14-04-2024
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin basın toplantısı Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
16 Kasım-08 Aralık tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek festival öncesi düzenlenen toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, festivalin sanat yönetmeni Fazıl Say, şef Gürer Aykal ve festivalin ana sponsoru olan Volkswagen binek araç pazarlama müdürü Çağrı Öztaş katıldı. Festivalin 13’üncü yılında “ Şehirde Müzik Var” sloganı ile yola çıktığını belirten Başkan Akaydın, festivalde sahnedeki konserlerin yanı sıra halk konserleri ve öğrenciler ile sanatçıları bir araya getiren atölye çalışmalarının da yer aldığını vurguladı.
Başkan Akaydın “Festival 13. yılında halkla bütünleşti”
Festivalin şehrin her noktasına ulaştığını belirten Başkan Akaydın, “Antalya Piyano Festivali, Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli etkinliklerinden biri. Festivali halkla buluşturduğu için Antalya halkı adına sanatçımız Fazıl Say’a çok teşekkür ediyorum” dedi. Akaydın’ın ardından söz alan Fazıl Say ise festivalin ilk yıllarında Antalya halkı ile kucaklaşan bir festival hayal ettiğini, 13. yılında ise festivalin hayal ettiği gibi ilerlediğini söyledi. Say, Antalya’da dünya prömiyeri yapılacak bir senfoni yazmayı istediğini de sözlerine ekledi. Festivalin açılış konserini yönetecek şef Gürer Aykal da festivalin halkla buluşmasının yanında eğitim yönünün de çok güçlü olduğunu vurguladı. Volkswagen binek araç pazarlama müdürü Çağrı Öztaş ise Antalya Piyano Festivali gibi önemli bir kültürel ve sanatsal etkinliğin ana sponsoru olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Festival açılışında Say’ın “Mezopotamya” Senfonisi
Festivalin bu yılki açılış konserlerinde ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın “Bugüne kadar yazdığım en iyi eser” olarak nitelediği ve 2012 yılında bestelediği, “Mezopotamya” başlıklı ikinci senfonisi seslendirilecek. Şaşırtıcı yeniliklerle dolu olan eser “Ovada iki çocuk”, “Dicle”, “Ölüm kültürü üzerine”, “Melodram”, “Ay”, “Güneş”, “Kurşun”, “Fırat”, “Savaş üzerine”, “Mezopotamya Türküsü” başlıklı on farklı bölümden oluşuyor. 130 kişilik dev bir orkestra için kurgulanan senfonide Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı şef Gürer Aykal yönetecek. Antalya’da ilk kez yorumlanacak eserde solist Carolina Eyck Theremin isimli elektronik çalgısı ile Mezopotamya’daki bir meleği canlandıracak. Bas Blok Flütü ile Çağatay Akyol ve Bas Flütü ile de Bülent Evcil orkestraya eşlik edecek. Say’ın güçlü performansıyla gerçekleşecek açılış konserleri 16 Kasım Cuma ve 17 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Sahne genç yeteneklerin…
Türkiye’deki birçok sanatçıyı yetiştiren ve 2006 yılında hayata veda eden piyanist Kâmuran Gündemir anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Genç Yetenekler“ konseri, bu yıl da başarılı gençleri ağırlamaya devam ediyor. Bu senenin solistleri Cem Esen, Can Çakmur, Victor Maslov ve Merve Akyıldız. Genç piyanistlerin performanslarını sergileyeceği konser 18 Kasım Pazar günü saat 14:30’da Antalya Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek.
Andante Gecesi’nde “Midori & Özgür Aydın”
Klasik müzik dergisi 'Andante' adına yapılan gecede, ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden piyanist Özgür Aydın ve dünyaca ünlü Japon keman sanatçısı Midori Gato birlikte sahne alacak. 2009 yılından bu yana dünyanın farklı şehirlerinde sahne alan ikili için New York Times gazetesinin ünlü müzik eleştirmeni Vivien Schweitzer “İkilinin sahnedeki uyumu izlemeye değer” yorumunu yapıyor. 20 Kasım Salı günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Andante Gecesi”nde ikili, çok özel bir repertuvar sunacak.
Sıra dışı “Diabelli” yorumuyla “Andreas Staier”
Alman piyanist Andreas Staier bu yıl festivalde sahne alacak bir diğer isim. Dünyanın önde gelen orkestralarıyla birlikte solist olarak sahne alan Staier, konser gecesinde izleyicilere özel bir repertuvar sunacak. Sanatçı, Beethoven’ın Viyanalı müzik yayıncısı ve besteci Anton Diabelli’nin bir valsi üzerine yazdığı Diabelli Çeşitlemeleri’ni seslendirecek. Beethoven’ın son dönem eserlerinden olan ve çeşitleme tekniğinin en kusursuz örneklerinden sayılan 33 Çeşitleme’nin seslendirileceği konser, 22 Kasım Perşembe günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi “Buika”
Festivalin bu yıl ki sürprizlerinden biri de İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika… “En mi Peil” albümü ile tüm dünyada büyük beğeni toplayan Buika Antalya’da ilk kez festival kapsamında hayranlarıyla buluşacak. Flamenko ile cazı bir araya getiren, flamenkoyu farklı boyutlara taşıyarak dünya müziğine yepyeni bir tarz kazandıran Buika, sahnedeki enerjisi ile de seyirciyi adeta büyülüyor. 24 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde İspanyol şarkıcıya dünyaca ünlü piyanist Ivan Melon (piyano), Antonio Cuenca (kontrabas) ve Ramon Porrina (vurmalılar) eşlik edecek. Seal ve Nelly Furtado gibi dünyaca ünlü pop yıldızları ile yaptığı düetlerle de dünya listelerine giren Buika, gecede yönetmen Pedro Almadovar’ın filmlerinde yer alan enfes şarkılarını da seslendirecek.
Piyanonun zarif kraliçesi Gülsin Onay
Dünyaca ünlü Türk piyanist Gülsin Onay bu yıl festivalin en önemli konukları arasında yer alıyor. Hocası Ahmed Adnan Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak kabul edilen Onay, önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede bestecinin eserlerini seslendirdi. Özellikle romantik dönem bestecilerinin eserlerindeki usta yorumuyla tanınan sanatçı bu konserde Saygun ve Beethoven’ın eserlerinin yanı sıra 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan ve bu yıl 150. doğum yılı kutlanan Fransız besteci Claude Debussy‘nin eserlerini de yorumlayacak. Kaçırılmaması gereken bu konser 26 Kasım Pazartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Cazın efsanesi ismi Chick Corea ‘Trio’su ile festivalde…
Caz müziğin yaşayan efsanesi Chick Corea, festivalin en heyecanlı gecelerinden birine imza atacak. 18 Grammy ödülü olan Amerikalı besteci ve piyanist Chick Corea festival kapsamında trio’suyla birlikte ilk kez konser verecek. Gecede piyanosuyla etkileyici bir şov sunacak olan efsane sanatçıyla birlikte iki ünlü isim daha sahne alacak: basda kendi kuşağının en üstün yeteneklerinden biri olarak kabul edilen ve Sting, Pat Metheny, McCoy Tyner gibi ünlü isimlere eşlik eden Christian McBride ve vurmalılarda, Herbie Hancock, Bob Dylan, Joni Mitchell ve The Wayne Shorter Quartet ile çalışan sıradışı yetenek Brian Blade. Muhteşem performansları ile izleyicilere unutulmaz bir caz gecesi yaşatacak olan Chick Corea Trio’nun heyecanla beklenen konseri 28 Kasım Çarşamba günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Atlantik’in öbür yanından “Tzimon Barto” geliyor
Amerikalı piyanist Tzimon Barto, çok özel bir repertuvar ile sanatseverlerin karşısında olacak. Güçlü yorumu ve sahne performansı ile beğeni toplayan piyanist, Atlantik’in diğer yakasından festivale konuk oluyor. New York Filarmoni, Chicago Senfoni ve Houston Senfoni gibi birçok uluslararası orkestra ile birlikte konserler veren Barto, özellikle Chopin, Schumann ve Gershwin yorumlarıyla dikkat çekiyor. Tzimon Barto konseri 30 Kasım Cuma günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Brad Mehldau Trio ile “caz”a doyacaksınız
Dünyanın farklı sahnelerinde verdiği konserlerin yanı sıra Stanley Kubrick’in efsane filmi “Eyes Wide Shut” gibi birçok film müziğinde de ismini sıkça gördüğümüz ünlü piyanist Brad Mehldau da, triosuyla birlikte festivale konuk olan isimler arasında yer alıyor. 2 Aralık Pazar günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bu keyifli caz gecesinde Mehldau’ya Larry Grenadier (bas) ve Jeff Ballard (vurmalılar) eşlik edecek.
Yunan piyanist Anastasios Pappas da festivalde…
New York basınının “Enstrümanıyla akıllarda kalan gerçek bir müzisyen” olarak yorumladığı Yunan piyanist Anastasios Pappas festivalde izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak. Pappas 4 Aralık Salı günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği resitalde, Modest Musorgski, Arjantinli besteci Alberto Ginastera ve Franz Liszt’in eserlerinin yanı sıra Fazıl Say’ın “Kara Toprak” başlıklı eserini de yorumlayacak.
Baltıklardan “Gidon Kremer Trio” rüzgarı
Festival sona yaklaşırken sahne alacak gruplardan biri de “Gidon Kremer Trio” olacak. Letonyalı ünlü keman sanatçısı ve orkestra şefi Gidon Kremer, Gürcü piyanist Khatia Buniatishvili ve Litvanyalı viyolonsel sanatçısı Giedre Dirvanauskaite‘den oluşan grup farklı tarzları ve yorumlarıyla dikkat çekiyor. “Gidon Kremer Trio” konserde, Franck ve Çaykovski’nin eserlerinin yanı sıra Gidon Kremer’in geçtiğimiz yıl kaybettiği annesi Marianne Kremer’in anısına yazılan ve Kovacs Tickmayer’in Monteverdi’nin aynı isimli aryasından uyarladığı Lasciatemi Morire isimli eserini de seslendirecek. Konser 6 Aralık Perşembe Günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Festival Kapanışı “Spivakov ve Moskova Virtüözleri” ile…
Festivalin son konserinde ise gelenek yine bozulmuyor. Sanat kalitesi ile iddialı bir isme sahip olan ve dünyanın en önemli toplulukları arasında gösterilen Moskova Virtüözleri bu yıl da festival kapanışını gerçekleştirecek. Aynı zamanda festivalin daimi orkestrası olan topluluğu, yine güçlü bir isim olan şef Vladimir Spivakov yönetecek. Geceye solist olarak Philipp Kopachevsky (piyano), Julia Schasnovich (flüt), Dmirtry Prokofiev(viyolonsel) ve Matvey Sherling (saksafon) katılacak. Sanatseverlere müziğin farklı renklerini sunan festivalin kapanış konseri 8 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Halk Konserleri
Halk konserleri devam ediyor
13’üncü yılında “Şehirde Müzik Var” sloganıyla yola çıkan festivalin yelpazesi bu yıl daha da genişledi. Ücretsiz halk konserleriyle Antalya’nın farklı noktalarında sanatseverlerle buluşan festival, bu yıl ilçelere kadar uzanan bir programla hazırlandı. Programda Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserlerin yanı sıra ücretsiz olarak düzenlenecek üç halk konseri de yer alıyor. Konserlerden ilki festivalin sanat yönetmeni olan Fazıl Say konseri. Say, 18 Kasım’da Alanya’da izleyicilerle buluşacak. Piyanonun zarif kraliçesi Gülsin Onay 23 Kasım’da Kepez’de, Yunan piyanist Anastasios Pappas ise 5 Aralık’ta Akdeniz Üniversitesi’nde bir konser verecek. Şehrin uzak bölgelerinde yaşayan ve konserlere gelme şansı olmayanlar, dopdolu bir programa sahip bu üç konserle festivali takip etme şansı yakalayacak.
Workshop’lar
Sanatçılar festival boyunca öğrencilerle
Festival bu yıl da sanatçıları ve öğrencileri farklı atölye çalışmaları ile bir araya getirmeye devam ediyor. Kalitesi kadar atölye çalışmalarıyla da eğitim alanında güç kazanan festivalde, bu yıl çalışmalar daha da arttırıldı. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların gerçekleştireceği atölye çalışmalarında, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak. Festival boyunca devam edecek olan atölye çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde gerçekleşecek.
Festivalde herkes “piyano” çalacak
Festivalde bu yıl sanatseverleri bekleyen sürprizlerden biri de şehrin farklı noktalarına yerleştirilecek piyanolar... Şehirdeki herkesin klasik müzikle tanışmasını ve sınırsızca piyano çalmasını amaçlayan etkinlik kapsamında; tramvay, alışveriş merkezleri ve havaalanı gibi birçok yere piyanolar konulacak.
Şehirdeki piyanolar ile birlikte festival 13. yaşında da Antalya’nın her bölgesine müziği taşıyacak.
iPhone için geliştirilen 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali uygulaması App Store'da
13.Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin iPhone için hazırlanan uygulaması, güncel haberler, sanatçı bilgileri ve konser detayları ile birlikte birçok güncel bilgiyi sunuyor. MobiRoller platformu tarafından teknik altyapısı hazırlanan uygulama, tüm konserler, bilet satış noktaları ve sosyal medya ağları ile ilgili de detaylı bilgi sunuyor. Kullanıcı dostu arayüzü ile festival hakkındaki tüm bilgiler uygulama sayesinde kolayca takip edilebiliyor. İngilizce ve Türkçe dil desteği bulunan uygulama App Store üzerinden ücretsiz indirebilir.
https://itunes.apple.com/us/app/antalya-piyano-festivali/id571640426?mt=8
Biletler Biletix'te satışta
16 Kasım-08 Aralık tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin biletleri yurtiçinde ve yurtdışında Biletix’te satışta.
Festival biletleri Biletix gişelerinden ya da www.biletix.com adresinden alınabilir.
Festivalin Bilet Fiyatları
Balkon : 30 TL
Salon : 45 TL
Kombine: 250 TL (Tüm etkinlikleri kapsar)
www.antalyapianofestivali.com
http://www.facebook.com/AntalyaPianoFestival
http://twitter.com/antalyapianofes

Festival Programı
Fazıl Say / Mezopotamya Senfonisi
Gürer Aykal / Şef
Fazıl Say / Piyano
Carolina Eyck / Theremin
Çağatay Akyol / Bas Blok Flüt
Bülent Evcil / Bas Flüt
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası
16-17 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Genç Yetenekler Konseri
Cem Esen / Piyano
Can Çakmur / Piyano
Viktor Maslov / Piyano
Merve Akyıldız /Piyano
18 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 14.30

Özgür Aydın & Midori
Özgür Aydın / Piyano
Midori / Keman
20 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Andreas Staier
Andreas Staier / Piyano
22 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Buika
Buika / Şarkılar
Ivan Melon / Piyano
Antonio Cuenca / Kontrabas
Ramon Porrina / Vurmalı çalgılar
24 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Gülsin Onay
Gülsin Onay / Piyano
26 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Chick Corea Trio
Chick Corea / Piyano
Christian McBride / Kontrabas
Brian Blade / Vurmalı çalgılar
28 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Tzimon Barto
Tzimon Barto / Piyano
30 Kasım 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Brad Mehldau Trio
Brad Mehldau / Piyano
Larry Grenadier / Kontrabas
Jeff Ballard / Vurmalı çalgılar
02 Aralık 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Anastasios Pappas
Anastasios Pappas / Piyano
04 Aralık 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Gidon Kremer Trio
Gidon Kremer / Keman
Khatia Buniatishvili / Piyano
Giedre Dirvanauskaite / Viyolonsel
06 Aralık 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Vladimir Spivakov & Moskova Virtüözleri
Vladimir Spivakov / Şef
Philipp Kopachevsky / Piyano
Julia Schasnovich / Flüt
Dmitry Prokofiev / Viyolonsel
Matvey Sherling / Saksafon
Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası
08 Aralık 2012 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Halk Konserleri

Fazıl Say Alanya’da
18 Kasım 2012 / Alanya Kültür Merkezi – Saat: 14.30

Gülsin Onay Kepez’de
23 Kasım 2012 / Yeni Mahalle Semtevi / Kepez - Saat: 14.30

Anastasios Pappas Akdeniz Üniversitesi’nde
05 Aralık 2012 / Akdeniz Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi - Saat: 14.30

16.11.2012 01:00, 6293 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri