlu ölen koyunları toplamaktadır. Çocuk Moskova’dan ayrıldıktan sonra bir daha göremediği annesini bulmaya karar verir. Şehir onlara sadece gurbetçilerinin sahip olduğu kısıtlı hakları tanımaktadır: Sınırlı bir gelir, zor yaşam koşulları. Ali polisle konuşup Özbek konsolosluğuyla irtibata geçer ve karısını aramaya başlar.

Filmin yönetmen koltuğunda Dmitrij Mamulija oturmaktadır. Film, 2010 Karlovy Vary Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü kazanmıştır.


It’s Your Fault / Yön: Anahí Berneri / Arjantin-Fransa 2010,90’

Genç bir anne olan Julieta, akşam evinde 2 küçük çocuğuyla birlikte oyun oynamaktadır. Çocuklardan bir tanesi oyun sırasında düşer ve kendini yaralar. Julieta acilen çocuğunu hastaneye götürür. Bir anda tüm dikkatler Julieta’nın üzerine çekilip çocuğun yaralanmasıyla ilgili şüpheler onda toplanınca o da kendini sorgulamaya başlar. 2010 San Sebastian Film Festivali’nde Latin Horizons bölümünde gösterilecek filmin yönetmeni Anahi Berneri.


Bad Family / Yön: Aleksi Salmenpera / Finlandiya 2010, 92’

Çocukları ve yeni eşiyle ilişkilerini alt-üst etmiş aşırı ilgili bir baba. Fırtınalı bir ayrılık sürecinden sonra baba oğluyla, anne ise kızıyla beraber yaşamaya başlar.16 yıl sonra anne ölür ve 2 kardeş birbirleriyle tekrar tanışırlar. Erkek kardeş kız kardeşe aşık olur ve babasına baş kaldırır. Baba bu durumla başa çıkmanın yollarını aramaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda Aleksi Salmenpera oturmaktadır. 2010 Berlin Film Festivali’nin Shooting Star lansmanında öne çıkan Pihla Viitala başrolünde yer almaktadır.


Joy / Yön: Mijke de Jong / Hollanda 2010, 78’

Joy’un hayatında tek amacı vardır: Biyolojik annesini bulmak. Bebekken terk edilmiş olan Joy kendisini yapayalnız hisseder. Joy kendisini, annesiyle bir gün barışacağına ve mutluluğu O’nda bulacağına inandırır. Hollanda yapımı filmin yönetmenliğini Mijke de Jong yapmaktadır.Night and Fog / Yön: Ann Hui / Hong Kong 2009, 122’

Gerçek bir hikayeden esinlenen yönetmen Ann Hui bu filmde izleyicileri gerçekçi ve vurucu anlatımıyla derinden etkiliyor. Genç karısını sürekli ihanet ile suçlayan orta yaşlı koca bir gün çocuklarla birlikte genç karısını kapı dışarı eder. Sadece otoritesini kanıtlama yönelik bu tavrı çok farklı boyutlara taşınacaktır. Filmin başrollerinde ise Hong Konglu aktör Simon Lam ile Çinli aktris Jingchu Zhang oynamaktadır.

29.09.2010 00:00, 2360 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalyalılara fiber internet
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antaly Kazım Özalp Caddesi'nde altyapı çalışması
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri