15-04-2021
Forum

Ana Sayfa / Hikaye, Masal ve Eğitici / KIRIK KANAT

Bazi insanlar başarisiz olmaya mahkumdur. Bazi yetişkinlerin sorunlu çocuklara bakiş açisi budur. Belki siz de `Kanadi kirik bir kuş asla yükseklerde uçamaz` özdeyişini duymuşsunuzdur. J.J. Ware`in kendisini okulda her gün böyle hissettiğinden eminim.

Liseye gelene kadar T.J oturduğu kasabanin belali çocuğu idi. Öğretmenler sinif listelerinde onun adini görünce ürkerlerdi. Pek konuşkan değildi, sorulara cevap vermez ama sik sik kavga ederdi. Son sinifa gelene dek hep başarisiz olmasina rağmen bir üst sinifa geçirilmişti çünkü öğretmenler onu bir kez dah akarşilarinda görmek istemiyorlardi. T.J. son sinifa gelmişti ama bunu hakettiği söylenemezdi.

Ben onunla ilk kez, öğrencileri içinde yaşadiklari toplumla daha çok ilgilenmeye yöneltmek amaci ile düzenlenen bir haftasonu kampinda karşilaştim. T.J. gönüllü olan 405 öğrenciden birisiydi. Onlara liderlik yapmak üzere ilk yanlarina gittiğimde, yerel örgüt temsilcileri bana, öğrenci konseyi temsilcisinden, kasabanin en çok tutuklanan çocuğu T.J`ye kadar çok değişik bir katilimci profili olduğunu söylediler.

ilk başlarda T.J. grubun dişinda duruyor ve pek ilgi göstermiyordu. Tartişmalara katilmiyor, söyleyecek bir şeyi yokmuş gibi görünüyordu. Sonra, yavaş yavaş, iletişim oyunlari ilgisini çekti. Gruplar o yil okulda olmuş olumlu ve olumsuz birtakim olaylarin listesini çikarirken buzlari çözüldü. T.J.`nin bu konularla ilgili düşünceleri vardi ve onun grubundaki diğer çocuklar onun yorumlarindan hoşlanmişlardi. Birdenbire, T.J. kendini grubun bir parçasi gibi hissetti ve çok geçmeden herkes ona lider muamelesi yapmaya başladi. Çok mantikli şeyler söylüyor ve herkesi etkiliyordu. T.J. akilli bir çocuktu ve çok parlak fikirleri vardi.

Ertesi gün, T.J. bütün oturumlarda çok aktifti. Kampin sonuna doğru, Evsizler projesi grubuna katildi. Fakirlik,açlik ve ümitsizlik hakkinda bildikleri vardi. Gruptaki diğer çocuklar onun derin endişe ve düşüncelerinden etkilenmişlerdi. T.J.`i grubun başkanvekili seçtiler. Öğrenci konseyi başkani T.J.`in direktifleri doğrultusunda hareket edecekti.

Pazartesi sabahi T.J. okula geldiğinde, ortalik karmakarişikti. Bir grup öğretmen okulun müdürüne onun başkan vekili seçilmesine itirazlarini bildiriyorlardi. Grubun yapacaği ilk çalişma, evsizlere gida yardimi yapilmasiydi. Öğretmenler müdürün bu üç yillik prestijli çalişmanin ilk aşamasi olan yardimin T.J. Ware`in beceriksiz ellerine birakmiş olmasina inanamiyorlardi. Müdüre onun sayfalar dolusu tutuklanma kayitlari olduğunu ve dağitilacak gidanin muhtemelen yarisini çalacağini söylediler. Bay Coggshall ise onlara bu programin amacinin öğrencilerin olumlu düşüncelerinin desteklenmesi olduğunu söyledi. Öğretmenler toplantidan çikarken, kafalarini salliyor ve projenin fiyasko ile sonuçlanacağindan emin görünüyorlardi.

iki hafta sonra, T.J. ve arkadaşlari, 70 öğrencinin gida yardimi toplamasi işini örgütlediler. Sadece iki saat içinde 2854 adet konserve toplayarak okul rekorunu kirdilar. Toplanan bu miktar, iki mahalledeki yardim merkezinin boş raflarini doldurmak için yeterli idi. Bölgedeki ihtiyaç sahibi aileler bu konservelerle 75 gün karinlarini doyurdular. Olay ertesi gün yerel gazetede tam sayfa çikti. Bu gazete sayfasi okuldaki ilan panosuna asildi. T.J.`in de büyük bir iş başarmiş ve rekor kirmiş bir öğrenci olarak fotoğrafi basilmişti. Her gün yaptiği iş hatirlatiliyor ve liderlik özellikleri herkes tarafindan biliniyordu.

T.J. okula her gün gelmeye başladi. Hayatinda ilk kez öğretmenlerinin sorularini cevaplandiriyordu. ikinci bir projeyi daha örgütledi. Evsizler barinaği için 300 battaniye ve 1000 çift ayakkabi topladi. şu anda, onun başlattiği düzen sayesinde, günde 9000 adet konserve toplaniyor. Bu miktar evsizlerin yillik gida ihtiyaçlarinin %70`ine denk geliyor.

T.J. bize kanadi kirik bir kuşun sadece tedaviye ihtiyaci olduğunu gösterdi. Eğer kanadi tedavi edilirse, bu kuş diğer kuşlardan daha yükseğe uçabilir. T.J.`in şimdi bir işi var. Üretken bir insan oldu. Bu günlerde keyifle uçtuğunu söyleyebiliriz.

Jim Hullihan

19.11.2002 09:00, 6052 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : Jim Hullihan

Yorumlar

15-07-2008 21:33:34 | meral gül | 78.16..xxx

muhteşem bir hikayeydi paylaşımınıza tşk

Diğer Yazılar
Cindy Sheenan 'ın G.Bush 'a Mektubu
Diplomasi Böyle Birşey
Motivasyonunuzu Artirmada Öneriler
Keşke
Söylenmemiş Son Sözümsün...
Yalnizlik halleri
Evli erkeğin evrimi...
Chat dedikleri olay...
Atların inleri

AşK ÖğÜTLERi
YAşLI ADAM VE ÇOCUKLAR
KIRIK KANAT
Dost...
Durun ve Düsünün
Sevginin Sadece Sözünü Edenlerle ...
Tatli Cadi !!!
%2 Testi
Birlikten Kuvvet Doğar
Bir Kutu Dolusu Yaşam Gönderiyorum Sana
Etiketler :

Foto Galeri