19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Antalya 'nın Şelaleleri / Manavgat Şelalesi (Büyük ve Küçük Şelaleler)

Her mevsim bol suyu olan Manavgat Çayı, Manavgat’ın 4 km kuzeyinde çok güzel görüntü veren bir şelale oluşturuyor. Şelale çevresi, kanallar ve setlerle düzenlenerek güzel bir mesire yeri haline getirilmiş. Kökleri ve dalları suya uzanan çınar ağaçlarının gölgesindeki mesire yerinde, sert katmanlardan hızla düşen yeşil suyu, suyun içinde direnen ağaçları, yer yer oluşan küçük anaforları izleyebileceğiniz, suyun sesini dinleyebileceğiniz lokantalar, seyir terasları, çay bahçeleri var. Yazın sıcak günlerinde suyun serinliği ve şelalenin sesi eşliğinde bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Büyük Şelale’ye gelmeden, Manavgat’tan 2 km sonra, sağa Küçük Şelale yolu ayrılıyor. Yoldan 1 km içeride, çayın Küçük Şelale bölümü karşınıza çıkacak. Büyük şelaleye göre daha küçük bir yükseltiden dökülen küçük şelale çevresi de bir mesire yeri haline getirilmiş. Aynı doğal görünümün bulunduğu, biraz daha sakin olan küçük şelalede Küçük Şelale Restaurant, lokanta ve çay bahçesi olarak hizmet veriyor.

Seleukia
Manavgat şelalesinin yanından geçen ve kuzeye Manavgat ve Oymapınar Barajları’na giden yolu izlemeye devam ediyoruz. Kısa bir süre sonra, Manavgat çayına dökülen küçük bir derenin üzerinde tarihi bir su kemeri kalıntısı göreceksiniz. Çok iyi durumdaki su kemeri muhtemelen Roma döneminde, Side’ye Manavgat çayından su taşımak için kullanılmış. (Antik su kanallarının kalıntıları, Manavgat Side arasında da görünüze çarpacaktır.)

Yola devam ediyoruz. Yaklaşık 3 km sonra (Manavgat’tan 8.2 km), solda Bucakşeyhler ve Seleukia yön levhası karşınıza çıkıyor. Yol Bucakşeyhler’e kadar (1 km) asfalt. Köyün camisinin hemen önünden sağa toprak yola giriliyor. Yaklaşık 3.5 km sonra Seleukia antik kenti girişine ulaşılıyor.

Seleukia çok önemli bir antik yerleşim değil. Ama konumu çok güzel. Sık çam ormanının içinden geçilerek çıkılan kentte kalıntılar, çok geniş bir alana dağılmış ve Manavgat ovasına bakıyor. Açık havada uçsuz bucaksız Manavgat ovasının yanısıra Side, Sorgun ve Titreyengöl’ü net olarak görebilirsiniz.

Kaldığınız otel ya da tatil köyünde geçen günlerin monotonluğundan sıkıldığınız bir gün, çamların uğultusundan ve su çağıltısından başka sesin bulunmadığı bir ortamda yeni bir yer keşfetmek için yürümeyi düşünürseniz eğer, Seleukia’ya gidin.

Görebileceğiniz kalıntılar arasında hamam, içinde dükkanlar bulunan agora ve agora’nın hemen yanıbaşında iyi durumda bir tapınak bulunuyor. Aman kalıntıları keşfetmek için fazla uzaklaşmayın, kaybolabilirsiniz.

(Ayrıntılı Bilgi için Türkiye’nin Antik Kentleri Kitabı’na bakınız.)

Manavgat Barajı (Manavgat’tan 15 km)
Manavgat-Oymapınar yolu üzerinde, sağda Manavgat Barajı levhası çıkacak karşınıza. Sapaktan 3 km içeride Manavgat Barajı ve ardında baraj gölü yer alıyor. Baraj çevresinde 10’a yakın lokanta ve piknik alanları var. Gölde sazan balığı avlanıyor. Av yasağının bulunduğu Mayıs - Temmuz ayları dışında, lokantalarda sazan balığı bulabilirsiniz. Alabalık ve ızgara et çeşitlerini ise her zaman.

Oymapınar Barajı ve baraj gölünde gezinti (Manavgat’tan 18 km)
Oymapınar köyünün yanından geçen yol bir süre sonra Oymapınar barajı giriş kapısına ulaşıyor. Güvenlik nedeniyle kapıda kimlik bırakılıyor.

Kapıdan sonra sağlı sollu iki yol var. Sağı izlerseniz, barajın önüne solu izlerseniz barajın üstüne çıkarsınız. Dar bir vadiye kurulmuş 180 metre yüksekliğindeki Oymapınar barajının üzerinde dolaşmak heyecan verici. Bir yanda 180 metrelik birç uçurum, öte yanda derinliği 100 metrenin çok üzerindeki baraj gölünün o müthiş basıncına direnen, potansiyel enerjiyi elektriğe dönüştüren beton gövde. Aklı karışıyor insanın. İçinizin ürperdiğini hissediyorsunuz.

Yeşillikler içindeki baraj gölünün çevresini dolaşmak için, baraj üzerinden otomobille karşıya geçilebiliyor.Toprak yolu izleyin. Yaklaşık 3 km sonra Yeşil Restaurant’a varacaksınız. İster yemek yiyebilir, ister soğuk bir şeyler içebilirsiniz. Eğer saat 11’den önce gelirseniz, restoran sahiplerinin organize ettiği göl turuna mutlaka katılın. Bu tur sırasında tekne yüzlerce metre uzunluğundaki bir kanyona giriyor. Heyecan verici bu geziyi, kiremitte alabalık ile noktalayın. Yanında köy ekmeğiyle servis yapılıyor.

Etenna
Manavgat’ın 31 km kuzeyinde Sırtköy’ün bulunduğu yerde, dağın yamacına kurulmuş Etenna’nın tarihi Helenistik döneme uzanıyor. Etenna’dan Akdeniz’in maviliklerini ve Side’yi kuş bakışı seyredebilirsiniz. Akropol’ünde Roma hamamı, Bazilika, anıt mezarlar, su sarnıçları, surlar ve agora kalıntıları yer alıyor. Sırtköylüler antik hamamın içinden çıkan suyu köye kadar indirmişler ve halen kullanıyorlar. Etenna’ya Manavgat-Şelale yolu üzerindeki Noras Köprüsü’nden sola sapılarak ulaşılıyor.

İbradı ve Alabalık Vadisi
Oymapınar baraj gölünün solundan geçep toprak yol İbradı’ya gidiyor. Toroslar arasındaki bu şirin ilçenin yakınlarında Alabalık vadisi var. Alabalık vadisine gitmek için bozuk toprak yolu değil de biraz daha uzun da olsa asfalt yolu tercih ederseniz, Akseki üzerinden Cevizli’ye ulaşmanız gerekiyor. Alabalık vadisi Cevizli’den 7 km uzaklıkta.

Manavgat çayının en önemli kaynaklarından biri de bu vadideki mağaradan çıkıyor.

Vadi, yeşilliklerle örtülü çevrede yürümek, dereye olta sallamak isteyen doğa tutkunlarının uğrak yeri.

Derede bir zamanlar bol alabalık bulunurmuş. Yanlış avlanma sonucu azalmış. Derenin suyu şimdi alabalık çiftliğinde değerlendiriliyor. Çiftliğin bir de lokantası var.

Manavgat eski çağlarda da su kaynağı idi. Side’yesu taşıyan antik kemerler.

Seleukia
Manavgat’tan 15 km ötede baraj gölünde bu olağanüstü manzarayı göreceksiniz.
Türkiye’nin en yüksek barajlarından biri olan Oymapınar Barajı vadinin tepelerinden böyle görünüyor.

11.10.2007 01:00, 30336 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : www.geziturkiye.com

Diğer Yazılar
Düden Şelalesi ve Denize Dökldüğü Yer
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Manavgat Şelalesi (Büyük ve Küçük Şelaleler)
Manavgat Şelalesi
Aşağı Düden Şelalesi
Yukarı Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Manavgat şelalesi´nde su seviyesinde düşüş
Kurşunlu Şelalesi
Etiketler :

Foto Galeri

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
kurunlu Şelalesi
Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Uçan Şelalesi
Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi