22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / `Kör Döğüşü` Ödüle Aday

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce organize edilen ve geleneksel hale getirilerek bu yıl 17. si düzenlenen “Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği” tüm hızıyla sürüyor.
Bu yıl 26 sı başka illerden, toplam 47 okulun katıldığı Tiyatro şenliği, 4 Mayıs’taki kortej geçişinin ardından start aldı. İlk oyun 5 Mayıs tarihinde sahneye konulurken, son oyun 17 haziran akşamı sahnelenecek. 18 Haziran’da da Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu’nda kapanış ve ödül töreni yapılacak.
Katılımın rekor seviyeye ulaşmasıyla bu yıl ilk defa oyunlar 2 ayrı sahnede izleyici ile buluşuyor. Oyunlar Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu ile Yeni Mahalle Semtevi’nde sahneleniyor.
Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı “Kör Döğüşü” adlı eseri sahneleyen Toros Akdeniz Koleji öğrencileri, izleyicilerden ve jüriden büyük beğeni aldı. Usta oyuncu Abdullah Sürekli’nin gözetiminde çalışmalarını yapan öğrenciler, izleyicilere zaman zaman duygusal ve komik anlar yaşattılar. Oyunda en çok evin reisi rolündeki “Cemal” , büyük oğlu “Tahir” ve evin büyük kadını rolündeki “Kocakarı Şükriye” büyük dikkat çekti.
ŞENLİK TEMASI SAYGI
Tiyatro sanatçılarından oluşturulan seçici kurul tarafından titizlikle izlenerek ödüllerin belirleneceği şenliğin bu yılki teması “saygı” olacak. Tiyatro sanatının olmazsa olmazlarından “saygı” kavramını öne çıkarmak ve gençleri bu anlamda yönlendirmek hedefleniyor. 1994 yılında 6 Lisenin katılımıyla başlayarak günümüze kadar aralıksız sürdürülen Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği, tiyatro sanatını liseler düzeyinde sevdirmeyi, yaygınlaştırmayı, öğrencilerin sanat düzeyi ve bilinçlerinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Bu yılki temaya paralel olarak, en uygun oyunun “Kör Döğüşü” olduğu fikrinde birleşen izleyiciler, aile içinde yaşananlar ve nasıl davranılması gerektiği temalarının işleniş şekliyle, hem oyun olarak, hem de rol alan öğrencilerin sergilediği performans ayakta alkışlandı.

18.06.2010 00:00, 3014 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : Ajansbir

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri