19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Side / Side 'ye Bir Bakış

Bir zamanlar deniz kıyısındaki şehir günümüzde geçmişin kalıntılarla dolu fısıltısı. Bir zamanlar tüm Akdenizin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Side Kilikyalı korsanların kurduğu köle ticaretine ev sahipliği yapmaktaydı. Büyük Aleksander Sideyi İsadan önce 333 yılında müthiş güzelliği ve uygun konumundan dolayı işgal etmiştir.

Sidenin ekonomik refahı Roma İmparatorluğu ile iyi ilşkilerde bulunularak İsadan önce 2. Yüzyılda başlamış ve 3. Yüzyıla kadar sürmüştür. Bu refah içinde geçen yıllardan dolayı birçok kalıntı bu zamana aittir. Zengin tüccarlar anıt, gladyatör kavgaları gibi olaylara para ödemişlerdir. Ancak Tarsus Dağlarından gelen dağlılar, arap hücumları, bağnaz hristiyanlar ve depremlerden dolayı Sidenin çöküşü başlamıştır. 10. Yüzyıla kadar Side tamamen terkedilmiştir fakat 12. Yüzyılda yeniden bu sefer Yahudiler tarafından yerleşim görmüştür. Bundan sonra Side bir kez daha tekrar terkedilmiştir.

Side geçmişin hatıralırı ile dolu bir şehirdir. İyi korunmuş duvarları ile Büyük Kalıntılar, Mote ve Büyük Kapı görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada ayrıca Roma stilinde inşa edilmiş bir tiyatro kompleksinin kocaman kalıntıları görülebilir. Ayrıca sokakların kenarlarında Mermer heykeller dizilidir. Görülmesi gereken bir başka yerde eski banyolorun bulunduğu Agoradır. Burası eski Roma Müzesi olarak restore edilmştir ve sakkofaj ve heykeller barındırır. Burada ayrıca Dionysos Tapınağı, Roma Bazilikası, umumi banyo, restore edilmiş fiskiye , üç tapınaklar, su boruları ve bir Nemf bulunmaktadır.

Side geçmişte duran, eski dünya turu sunan fakat geleceğin rahatlığını unutmayan bir şehirdir. Side dünyanin hazin gerçeklerini çağların romans ve büyüsü ile birlikte ortaya koyan şehirdir.

25.09.2007 13:56, 9019 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Antalya`da Titreyengöl için yeni projeler
Antalya`ya tatil için geldi Müslüman oldu
SİDE , SELİMİYE ( Antalya )
Side Müzesi, Salonları ve Eroslu Lahit
Side 'ye Bir Bakış
Side Müzesi
Side 'nin Tarihi ve Tarihçesi
Türkiye´nin en büyük Türk bayrağı
Side´de Türkiye´nin en büyük Türk bayrağı dalgalanacak.
Side`de Turizm
Antik Side, tam olarak ortaya çikarilacak
Side´de tarihi zenginlikler günişiğina çikariliyor
SiDE`DEKi TARiHi ESERLER ONARILIP, TEMiZLENiYOR.
Side
Etiketler :

Foto Galeri