05-07-2020
Forum

Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni düzenlendi.

Başbakan Erdoğan:

''Biz ekonomik ve siyasi istikrarı sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Ancak bununla yetinmiyor KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız''
''Artık biz küçük, orta boy işletmelerimizi ayağımıza çağırmıyoruz. Biz onların ayağına gidiyoruz, onlara hizmet götürüyoruz. Eskiden Ankara'daki KOBİ'nin bile ulaşamadığı KOSGEB bugün Van'daki, Edirne'deki, Aydın'daki Mardin'deki KOBİ'ye artık bizzat kendisi ulaşıyor, kendisi hizmet götürüyor, destek oluyor''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
''Hedefimiz yılda en az 5 bin arkadaşımıza KOSGEB destekleriyle iş yerlerini kurmalarını sağlayabilmektir. İnşallah bu hedefe de önümüzdeki yıl varmayı düşünüyoruz''
''Ortalama işletme ömrü Türkiye'de 4-5 yıl. Bunu 10-15 yıla taşımamız gerekiyor. Bunun için de sağlıklı bir şekilde kurulmaları ve yaşamaları gerekiyor''
Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü'nü Altınay Robot Teknolojileri AŞ adına Hakan Altınay aldı
Başarılı girişimcilere, ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan takdim etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz ekonomik ve siyasi istikrarı sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Ancak bununla yetinmiyor KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız'' dedi.

Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB tarafından Swiss Otel'de düzenlenen Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni'ndeki konuşmasında, girişimcilerin yeni yatırım imkanları için ülke ülke, kıta kıta koşturduğuna şahit olduklarını söyledi.
Erdoğan, girişimcilerin yeni yatırım imkanları için ülke ülke, kıta kıta koşturduğuna şahit olduklarını söyledi.
Girişimcilerin her birinin önemli işlere imza attığını, Türkiye'yi gururla temsil ettiklerini belirten Erdoğan, ''Aklınıza hangi kıta, hangi ülke gelirse gittiğimizde orada girişimcilerimizin olduğunu, yatırımlarımızın olduğunu görmekle iftihar ediyorum'' diye konuştu.
Ekonomi politikalarının reel sektöre ve özellikle KOBİ'lere olumlu olarak yansıdığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:
''Ekonomilerin başarısı, birkaç tane büyük firmanın varlığı ile ölçülemeze. Özellikle de rekabetçi ekonomilerde diğerlerini, birbirinden ayıran esas unsur KOBİ'lerdir. KOBİ'lerin güç kazanmasıdır. Ekonominin kalbi KOBİ'lerde atar, ekonominin omurgasını KOBİ'ler teşkil eder. Dev yatırımlarla ilgili bir adım attığınızda bile gelen yatırımcı hemen şunu sorar 'KOBİ'lerinizin durumu nedir?' Bunu araştırır. Yeniliklere açık, esnek, değişimlere çabuk uyum sağlayan, kendi alanlarında uzmanlaşan, refahı tabana yayan KOBİ'ler ekonominin adeta can suyudur. Türkiye'nin büyümesinde ve ilerlemesinde KOBİ'lerin büyümesi ve ilerlemesinin büyük bir payı var.''
Türkiye'nin 2002'de sadece 36 milyar dolar ihracat yaptığına işaret eden Erdoğan, ''Bugün itibarıyla Türkiye, şöyle geriye dönük 12 aya baktığımızda şunu görüyoruz, ihracatımız 148 milyar doları aşmış durumda. Bu ihracatın yüzde 60'ı KOBİ'lerimiz tarafından yapılmış'' dedi.
Türkiye'nin 2009'daki küresel krizi bir fırsata dönüştürmesinin dinamik ve rekabetçi KOBİ'ler sayesinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, ''Biz ekonomik ve siyasi istikrarı sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Ancak bununla yetinmiyor KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız. Çünkü bunun neticelerini aldık, bunu görüyoruz'' diye konuştu.
2002'de KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletme sayısının 4 bin olduğunu belirten Erdoğan, rakamın bugün 680 bine yaklaştığını belirtti. ''4 bin nere 680 bin nere'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
''Kimin kiminle el ele verdiğini göstermesi bakımından bu çok önemli. Özellikle 2009'da KOSGEB Kanunu'nda yaptığımız çok önemli bir düzenlemeyle hizmet ve ticaret sektöründeki KOBİ'lerin de KOSGEB desteklerinden yararlanmalarının önünü açtık.
2002'de sadece 24 ilimizde KOSGEB hizmet merkezi müdürlüğü vardı, bugün 68 ilimizde 75 hizmet merkezi müdürlüğümüz var. Bu örgütlenme ağı, bu teşkilatlanma ağı ile artık biz, küçük ve orta boy işletmelerimizi ayağımıza çağırmıyoruz. Biz onların ayağına gidiyoruz, onlara hizmet götürüyoruz. Eskiden Ankara'daki KOBİ'nin bile ulaşamadığı KOSGEB bugün Van'daki, Edirne'deki, Aydın'daki Mardin'deki KOBİ'ye artık bizzat kendisi ulaşıyor, kendisi hizmet götürüyor, destek oluyor. İnşallah önümüzdeki yılın sonuna kadar 81 vilayetimizin tamamına KOSGEB hizmet merkezi müdürlüklerini kurmuş olacağız.''
''KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lere sağlanan destekler ciddi oranda arttı''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidarının 2003 yılında ilk icraatlarından biri olarak KOBİ'leri elverişli kredi imkanlarıyla buluşturmak için kredi faiz destek programlarını başlattığını belirterek, ''Ben size somut örneklerini veriyorum ama birileri hayali ifadeler kullanıyorlar. Sadece istihdamı desteklemek için kullandırdığımız kredi miktarı bile 1,3 milyar lira'' dedi.
Başbakan Erdoğan, , KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lere sağlanan desteklerin ciddi oranda arttığını belirtti.
KOSGEB'in kurulduğu 1990 yılından 2002 yılına kadar 12 yılda KOBİ'lere sadece 14,5 milyon lira destek sağlandığını kaydeden Erdoğan, ''Son 10 yılda bu rakam, burada lütfen dikkat edin, 1.8 milyar lirayı buldu. Bakınız nereden nereye? Kaç kat? 124 kat arttı. (Bu imkanlar nereye gidiyor) diye bazıları soruyor, işte buralara gidiyor'' diye konuştu.
AK Parti iktidarının 2003 yılında ilk icraatlarından biri olarak KOBİ'leri elverişli kredi imkanlarıyla buluşturmak için kredi faiz destek programlarını başlattıklarını anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Bu çok önemli. Bu programlarla 210 binden fazla esnaf ve sanatkarımız ile KOBİ'lerimize 11,5 milyar lira kredi kullandırdık. Bu işletmelerin bankalara ödeyeceği 1 milyar liradan fazla faizi KOBİ'ler adına KOSGEB karşıladı. Ben size somut örneklerini veriyorum ama birileri hayali ifadeler kullanıyorlar. Sadece istihdamı desteklemek için kullandırdığımız kredi miktarı bile 1,3 milyar lira. Biz şunu çok iyi biliyoruz, Türkiye 2023 yılında dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri olacaksa, yıllık 500 milyar dolar ihracat yapacaksa bunu nitelikli KOBİ'ler sayesinde başaracaktır.''
''Az önce çelenk üretip, onu ihraç eden hanım kardeşimizi gördük. Tebrik ediyorum'' diyen Erdoğan, ''Anadolu kadınının neler başarabileceğinin en güzel örneği. Dünyaya açılıyor. İnanç, çok acayip bir şeydir. Hani Anadolu'da bir söz var ya, 'inanç tekeden bile süt çıkartır''' dedi.
''KOBİ'lere destek artarak devam edecek''
Başbakan Erdoğan, kaynaklarını daha verimli kullanan, eski köye yeni adet getiren, daha nitelikli ve katma değerli üretim yapan, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ'ler Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracağını, bu nedenle KOBİ'lere olan desteklerinin hem nicelik hem de nitelik olarak artarak devam edeceğini ifade etti.
İstanbul'daki bir emekli öğretmen, Manisa'da bir kadın girişimci, Sakarya'da bir üniversite mezunu, Rize'de bir gazi, Konya'da bir şehit yakını veya Mardin'de engelli bir vatandaşın bu desteklerden yararlandığını ve kayda değer başarılara imza attıklarını belirten Erdoğan, ''Anadolu'nun pek çok yerinde eskiden merdivenaltı üretim yapan insanımız bizim sağladığımız destekler neticesinde çok daha sağlıklı, çok daha verimli şekilde üretim yapmaya başladı. Seyyar olmaktan çıktı, kayıtlı, yerleşik üretici ve satıcı haline geldi.''
Erdoğan, mevcut KOBİ'lerin niteliğinin artırılmasına olduğu kadar yeni işletmelerin kurulmasına da önayak olunmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ülke olarak girişimcilik konusuna özel bir önem vermemiz, özellikle üniversite mezunu gençlerimiz arasında girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çok şükür Türkiye'de taşlar yerli yerine oturmaya başladıkça girişimcilik alanında da sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Özellikle yeni kurulan işletmelerin sayısında da bu gelişmeyi görüyoruz. Ben girişimcilik konusunda sağladığımız iki destek programını çok önemsiyorum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Tekno Girişim Sermayesi desteğiyle üniversite mezunu gençlerimize parlak fikirlerini ürüne dönüştürmeleri için 100 bin lira hibe desteği sağlıyoruz. Bugüne kadar bu destekten 740 kardeşimiz yararlandı. Her biri gerçekten de çok önemli, değerli projeleri hayata geçiriyorlar. Birinci aşamada başarılı olan bu gençlerimize ikinci aşamada kullanabilecekleri 550 bin liralık yeni bir destek programını da hazırladık.''
Başbakan Erdoğan, girişimcilere yönelik ikinci önemli destek programının ise KOSGEB tarafından yürütüldüğünü, bunda da girişimcilere kendi işlerini kurmaları için 30 bin liraya kadar geri ödemesiz, 70 bin liraya kadar sıfır faizli ve ilk iki yılı ödemesiz olmak üzere, toplam 4 vadeli geri ödemeli destek sağlandığını anlattı. Erdoğan, ''Bu girişimcilik destek programından yararlanmak isteyenlere bir şartımız var. Girişimcilik eğitimi almak, girişimcilik eğitimlerinden yararlanan ve iş planlarını hazırlayan herkese kapımız açık'' dedi.
''Beş bin kişinin yarıya yakını kadın''
Başbakan Erdoğan, Türkiye'de 2003 yılına kadar sadece bin kişiye girişimcilik eğitimi verilmişken, son 10 yılda 110 bin kişinin bu eğitimlerden yararlandığını bildirdi.
Bu eğitim programlarından sertifika alan 5 bine yakın vatandaşın da girişimcilik desteğinden yararlandığını ve bugün kendi işinin patronu olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bu beş bin kişinin yarıya yakını kadın girişimcilerimiz. Bu sayının çok daha artması, katlanarak artması en büyük arzumuz. Biz Allah'ın izniyle önümüze koyduğumuz bu hedefleri ne kadar iddialı olurlarsa olsunlar yakalarız. Millet olarak böyle bir potansiyele, en önemlisi de bu iradeye, bu girişimci ruha sahibiz. İmkan verildiğinde, desteklendiğinde, teşvikler akıllıca uygulandığında ne büyük başarıların ortaya çıktığını hepimiz gördük, görüyoruz. Bugün de işte burada, bu salonda milletçe iftihar edeceğimiz bir tabloyu hep beraber gururla yaşayacağız. Türkiye'nin girişimcilerinin adeta imkansızı mümkün hale getirdiklerini, olmazları oldurduklarını bugün burada gururla müşahede ediyoruz. İnşallah bu ivme ile yolumuza devam edeceğiz. Dünyaya yön veren, dünyada çığır açan girişimcilerimizle, her zaman en güçlü şekilde muhafaza edeceğimiz girişimci ruhla inşallah 21. yüzyılı ekonomik anlamda da bir 'Türkiye Yüzyılı' yapmayı hep birlikte başaracağız.''
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından çeşitli kategorilerde ödüle layık görülen KOBİ işletmelerine ödüllerini takdim etti. Erdoğan, daha sonra girişimcilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Bakan Ergün’ün konuşması…
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yılda en az 5 bin kişinin KOSGEB destekleriyle iş yerlerini kurmasını sağlamasını hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Ergün, bu hedefe önümüzdeki yıl varmayı düşündüklerini ifade etti.

Ergün, Türkiye'de hayatın her alanında önemli gelişmeler yaşadığını söyledi.

Türkiye'nin bu değişim sürecini en iyi reel sektörün, özellikle KOBİ'lerin yansıttığını dile getiren Ergün, ''Nasıl ki Türkiye artık kabuğunu kırdıysa, gözüne büyük hedefleri kestirdiyse işletmelerimizin de çok daha dinamik ve cesur oldukları bir dönem yaşıyoruz'' dedi.

Bunun, Türkiye'nin milli gelirine, yatırımlarına, ihracatına ve istihdamına da net bir şekilde yansıdığını vurgulayan Ergün, bugün Türkiye'nin 170 ülkeye 7 binin üzerinde ürün ihraç ettiğini ifade etti.

Bakan Ergün, 2002 yılında sadece 3 bin civarında KOBİ'nin ihracat yaptığını ancak bu sayının bugün 50 bin sınırını aştığını belirterek, son 10 yılda Türkiye'nin ihracatında yaşanan muazzam artışın, bir bakıma ihracatçı KOBİ sayısındaki artışın da bir sonucu olduğunu bildirdi.

''Küçük işletmeler eskiden doğarken ölüyordu''

KOBİ'lerin, tüm dünyada ekonominin ana aktörleri olarak kabul edildiğine işaret edenErgün, hükümet olarak Türkiye'de ''KOBİ havuzunu'' büyütmek ve bunların içinden çok daha nitelikli KOBİ'ler çıkarma konusunda kararlı olduklarını belirterek, bu nedenle son yıllarda girişimcilik eğitimlerine büyük önem verdiklerini söyledi.

KOSGEB'in yaklaşık 22 yıllık tarihi olduğunu anımsatan Ergün, şunları kaydetti:

''Bunun 20 yılında girişimcilikle ilgili toplam 10 bin insana eğitim verildi ama son 2 yıl içinde 110 bine yakın kişi girişimcilik eğitimi aldı. Hepsinin girişimci olması belki mümkün değil ama bu fikri taşıması bile başlı başına değerli. Bu 110 bin eğitim alan girişimciden 5 bininden fazlası KOSGEB desteğiyle kendi iş yerlerini de kurdular. Bunun yanında KOBİ'lerin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için de destek programlarını yeniden kurguladık. Çünkü KOBİ'lerimiz kısa ömürlü. Ortalama işletme ömrü Türkiye'de 4-5 yıl. Bunu 10-15 yıla taşımamız gerekiyor. Bunun için de sağlıklı bir şekilde kurulmaları ve yaşamaları gerekiyor. Aynı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi. Ortalama ömür 50 yıldı şimdi 75'in üzerine çıktı. Niye- Çünkü bazı küçük hastalıklardan ölümler, bebek ölümleri, anne ölümleri ortadan kalktı ve daha iyi beslenme koşulları ortaya çıktı, insan ömründe de böylece iyileşmeler oldu. Aynı şey KOBİ'ler için de geçerli. Küçük hastalıklardan ölüyor, ne yapacağını bilemiyordu. Kızamıktan adam ölür mü- Eskiden ölüyordu. Sıtmadan adam ölür mü- Eskiden ölüyordu. Aynen kızamıktan, sıtmadan adam ölmesi gibi küçük işletmeler doğarken ölüyordu. Anne ölümleri çoktu. Ortaklar biraz para kazanınca dağılıyor, anne ölümlerinden KOBİ'ler ölüyordu. Güçlü finansman problemlerini aşamıyorlar, onlardan dolayı ölümler oluyordu ama şimdi girişimcilik eğitimleri ve desteklerle KOBİ'lerimiz daha uzun ömürlü ve sağlıklı oldular.''

Yılda 5 bin kişiye destek

Bu nedenlerle KOSGEB Destek Programlarının hepsini yenilediklerini ve KOBİ'leri artık daha uzun ömürlü, ihracatçı olsunlar diye desteklediklerini anlatan Ergün, bugün ödül alacak KOBİ'lerin de sağlıklı ve uzun ömürlü olduğunu söyledi.

Bundan sonra daha iyi iş yapan, iyi proje üreten KOBİ'leri destekleyeceklerini belirtenErgün, ''İki yılda 5 bini aştık ama şimdi hedefimiz yılda en az 5 bin arkadaşımıza KOSGEB destekleriyle iş yerlerini kurmalarını sağlayabilmektir. İnşallah bu hedefe de önümüzdeki yıl varmayı düşünüyoruz'' deyi konuştu.

''3 milyondan fazla KOBİ'ye hizmet ediyoruz''

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da KOBİ'lerin, ülke ekonomisi için önemine dikkati çekerek, KOBİ'lerin ihracatın artmasına, işsizliğin azalmasına büyük katkıları olduğunu söyledi.

KOSGEB'in de, ülkedeki KOBİ'lerin daha iyi noktalara gelmesi için 22 yıl önce kurulduğunu anımsatan Kaplan, ''Bugün 3 milyondan fazla KOBİ'ye hizmet ediyoruz. Hükümetin de desteğiyle KOBİ destek programlarımızda önemli bir değişim yaşanmıştır. Önümüzdeki dönemde de KOBİ'lere sağlanacak kaynakları etkin bir şekilde kullandırmak için çalışacağız'' dedi.

Türkiye Girişimcileri Ödülleri…

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) başarılı KOBİ'lerin ve yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarıların desteklenmesi ve özendirilmesi amacıyla düzenlediği, ''Türkiye Girişimcileri Ödülleri'' sahiplerini buldu.

Ödül törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Nihat Ergün, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmada bin 108 başvuru arasından, her bir ödül için beş işletme olmak üzere, 40 KOBİ ve girişimci finalist olarak belirlendi. Bu ödüllerin yanı sıra KOBİ ve girişimcilik konularında katkı sağlayanlara da jüri özel ödülü takdim edildi.

Toplam 8 alt kategoride ödüle layık görülen KOBİ ve girişimciler arasından Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü'nü Altınay Robot Teknolojileri AŞ adına Hakan Altınay alırken, Yılın İnovatif KOBİ Ödülü de Frekans Makine Sanayi ve Ticaret AŞ adına Mustafa Dündar'a verildi.

Törende ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yılın İşbirliği-Güçbirliği Yapan KOBİ Ödülü Bursa Bakkalım AŞ adına Muhammed Nuri Örs'e, Yılın İhracatçı KOBİ Ödülü Polin Dış Ticaret adına Başar Pakiş'e, Yılın Genç Girişimci KOBİ Ödülü Eksi Bir Artı Bir Yazılım Danışmanlık AŞ adına Tolga Kurt'a, Yılın Kadın Girişimci KOBİ Ödülü Asset Medikal Tasarım AŞ adına Filiz Ünal Tüysüz'e, Yılın Küresel Doğan Girişimci KOBİ Ödülü Kosmopolitan Gıda AŞ adına Hakan Özdolgun'a, Yılın İnovatif Girişimci KOBİ Ödülü Shems Gıda adına Hakkı Harbalioğlu'na Jüri Özel Ödülü Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Rüştü Bozkurt'a verilirken, Halk Bankası Özel Ödülü'nü de Ercan Şanal yine Başbakan Erdoğan'ın elinden aldı.

Ödül törenin sona ermesiyle Başbakan Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve jüri üyeleri ile yarışmada ödül alan firmaların yetkilileri toplu fotoğraf çektirdi.

Törenin ardından Başbakan Erdoğan, Bakan Ergün ve beraberindeki heyetle stantları gezdi. Burada hazır Türk kahvesi üreten bir firmanın stantının kahve ikramını geri çevirmeyen Erdoğan, kahvesini orta şekerli istedi.

Stantlar

Yarışmada finale kalan ve ödüle layık görülen firmalar, töreninin düzenlendiği alanda stant açarak ürünlerini tanıtma fırsatı da buldu.

Stantlarda su kaydıraklarından diş protezlerine, tek kullanımlık steril medikal tekstilinden yemek sosu ve baharatlara kadar birçok ürün yer aldı.

Stantlar arasında dikkati çeken ürünler arasında yer alan su geçirmeyen ceset torbaları üreten firma yetkilisi, ceset torbalarına olan ilgiden dolayı memnun olduklarını belirterek, ürünleri Gürcistan'a ihraç ettiklerini kaydetti.

21.11.2012 01:00, 4771 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Hayvanlar aleminde son 40 yılın en büyük keşfi
14 yılda nükleer güçte 26 asteroid düştü
Apple`dan geri dönüşüm hamlesi
Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…
50 milyon virüse karşı mücadele verecekler
Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında
Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler
Antalya Buluta Taşınıyor
Trend Micro çocuk pornosuna savaş açtı
PTT`den posta tarihini değiştirecek proje
Sonsuzluğun ve Evrenin İlk Fotoğrafları Çekldi
Görme Engelller için Araba Üretiliyor
Kısmi Ay Tutulması
Google TV ve Internet
Online Gold Rush- Geleceğin İnternet Perakendeciliği
Youtube Yasağına Devam
MBIS`ten Yazılım Danışmanları Yetiştirme Programı
Ferrariniz Takipte
Etiketler :

Foto Galeri