17-05-2022
Forum

Ana Sayfa / Olympos / Olimpiyat ateşi 19/23 Ekim arası Kemer Olimpos'ta yanacak

İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl Antalya - Kemer’de 19-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 12. Doğa Sporları Olimpiyatları için geri sayım başladı.

Türkiye Çevre ve Doğa Sporları Federasyonu, GATAB ve Muratpaşa Belediyesi işbirliği ile Antalya ve Kemer’de gerçekleşecek olan olimpiyatlar için 10 binden fazla kişinin bölgeye gelmesi bekleniyor.

İki yılda bir dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen Doğa Sporları Olimpiyatları’nın yolu Kemer’den geçmeye hazırlanıyor. 19-23 Tarihleri arasında gerçekleşecek olimpiyat hakkında basın mensuplarının bilgilendirilmesi amacıyla Türkiye Çevre ve Doğa Sporları Federasyonu Başkanı Nuri Ülker’in başkanlığında Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kemer ve bölgesini temsilen GATAB Başkanı ve Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras ve Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen katıldı.

Hollanda, Fransa, Yunanistan, Finlandiya, İtalya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Japonya gibi ülkelerin ardından, bu yıl 19-23 Ekim tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek

OLİMPİYAT ATEŞİ OLİMPOST’TA YANACAK
Yüzme, yürüyüş, bisiklet gibi ana spor dallarında performansların sergileneceği etkinliklere 10 binden fazla kişinin aktif katılımın göstermesi bekleniyor. Biri Antalya’da diğeri de Kemer’de olmak üzere iki olimpiyat köyünün kurulacağı yarışmalarda ayrıca dış basından da yüzlerce medya mensubunun geleceği tahmin ediliyor. 12. Doğa Sporları Olimpiyatı’nın meşalesi Olimpos’taki ünlü Yanartaş’ta yanacak. Böylece dünyada ilk kez olimpiyat ateşi olimpiyatların yapıldığı ülkede yakılmış olacak.

Japonya’nın ardından 2011 yılında Antalya ve Kemer’de gerçekleştirilecek olan olimpiyatlarda katılımcılara Antalya’nın tarihi güzellikleri de tanıtılacak. Sportif amacının dışında ülke tanıtımına da büyük katkı sağlayan organizasyon için çalışmalara hız veren Organizasyon Komitesi başarılı bir ev sahipli için ön hazırlık çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

ALTERNATİF TURİZM VE BÖLGE TANITIMI İÇİN OLAĞAN ÜSTÜ BİR FIRSAT
Özellikle dünyadaki doğa tutkunları tarafından büyük bir ilgi ve alaka ile takip edilen Doğa Sporları Olimpiyatları, sportif etkinliklerinin yanı sıra düzenlendiği ülke ve bölgesine sağladığı tanıtım katkısıyla da dikkat çekiyor. Organizasyon boyunca bir olimpiyat köyünün Kemer’de kurulacak olmasına dikkat çeken ve Doğa Sporları Federasyonu’nun düzenlediği toplantıda da hazır bulunan Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras, olimpiyatların bölge tanıtımına ve turizmine ciddi ivme katacağına dikkat çekti. Üras yaptığı açıklamada konunun önemi hakkında şunları söyledi: “Bu olimpiyatlarla Kemer Bölgesinin sosyal, kültürel ve eşsiz güzellikteki doğasının tanıtımını gerçekleştireceğiz. Böylesi dev bir organizasyonun parçası olmaktan dolayı gururluyuz. GATAB olarak başarılı bir olimpiyat ev sahipliği yapmak için çalışmalarımızı ve görev dağılımımızı gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu gibi faaliyetlerle bölgemizin güzelliklerini en iyi şekilde tanıtarak alternatif turizm potansiyelimizin kalitesini ve kapasitesini en üst seviyeye çıkartmaktır. Bu yüzden 4 gün sürecek olan bu olimpiyatları çok önemsiyor ve gereken hazırlıklarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.”

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in ve Türkiye Çevre ve Doğa Sporları Federasyonu Başkanı Nuri Ülker'in, Doğa Olimpiyatları'nın düzenlenmesine büyük katkı verdiğini vurgulayan Üras, doğa sporlarına gönül verenleri, beklentilerini ve organizasyonun nasıl yapıldığını görmek için Lüksemburg'da yürüyüşe katıldığını ifade etti.

Üras, "Ekim ayındaki olimpiyatı çok iyi şekilde gerçekleştireceğiz. Ondan sonraki süreçte de doğa dernekleri bizim bölgeye ayrı ayrı gelecek. Likya yoluna yönlendirme levhaları koyacağız belki katılımcılara su verilecek istasyonlar olacak" dedi.

Dünyada doğa sporlarına gönül veren 3 milyon insanın 23 dernek çatısı altında toplandığını bildiren Üras, "Doğa sporu tutkunlarını bölgemize çekmeyi başaracağız" diye konuştu.

Olimpiyatlara ayrıca; Türkiye'nin pek çok şehrinden doğa sporları dernekleri ve doğa sporu tutkunlarının da bulundukları yörelerin yemek kültürü ve çeşitli turistik ürünlerine yönelik olimpiyat köylerinde katkı sağlamaları amaçlanıyor.

23.09.2011 00:00, 4435 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : ajansbir

Diğer Yazılar
Olimpiyat ateşi 19/23 Ekim arası Kemer Olimpos'ta yanacak
Antalya`da yanan ağaçlar ekonomiye kazandırılacak
Olimpos Tatilciler İçin Doğal Bir Mekan
CHIMAERA / ÇIRALI , Antalya
OLYMPOS / YAZIR KÖYÜ , Kemer , Antalya
Tarih ve denizin kucaklaştiği yer: OLYMPOS
Olimpos ve Çirali
Etiketler :

Foto Galeri