26-09-2020
Forum

Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor

NASA astronotu Ellen Baker, astronot seçim süreci, vücudun uzayda gösterdiği değişim ve Dünya'nın gözlemi gibi birçok ilginç konuyu İzmir'deki Uzay Kampı'nda öğrencilerle paylaştı.

Uzaya 1989-1995 yılları arasında Atlantis ve Columbia uzay mekikleriyle üç seferde giderek toplamda yaklaşık 28 gün 14 saat uzay uçuşu yapan Astronot Ellen Baker, 22 Nisan'da Uzay Kampı Türkiye'de düzenlenen sunumda öğrencilerle buluştu

Seçim sürecinde, mülakatların oldukça zorlu geçtiğini anlatan Astronot Baker, NASA'ya astronot olmak için binlece başvurunun yapıldığını, seçim sürecinde bilim ve mühendislik alanlarında gerekli eğitime sahip olanların öncelikle tercih edildiğini aktardı. Elemelerle aday sayısının azaltıldığını ve esas zorlu seçim sürecinin de bu aşamadan sonra başladığını aktaran Astronot Baker, her bir adayın referanslarının tek tek arandığını, mülakat haftasında tıbbi yeterliliklerin de dikkatle incelendiğini sözlerine ekledi.

Aynı zamanda iç hastalıklarında uzmanlaşmış bir tıp doktoru olan Astronot Baker, uzaya ilk çıktığında vücuduyla ilgili dikkat ettiği ilk değişimin yüzünün şişmesi olduğunu belirtti. Baker, "Yerçekimi çok daha az olduğu için vücut sıvısı başa yöneliyor ve yüzünüzü şişiriyor. Bu durum denge algınızı da etkiliyor. Değişikliklerin birçoğu küçük, özel aletlerle ölçülebilen şeyler. Dünya'ya geri döndüğümüzde güç ve denge kaybına uğradığımızı ve kemiklerimizin eridiğini farkettik ancak tüm bu değişiklikler kısa süreli uzay görevinde kolaylıklar tedavi edilebilir şeylerdi" dedi.

Sunumunda uzaydan çekilmiş Ay, gün doğumu, yanardağ fotoğraflarına yer veren Baker, "Dünya'nın etrafında günde 16 kere dolanıyorduk. Uzay'dan bakıldığında Dünya muhteşem görünüyor, kelimelerle tarif edilemez. Uzay mekiğinden bakarken böylesine güzel görünen Dünya'da düşmanlığın ve acıların yaşandığına inanmak gerçekten çok zor" diye konuştu. Baker'in çektiği fotoğraflar arasında yer alan Türkiye, İzmir ve İstanbul fotoğrafları büyük ilgi gördü.

24.04.2014 00:00, 5186 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : DHA

Diğer Yazılar
Hayvanlar aleminde son 40 yılın en büyük keşfi
14 yılda nükleer güçte 26 asteroid düştü
Apple`dan geri dönüşüm hamlesi
Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…
50 milyon virüse karşı mücadele verecekler
Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında
Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler
Antalya Buluta Taşınıyor
Trend Micro çocuk pornosuna savaş açtı
PTT`den posta tarihini değiştirecek proje
Sonsuzluğun ve Evrenin İlk Fotoğrafları Çekldi
Görme Engelller için Araba Üretiliyor
Kısmi Ay Tutulması
Google TV ve Internet
Online Gold Rush- Geleceğin İnternet Perakendeciliği
Youtube Yasağına Devam
MBIS`ten Yazılım Danışmanları Yetiştirme Programı
Ferrariniz Takipte
Etiketler :

Foto Galeri