05-07-2020
Forum

Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında

-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ankara’da baz istasyonları ölçümlerinden elde edilen sonuçları açıkladı. İl genelinde toplam 5 bin 590 baz istasyonu dünyada belirlenen limitlerinin 10’da biri kadar olduğu belirtildi.

Elektromanyetik alan limitleri dünya standartlarında 2 Volt/Metre olan cep telefonlarının BTK laboratuarlarında hassasiyetle test ediliyor. Limit değerlerin üstünde olan cep telefonları piyasadan toplatılıyor.

- BTK İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, “Baz istasyonları vatandaşların yoğunlukla yaşadığı şehir merkezlerinde 4-5 volt/metre’yi geçmiyor.”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara’da baz istasyonları ölçümlerinden elde edilen sonuçları yayınladı. İl genelinde toplam 5 bin 590 baz istasyonunda oluşan elektromanyetik alanın limitlerin yarısından daha az, dünyada belirlenen 40 Volt/metre değerinin ise 10’da biri kadar olduğu gözlendi.
BTK tarafından düzenli olarak yapılan ölçümlerde vatandaşları rahatlatacak sonuçlar elde edildi. 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen ölçümlerde son olarak elde edilen rakamlarda baz istasyonlarının belirlenen limit değerin yarısından daha az elektromanyetik alana sahip olduğu ortaya çıktı. Buna göre, Ankara genelinde 5 bin 590 baz istasyonunda elde edilen en yüksek değer 4 volt/metre olarak belirlendi.

YÜZDE 99’U 0-5 VOLT/METRE ARASINDA
Özellikle vatandaşların yoğunlukla bulunduğu Kızılay, Tunalı Hilmi, Ulus gibi merkezi noktalarda yapılan ölçümlerde en düşük değer 0,271 volt/metre olarak tespit edildi. En yüksek değer 4 volt/metre’de kaldı. Toplam baz istasyonlarının yüzde 58’inde bu değer 0,1.5 volt/metre arasında sonuç verirken, yüzde 99,87’si ise 0-5 volt/metre aralığında yer aldı. Yerleşim yerlerinin uzağında bulunan baz istasyonlarında ise bu değer 8-9 volt/metre’ye çıktı.

BTK İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, dünyada baz istasyonları için konuyla ilgili otoritelerin belirlediği limit değerin 41 volt/metre olduğunu, Türkiye’de ise 10 volt/metre olduğuna dikkat çekerek şehir merkezlerinde vatandaşların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde bu değerlerin 4-5 volt/metre’yi geçmediğini kaydetti. Baz istasyonlarının ölçümlerinin düzenli olarak gerçekleştirildiğini belirten Beydoğan, “Elde edilen veriler, uluslar arası otoritelerce belirlenen limit değerlerin çok altında. Uzmanlara danıştık, insan sağlığı açısından hiçbir tehdit oluşturmadığını belirttiler” dedi.

CEP TELEFONLARI DA DENETİM ALTINDA
BTK İkinci Başkanı Dr. Beydoğan, dünyada ilk beş arasında yer alan BTK laboratuarında telekomünikasyon sektöründeki cihazların test ve denetimlerinin yapıldığını söyledi. Beydoğan, Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası kuruluşların belirlediği standart değerlerin Türkiye’de de kabul gördüğünü ve sağlık ve çevreye olan etkisi gözetilerek hassasiyetle inceleme yapıldığını belirtti. Gerek cep telefonları gerekse baz istasyonlarının insanların güvenli kullanabileceği sınırlar arasında olduğunu belirten Beydoğan, “Limit değerlerin üstünde olan tüm cihazlar toplatılıyor. Vatandaşların içi rahat olsun” diye konuştu.

09.06.2011 00:00, 4108 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : ajansbir

Diğer Yazılar
Hayvanlar aleminde son 40 yılın en büyük keşfi
14 yılda nükleer güçte 26 asteroid düştü
Apple`dan geri dönüşüm hamlesi
Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…
50 milyon virüse karşı mücadele verecekler
Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında
Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler
Antalya Buluta Taşınıyor
Trend Micro çocuk pornosuna savaş açtı
PTT`den posta tarihini değiştirecek proje
Sonsuzluğun ve Evrenin İlk Fotoğrafları Çekldi
Görme Engelller için Araba Üretiliyor
Kısmi Ay Tutulması
Google TV ve Internet
Online Gold Rush- Geleceğin İnternet Perakendeciliği
Youtube Yasağına Devam
MBIS`ten Yazılım Danışmanları Yetiştirme Programı
Ferrariniz Takipte
Etiketler :

Foto Galeri