22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Antalya Aquarium`un temeli atıldı

Dünyanın sayılı akvaryum projelerinden biri olacak Antalya Aquarium`un temeli törenle atıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kente bu vizyon projeyle yeni bir cazibe merkezi kazandıracaklarını vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi`nin, Arapsuyu Olbia Kanyonu`nda yap-işlet-devret modeliyle yaptırdığı dünyanın ve Avrupa`nın en önemli akvaryumlarından biri olacak Antalya Aquarium`un temeli düzenlenen törenle atıldı. Akvaryum, ziyaretçilerin iyi vakit geçirebileceği ve sualtı dünyası hakkında detaylı bilgi alabileceği, dünya standartlarında bir kompleks olacak. Kompleks tamamlandığında turizm başkenti Antalya`nın simgelerinden biri haline gelecek.

ANTALYAMIZA HAYIRLI OLSUN
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yaptığı açılış konuşmasında, Antalya Aquarium`un kentin yeni cazibe merkezlerinden biri olacağını belirterek, projenin turizm başkenti Antalya`ya büyük katkı sağlayacağını söyledi. Antalya`nın turizmde cazibe merkezleri alanındaki eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Akaydın, `Bu bölge mevcut Kanyon projesi, yapacağımız Tiyatro Okulu ve Müzesi, Dinozor Parkı projeleriyle turistler için cazibe alanı olacak. 80 milyon liralık yatırım bedelli Antalya Aquarium Projesi, benim belediye başkanlığım dönemindeki en büyük 2 yatırımdan biri. Bu proje turizmin yanı sıra Antalyalı çocukların eğitim ve kültürüne de büyük katkı sağlayacak. Bu proje Antalyamıza renk katacaktır. Kompleksimizin ülkemize ve Antalyamıza hayırlı olmasını diliyorum` dedi.

CESUR İŞADAMLARINI KUTLADI
Antalya Aquarium Projesi`ni önemsediklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, şöyle devam etti: `Antalya Aquarium, 2.5 yıldır geliştirdiğimiz bir proje. Bu projeyi yapmayı üstlenen cesur Antalyalı işadamlarını kutluyorum. Çünkü cesaret edilmesi zor ve iddialı bir proje. Yurtdışında ve İstanbul`da görüp yaşadığım kıskançlık duygusunu giderecek bir proje olacak. Ayrıca yeraltına yapılması nedeniyle Antalya`nın siluetini de bozmayacak olması çok önemli. Proje kapsamında 800 metrekare yüzeyli Maldiv Adaları`nı öykülendiren gölet olacak. Bunun içinde vatoz köpek balıkları gibi deniz canlıları bulunacak. İnsanlar, burada şnorkel dalış yapabilecek.`

SUALTI DEKORASYONU İTALYAN HEYKELTIRAŞTAN
Kompleksin yapımını üstlenen ve devamında 25 yıl süreyle işletmesini yürütecek Antalya Akvaryum Şirketi yetkililerinden İrfan Demirok, akvaryum kompleksinde her detayın titizlikle tasarlandığını ve her anlamda dünya standartlarında örnek teşkil edeceğini vurguladı. Akvaryumun sualtı dekorasyonuyla ilgili İtalyan heykeltıraş Benedetti ile anlaşıldığını söyledi. Ünlü heykeltıraşın bu projede yer almaktan büyük heyecan duyduğunu belirten Demirok, sualtı dekorasyonlarının Ekim ayında Güney Afrika`da üretilmeye başlandığını da söyledi.

AVRUPA`NIN EN UZUN SUALTI TÜNELİ
12 bin metrekare kapalı alanda tasarlanan dev akvaryumun dünyanın en prestijli projesi haline geldiğini belirten Demirok, şöyle konuştu: `5 milyon litre su kapasiteli Avrupa`nın en büyük 2`nci akvaryum tankının içerisinde 131 metrelik uzunluğuyla Avrupa`nın en uzun akvaryum tüneli yer alacak. Ayrıca dünyanın en berrak suyuna sahip ve en farklı balık çeşitliliğine sahip akvaryumu olacak. Antalya Aquarium`da yer alacak bir diğer sürpriz ise 1500 metrekarelik kapalı alanda, içerisinde gerçek kar yağan ve özel ısı dengeleyici kıyafetler giyilerek ziyaret edilebilecek kafe ve restoranların da bulunacağı, isteyenlerin kızağa binerek veya kardan adam yaparak vakit geçirebilecekleri İglo Köyü ve Noel Baba`nın evinin de yer alacağı ‘Soğuk Dünya` olacak.`

DÜNYA DENİZLERİ ANTALYA`YA TAŞINACAK
Köpekbalıkları için özel tasarlanmış akvaryum tankıyla birlikte ziyaretçileri adeta sualtının sihirli dünyasında keşfe çıkaracak Antalya Aquarium`da, dünya denizleri, okyanuslar, Türkiye denizleri, nehirleri, gölleri, zehirli türler ve denizanaları gibi 36 farklı temada akvaryum tankı da bulunacak. Dünyanın en berrak akvaryum suyu da Antalya Aquarium`da olacak. Bu konuda Alman Sanders firmasıyla anlaşma yapıldı. Antalya Aquarium`da balık dokunma havuzları, dalgıçlık okulu, restoran, fastfood, kafeler, 5D sinema salonu, bin metrekarelik özel sualtı dünyası konseptli çocuk oyun ve eğlence alanı, paintball ve sergi alanları da yer alacak. Binlerce tür, on binlerce balık ve sualtı canlısının bulunacağı Antalya Aquarium`da; vatoz ve köpekbalıklarıyla yüzme imkanı sağlayacak akvaryum yüzme havuzu da bulunacak.

01.12.2011 01:00, 5318 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri