Noel Baba Vakfı, Noel Baba Kilisesi`ne Talip - antalyamiz.com

Noel Baba Vakfı, Noel Baba Kilisesi`ne Talip

Vakıf Başkanı Muammer Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Ağustos'ta Antalya Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletilmek üzere verdikleri dilekçede, Noel Baba Ören Yeri'nin hiçbir karşılık beklemeden bakım ve onarımını yapmak üzere talip olduklarını bildirdi. Karabulut, vakfın, bakanlık tarafından oluşturulacak teknik kurulun onayı sonrası Noel Baba Kilisesi'nin restorasyonunu 2 yıl içerisinde tamamlanacağını taahhüt ettiklerini ifade etti.

Noel Baba Kilisesi'nin bakım ve onarımıyla ilgili teklifin 2 yıl önce gündeme geldiğini hatırlatan Karabulut, şu bilgiyi verdi: "Aradan geçen zaman içinde yapılan drenaj çalışmaları ne yazık ki yeterli olmamıştır. Önümüzdeki kiş yağacak yağmurlar, yine yapıyı tehdit edecek ve belki de, önceki senelerde olduğu gibi, yapının bazı bölümlerinde çökmeler olacaktır. Noel Baba Vakfı, ülkemizin önemli ve artık prestiji olan Noel Baba Ören Yeri'nin bir an önce, çevre düzenlemesi, bakım ve onarımının başlatılmasını gerekli görmektedir."

Vakfın bu çalışmaları yürütürken, bakanlıktan yalnızca teknik yardım almayı hedeflediğine dikkat çeken Karabulut, yapının restorasyonunun tamamlanmasından sonra yine bakanlık gözetiminde kalmasını önerdiklerini bildirdi.

Karabulut, Noel Baba Vakfı'nın bu çalışmalar için maddi kaynağı, Bulgaristan ve Güney Kore'de kurulan, Almanya, Avusturya, İsviçre'de hazırlıkları devam eden ve Belçika ile Rusya'da açılacak olan Noel Baba vakıf ve dernekleriyle dayanışma içinde sağlayacağını açıkladı.

-Noel Baba Troia'da-

Karabulut, Noel Baba Vakfı'nın, 9-16 Ağustos tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenecek "41. Troia Uluslararası Festivali"ne katılacağını belirtti. Karabulut, "Noel Baba, dünya çocuklarının sevgilisi ve barışın sembolü olarak katılacağı etkinliklerde, tarihte savaş için kullanılan Truva Atı'ndan dünyaya barış mesajı verecek" dedi.

Karabulut, Çanakkale'deki etkinliklere Bulgaristan'da kurulan Noel Baba Vakfı'nın da çeşitli kültürel etkinliklerle katılacağını sözlerine ekledi.

11 Ağustos 2004 | Demre ( Myra ) | 2784 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Myra (Demre) Hakkında Bilgi
devamı
antalyamiz.com -
Simena Antik Lidya Kenti
devamı
antalyamiz.com -
Noel Baba Kilisesi`ne 28 Bin Ziyaretçi
devamı