05-07-2020
Forum

Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / 50 milyon virüse karşı mücadele verecekler

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından olan ESET, NOD32 ve Smart Security ürünlerinin 5‘inci sürümlerini kullanıma sundu.
Tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de kullanıma sunulan ESET NOD32 ve Smart Security 5 ile ilgili basın toplantısı 15 Eylül Perşembe günü ESET Türkiye CEO’su Alain Soria ve Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’nun katılımıyla Ponte Restaurant’ta gerçekleştirildi.

Sanal tehditlere karşı proaktif korumanın lider firması olan ESET, bir yılda ortaya çıkan yaklaşık 50 milyon zararlı yazılıma karşı çok daha hızlı ve çok daha etkin koruma sunacak. Yeni sürümler, “Bulut tabanlı itibar ve koruma teknolojisi“, online oyun oynayanlara yönelik "Gamer Mode“, “Gelişmiş Aile Koruması“, “Çıkarılabilir Aygıt Koruması“ gibi özelliklerle öne çıkıyor.

ESET daha önce hiç olmadığı kadar sağlam bir güvenlik sağlayacak

ESET Türkiye CEO’su Alain Soria Türkiye’de pazar lideri olduklarının altını çizerek Türkiye’de antivirüs pazarının 50 milyon dolarlık hacimle, dünyanın en büyük 10 pazarından biri olduğunu belirtti. Alain Soria dünyada siber suç ekonomisinin her geçen gün büyüdüğünü ve yılda 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını söyledi.

ESET ürünlerinin beşinci sürümlerinin uzun süren geliştirme ve yapılan hassas ve itinalı testler sonrasında kullanıcılara sunulduğunu belirten Soria, ESET Smart Security 5 ve ESET Nod32 5 ürünlerinin beta versiyonlarının tam dört milyon defa indirildiğinin altını çizdi. ESET olarak sürekli bir şekilde en son yenilikleri içeren gelişmiş teknoloji ürünleriyle bilgisayar kullanıcılarının karşısına çıktıklarını, ESET Bulut tabanlı itibar ve koruma teknoloji ve İzinsiz Girişleri Engelleme Teknolojisi (HIPS) ile birlikte daha önce hiç olmadığı kadar sağlam bir güvenlik sağlayacaklarını vurguladı.

ESET Smart Security 5 ve ESET NOD32 Antivirus 5 birçok yeni ve geliştirilmiş özellik sunuyor
• ESET Live Grid, bulut-tabanlı itibar ve koruma teknolojisi
• Harici takılan cihazların daha detaylı kontrol edilebilmesini sağlayan yeni Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü
• Ebeveyn Koruması (ESET Smart Security 5)
• İzinsiz Girişleri Engelleme Sistemi (HIPS)
• Oyuncu ModuESET V5 Yeni Nesil Güvenlik Sunuyor

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, ThreatSense.Net olarak adlandırılan ve küresel çapta kullanıcı verilerini değerlendiren ESET’in bulut-tabanlı zararlı yazılım toplama sisteminde devrimsel yenilikler yaptığını belirtti. Yeni teknolojinin ESET Live Grid olarak adlandırıldığını söyleyerek artık “güvenli” dosyaların beyaz listeye alınması sayesinde taramanın en iyi şekilde gerçekleştirilmesinin sağlandığını vurguladı. Akkoyunlu, “Bulut-Tabanlı İtibar”ın ise yeni ESET ürünlerinin, dosyanın zararlı olup olmadığını tespit edebilmesini sağlayan başka bir özellik olduğunu belirterek, yeni özellikler sayesinde hem tarama hızında artış hem de tespitlerdeki doğruluk oranının arttırıldığını söyledi. Akkoyunlu, sessiz moda geçerek açılan pencereleri engelleyen ve güç tasarrufu sağlayan yeni Oyuncu Modu’nun oyuncular tarafından çok beğenileceğini söyledi. Bu sayede oyun oynayanların tüm dikkatlerini tam ekran uygulamalara ya da oyunlara verebileceklerinin altını çizdi. Oyuncu Modu ile ilgili olarak Almanya’nın en büyük oyuncu topluğu olan e-sports oyuncusu Marcel „k1llsen“ Paul’ün görüşlerine başvurulduğunu ve onun yorumlarının da; “Müthiş performans ve oyun kalitesine minimum etki: Antivirus yazılımında olmazsa olmaz özellikler. Bir e-sports uzmanı olarak ESET’e bu nedenlerle güvenim sonsuz” şeklinde görüşlerini aktardı.
USB, DVD ve SD kartlar için özel koruması
Akkoyunlu, ESET’in her ay yayınladığı tehdit raporlarından da görülebileceği gibi günümüzde virüslerin çıkarılabilir medyalar aracılığıyla hızla yayıldığını, USB’lerin takılması ile birlikte internete hiç ihtiyaç duymadan bilgisayara virüs bulaştığını belirtti. Yeni özellik olarak öne çıkan Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü USB, SD, firewire, CD ve DVD gibi aygıtlar takıldığında kullanıcıyı otomatik olarak uyararak aygıtın taranmasını sağlıyor ve belirli tehditlerin bu aygıtlar aracılığı ile bulaşması engelleniyor. Kullanıcılar çıkarılabilir aygıtları, türüne, üreticisine, boyutuna ve diğer niteliklerine göre engelleyebiliyorlar. Buna ek olarak belirli kullanıcılara veya gruplara engelle ve salt okunur gibi izinler ayarlanabiliyor.
Ebeveyn Kontrolü sayesinde önceden tanımlanmış kategoriler ile saldırgan içeriğe sahip internet sitelerine giriş engellenebiliyor. Kullanıcılar, istedikleri hesaba istedikleri kategoride roller belirleyebiliyorlar.
İzinsiz Girişleri Engelleme Sistemi (HIPS) bilgisayarları bilinmeyen kötü niyetli yazılımlardan, istenmeyen etkinliklerden ve yeni tip saldırı türlerinden korumak için geliştirildi. HIPS; arka planda çalıştırılan işlemleri, dosyaları ve kayıt defteri anahtarlarını izleyip ağ filtreleme tespit yetenekleriyle gelişmiş davranış analizini etkin bir şekilde birleştirerek sisteme maksimum koruma sağlıyor.
ESET V5 Güvenlik Çözümlerinde Yeni Nesil

Proaktif tehdit korumasının lideri, hem dünyada hem de Türkiye’de en çok kullanılan antivirüs yazılımları arasında yer alan ESET V5 ürünlerinin yeni ve geliştirilen özellikleri;

Ebeveyn Koruması

ESET Smart Security V5‘in temel amacı windows hesaplarına göre her bir hesabın internete girişinde içerik kontrolü yapmaktır. Kullanıcı her hesap için bir “rol” ayarlayabilir, her bir rolün kendine özgü belirli sayfa kategorilerini görüntüleyip görüntülenemeyeceği varsayılan olarak tanımlıdır. Kullanıcılar her bir windows hesabı için kendilerine özgü kara liste/beyaz liste oluşturabilirler. Ebeveyn Koruması, programın kurulumundan hemen sonra pasif gelmektedir. İstendiğinde aktifleştirilip şifre koruması sağlanabilir. Ebeveyn koruması ayarlarınızı parola ile korumanızı sağlar. Bu sayede çocuklar ayarlara erişemezler. Ürünü kaldırmak istediğinizde de bu parola sorulacaktır.
ESET Smart Security V5‘in gelişmiş özelliği sayesinde önceden tanımlı 26 kategoride saldırgan web içeriği engellenebilir.

Oyuncu Modu
Oyuncu Modu, özellikle oyuncular ve çalışırken antivirüs programının “sessiz mod”da çalışıp kendisini rahatsız etmemesini isteyen kullanıcılar için geliştirilmiştir. Oyuncu Modu sistem kaynaklarını korumak ve uyarıları minimumda tutmak için otomatik olarak sessiz moda geçip oyun oynarken ya da kullanıcının önemli işleri sırasında korumayı kolaylaştırır.

Oyun modu aktive edildiğinde virüs ve güvenlik duvarı uyarıları da dâhil tüm uyarılar kapatılmaktadır. Zamanlayıcı da kapatıldığı için antivirüs güncellemeleri Oyuncu Modu aktif olduğu sürece indirilemeyecektir. Oyun modu belirli bir süre veya bir program tam ekranda çalıştırılmasıyla birlikte aktive edilebilir.

Bulut Tabanlı Tarama

Bulut tabanlı tarama aracılığı ile çok daha iyi tespit gücü ve tarama hızı sağlandı. Bu özellik yanlış tespit oranını minimuma indirmek amaçlıdır. Kullanıcının bilgisayarındaki dosyalar zamanla tanınarak sistemin performansının artması sağlanmaktadır. Bulut tabanlı tarama isteğe bağlı taramada ve gerçek zamanlı taramada kullanılmamakta ancak internetten bir dosya indirileceği zaman devreye girip tarama yapmaktadır. Bulut tabanlı tarama özelliği, kurulum sırasında veya daha sonra gelişmiş ayarlardan aktif/pasif hale getirilebilir, kullanıcı bu özelliği kullanıp kullanmamayı kendisi seçebilir.

Ürün Güncelleştirmeleri Kontrolü

Kullanıcı arabiriminin ana penceresinde yer alan Güncelleme bölümünde “Ürün güncellemelerini ve ürünün yeni sürümünü kontrol et” linki bulunmaktadır. Bu linke tıklandığında program bileşenlerinin bulunduğu özel sunucularda bir arama başlar. Kullanıcın bilgisayarında yüklü sürümden daha yenisi bulunduğunda kullanıcıya yeni bileşenleri indirmek için bir seçenek sunulur. Eğer kullanıcı da onaylarsa el ile yükleme gerektirmeden otomatik olarak son sürüme geçiş işlemi yapılır.

Geliştirilmiş Aygıt Kontrolü

Geliştirilmiş Aygıt Kontrolü sisteme çıkarılabilir cihazlar yoluyla girebilecek tehditleri engeller, tüm USB flash sürücüleri, CD ve DVD’leri taramanız için otomatik olarak uyarır. Özel medya aygıt kimliği, aygıt türü ve seri numarası gibi bir dizi parametreye dayalı olarak bloke edilebilir. Taşınabilir cihazların; tipine, seri numarasına, üreticisine, modeline, cihaz parametrelerine(büyüklük, kafa sayısı, bölüm v.b.) göre engelleme, izin verme işlemleri yapılabilmektedir. İzinler; engelleme, sadece okuma, okuma ve yazma hakkı şeklinde kullanıcılara veya gruplara göre verilebilmektedir.


Mobil Alanlar
Herkesin kullanımına açık Wi-Fi noktalarından internete bağlandığınızda sizi uyarır ve daha sıkı koruma önerir. Sıkı korumayı seçerek ağdaki diğer bilgisayarlardan gizlenebilirsiniz.

SysRescue

Kurulu antivirus programını içeren açılabilir bir CD oluşturmanızı sağlar. Bu CD ile bilgisayarınızı açarak, virüs taraması yaptırdıktan sonra tekrar normal şekilde açabilirsiniz. Kullanıcılar bir nedenden dolayı antivirus programını devre dışı bırakarak virüs bulaşmasına neden olduklarında yardımcı olabilecek bir araçtır.

SysInspector

İşletim sisteminin çalışan işlemler, kayıt defteri girdileri, başlangıç programları, ağ bağlantıları gibi kapsamlı analizini veren güçlü bir tanımlama aracıdır.
Başlangıç Taraması

Zamanlanmış başlangıç taraması, bilgisayar açılmasından 2-5 dakika sonra işlemci kullanımının azalmasıyla birlikte gecikmeli başlatılabilir. Bu şekilde kullanıcı yeniden başlatmadan hemen sonra bilgisayarını kullanmaya başladığında bir performans kaybı hissetmez. Bu işlem ESET tarafından otomatik olarak kullanıcıyı rahatsız etmeden yapılır.

Tarama Sonrası Kapanma

Kullanıcı zamanlanmış ya da elle başlatılmış bir tarama bitince bilgisayarın otomatik kapanmasını isteyebilir. Uç birim istemcisi, bir veya birden fazla bilgisayarda yapılan tarama sonrası bilgisayarın kapatılmasını sistem yöneticisinin yapmasına imkân verir. Otomatik kapanma işlemi öncesi kullanıcıya 60 saniye boyunca bir uyarı görüntülenebilir ve kullanıcı eğer yetkisi varsa kapatma işlemini durdurabilir.

Tarama Sonrası Özet İstatistikler

Tarama bitiminde taramayla ilgili bütün önemli bilgiler açılabilir bir pencerede görülebilir. Tarama süresi –dakika ve saniye-, taranan nesne sayısı, bulunan tehdit sayısı, taramanın bitiş saati ve tarihi.


Ürün Aktivasyonu

Ürünü aktifleştirmenin yeni bir yolu da yeni sürüme eklenmiş bulunmaktadır. Hem tam sürüm lisans hem de deneme lisansı bu sistem ile doğrudan yapılabilmektedir.


İzinsiz Girişleri Engelleme Sistemi HIPS (Host Intrusion Prevention)
Sisteminin tamamını ve her bir parçasını özelleştirmek isteyen kullanıcılar için yeni bir özellik. Sistem kayıt defteri, işlemler, uygulamalar ve dosyalar için kurallar tanımlanabilir. HIPS varsayılan olarak aktif olarak ancak sınırlayıcı kurallar olmadan gelmektedir. HIPS, otomatik, etkileşimli ve öğrenme modlarında çalışabilmektedir; ayrıca kurallar içe aktarılabilir ve dışarıya çıkarılabilir. Sistem koruması HIPS’in bir parçası olacak ve varsayılan olarak açık olacak.

Gelişmiş Ayar Ağacı

Daha kolay kullanım için geliştirilmiş yeni gelişmiş ayarlar ağacı.

Geliştirilmiş Araç Görünümü

Ana penceredeki “Ayarlar” bölümü “kontrol paneli” benzeri şeffaf bir tasarıma kavuşturulmuştur. Böylece kullanıcı tam olarak aradığı şeyi kolayca bulabilir.Geliştirilmiş GUI

Arabirim kullanıcı deneyimini geliştirmek ve kullanılabilirliği arttırmak için geliştirilmiştir. Yeni koruma durumuyla özet menüsü, sık kullanılan eylemler, ayarlar ve lisans yönetimi ana penceredeki her pencereden erişilebilir hale getirilmiştir.

Görme Engelli Kullanıcılar

ESET V5 görsel olmayan ara yüzde otomatik olarak yüksek kontrast moduna geçebiliyor. Grafik ve Grafik olmayan ara yüzle birlikte okuma yazılımları (görme engelliler için) destek ve geliştirilmiş klavye desteği eklendi.

23.09.2011 00:00, 4640 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Hayvanlar aleminde son 40 yılın en büyük keşfi
14 yılda nükleer güçte 26 asteroid düştü
Apple`dan geri dönüşüm hamlesi
Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…
50 milyon virüse karşı mücadele verecekler
Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında
Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler
Antalya Buluta Taşınıyor
Trend Micro çocuk pornosuna savaş açtı
PTT`den posta tarihini değiştirecek proje
Sonsuzluğun ve Evrenin İlk Fotoğrafları Çekldi
Görme Engelller için Araba Üretiliyor
Kısmi Ay Tutulması
Google TV ve Internet
Online Gold Rush- Geleceğin İnternet Perakendeciliği
Youtube Yasağına Devam
MBIS`ten Yazılım Danışmanları Yetiştirme Programı
Ferrariniz Takipte
Etiketler :

Foto Galeri