Myra (Demre) Hakkında Bilgi - antalyamiz.com

Myra (Demre) Hakkında Bilgi

Myra (Demre), her zaman Likya'nın en önemli şehirlerinden biri olarak bilinir. En erken sikkeler M.Ö. 3. yüzyıla tarihlenir. Ancak, şehrin en azından M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma egemenliği döneminde Myra gelişmiş ve zenginleşmiş, şehir halkı sivil projelere cömertçe para yardımı yapmıştır. Aziz Pavlus, Roma'ya gitmek için Andriake Limanı'ndan hareket etmeden önce, M.S. 6. yüzyılda şehri ziyaret etmiştir. Bizans döneminde Myra önemli bir idari ve dini merkez olmuştur. Piskoposluk merkezi olan Myra'da, St. Nicholaus IV. yüzyıl başında piskopos olarak görev yapmış, halka kendini sevdirmiş ve inancı uğruna çok acılar çekmiştir. O zamandan sonra Myra, her zaman bir hac yeri olmuştur. Bu nedenle Demre, Hıristiyan dünyasının her zaman ilgisini çekmiştir. Her yıl 6 Aralık'ta Noel Baba etkinlikleri düzenlemek geleneksel hale gelmiştir.

Myra gibi önemli bir şehirden kalması beklenen kalıntıların çoğunu bugün Demre'de göremiyoruz. Likya'nın en büyük tiyatrosunun kalıntıları bugün ayaktadır ve bu tiyatro aynı zamanda Likya'nın en iyi korunmuş tiyatrosudur. 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasiteli tiyatro, tepeye yaslanmıştır. Bugün bile bazen festival ve oyunlar için kullanılmaktadır.

Myra'nın metropolisi, çeşitli tipte Likya mezarlarının önemli örneklerini barındırmaktadır. Tiyatro, doğu ve batı metropolisi olarak ikiye ayrılmış ve Myra'nın arkasında yükselen kayalık tepeye kurulmuştur. Kayalar oyularak mezarlar kabartmalar ve yazılarla süslenmiştir. Başka önemli bir kalıntı da St. Nicholaus kilisesidir. Kilise, bugün 7 metre toprak seviyesinin altındadır. St. Nicholaus'un kemikleri, kilise içindeki mermer bir mezarda bulunuyordu; ancak bazı kemikler İtalyanlar tarafından çalınmış ve Bari'ye kaçırılmıştır. Bir Rus prensi, 1862 yılında kiliseyi restore ettirmiş olup, St. Nicholaus Rusya'da çok kutsal sayılmaktadır. Ruslar, bir kilise çanı ilave ederek kubbeyi bir tonoz ile değiştirmişlerdir. Bazı kemikler bugün Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir. St. Nicholaus, çocukların, gemicilerin ve ağır işlerde çalışan işçilerin koruyucu azizidir. Bilindiği üzere, o tüm dünya çocuklarının Noel Babasıdır.

İlk defa 1904 yılında Eynihal adıyla köy statüsüne kavuşan Demre, 6 Haziran 1968'de 4 köyün birleşmesiyle belediye olmuş ve 4 Temmuz 1987'de Kale adıyla ilçe olmuştur. İlçe, 2005 yılında Demre adını almıştır.

Coğrafya:
Demre, Antalya Körfezi'nin batısında, Teke Yarımadası'nın güneyinde yer alır. Doğusunda Finike İlçesi, batısında Kaş İlçesi, güneyinde ise Akdeniz ile sınırlıdır. Üç tarafı dağlarla çevrili olan ilçenin kurulduğu arazi, Demre Çayı'nın getirdiği verimli alüvyal topraklardan oluşmuştur. Akdeniz ikliminin tipik özelliklerinin görüldüğü Demre'de, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağmurlu geçer.

İlçenin toplam yüz ölçümü 47.322 hektar olup, tarım arazisi 5.350 hektar, çayır ve mera 50 hektar, orman arazisi 31.922 hektar, su yüzeyi 300 hektar, tarım dışı arazi ise 9.600 hektardır.

Ekonomik Yapı:
İlçenin ana gelir kaynağı, doğal güzelliklerinden dolayı turizmdir. Turizm dışında, 1960'lı yıllarda başlayan örtü altı sebzecilik ve daha öncesine dayanan narenciye üretimi, ilçenin temel geçim kaynaklarıdır. Ekonomik hayat, bu iki büyük tarım sektörüne dayanmıştır. Küçük çaplı yerel ihtiyaçlara cevap verecek tarzda atölyelerde tekne imalatı da yapılmaktadır.

Nüfus Yapısı:
2000 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımı verilerine göre, merkezde 13.900, Beymelek Beldesi'nde 3.662 ve köylerde 4.608 kişi olmak üzere toplam nüfus 22.170'tir.

Turizm:
İlçe, tarihi geçmişi ve coğrafi konumu itibariyle bir turizm beldesidir. İlçede tarihten kalan Noel Baba Kilisesi, Myra Antik Kenti ve Tiyatrosu, Andriake Antik Kenti, Kaya Mezarları ve Simena Antik Kenti, turizm için cazibe oluşturmaktadır. Kekova adaları, Batık Kent'in tertemiz denizi ve iklimi ile de Demre, coğrafi açıdan turizm açısından şanslı bir yerleşim yeridir. İlçenin tüm bu özelliklerine rağmen turizmden yeterince faydalandığı söylenemez. Bunun sebebi, ulaşımın zorluğu, konaklama tesislerinin azlığı ve bu yüzden hizmet sektörünün gelişmemesidir.

03 Eylül 2007 | Demre ( Myra ) | 11158 kez okundu | 0 kez tavsiye edildi | Kaynak: Bilinmiyor
Yorum Ekle
Yorumlar

Melike

Bence çok eğitici ve öğüt verici bir hikayeymis superr ayrica da odevimde çok ise yaradı

  • 01 Aralık 2015 Salı 18:50
Benzer Haberler
antalyamiz.com -
Simena Antik Lidya Kenti
devamı
antalyamiz.com -
Noel Baba Kilisesi`ne 28 Bin Ziyaretçi
devamı
antalyamiz.com -
Noel Baba Vakfı, Noel Baba Kilisesi`ne Talip
devamı