05-12-2023
Forum

Ana Sayfa / Kumluca / Geleneksel Rhadiopolis Yürüyüşü

Keşfetmek… bir tarihi, bir medeniyeti keşfetmek,tanımak.. Anlamak insanları, bir medeniyeti öğrenmek. 29 Mayıs 2010 Ttarihinde, her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilen Rhadiopolis yürüyüşünün bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

2000 yıl öncesinde yaşamış Likyalıların şehri, yardımseverlerin atası Oprahomos ‘un kenti Rhodiapolis keşfe çıkıldı. Cumartesi günü Sarıcasu Darıyemezler İlköğretim Okulu ve Sarıcasu Köyü Muhtarlığı ‘nın işbirliğiyle düzenlenen “3. Geleneksel Rhodiapolis’e Yürüyüş ve Gözleme Şenliği” yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde Darıyemezler İlköğretim Okulu bahçesinde toplanan başta Kaymakam Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Başsavcı Adnan Tosun, İlçe Müftüsü Mehmet Yaman, ilçemizin öğretmenleri ve okul müdürleri, köy halkının ve öğrencilerin katılımlarıyla oksijenin ciğerlere işlediği patika yollardan yürüyüş başladı.

Zirveye ulaşıldığında Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı kazı istasyonuna varıldı. Öğrenci velilerinin hazırladıkları gözleme ve ayran ikramından sonra Okul Müdürü Zekai Dinçer; “okulumuzu, köyümüzü ve Rhodiapolis’i tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz yürüyüşe katılan herkese teşekkür ederim. Dinçer, konuşmasında; “Okulumuzun çok yakınında bulunan Rhodiapolis antik kente dikkat çekmek ve bu kentin gerçek koruyucularının öğrenciler ve köy halkının olduğunu” vurgulayarak, Okulun SBS’deki başarılarından bahsetti. “Okulumuz 2009 SBS sınavlarında ilde 40., ilçede ise 2. olmuştur. Bu başarıyı bu yılda devam ettirme çabası içerisindeyiz” diyerek, Velilerin okulumuza “bizim okulumuz” diyerek sahip çıktıklarını, yaptıkları her türlü etkinlikleri sahiplendiklerini ve arkasından da bu başarının geldiğini söyledi.
Köy hanımlarının hazırladığı gözlemeler yendikten sonra, öncesinde Sarıcasu Darıyemezler İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazırladığı halk oyunu, ardından Kolbastı ekibinin gösterileriyle keyifli anlar yaşandı.
Sonrasında Rhodiapolis kazı Başkanı, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Dç.Dr. İsa Kızgut rehberliğinde yürüyüşe katılanlar, köylüler ve öğrencilerle Rhodiopolis Antik Keşif turuna çıkıldı.Dr. Kızgut, katılımcılara binlerce yıl öncesinde yaşamış bu medeniyeti anlatırken heyecan verici, aynı zamanda şaşırtıcı dakikalar yaşandı. Tarihi bir kentin sadece eski taş, toprak yığınlarından ibaret olmadığını, böyle eserlerin hem geçmişe bir ayna, hem de gelecekte ülkemize kazanç sağlayacak bir hazine olduğunu, hem biz hem köylüler hem de öğrenciler daha iyi anlamış oldu. Böylece titizlikle yürütülen bu çalışmayı, katılımcılar can-ı gönülden desteklemeyi kendilerine görev addettiler.

Dönüş yolculuğunda damaklarda gözlemelerin lezzeti, hafızalarda ise öğrenilen bilgilerin coşkusuyla güzel bir gün geride bırakılmış oldu.

18.06.2010 00:00, 6149 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : Ajansbir

Diğer Yazılar
Halk oyunları Türkiye finali Kumluca'da yapıldı
Halk oyunları Türkiye finali Kumluca'da yapıldı
Geleneksel Rhadiopolis Yürüyüşü
10. Kumluca tarım ve seracılık festivali
Kumluca ve Finike ilçeleri arasında yaban keçisi av sezonu başladı
Kumluca Hakkında Herşey ve Tarihçesi
Kumluca Tarihi Yerleri
Etiketler :

Foto Galeri