30-09-2020
Forum

Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, Emniyet Müdürlüğü ile TİB arasında yeni kurulan ihbar hattı sayesinde internette kişi veya kurumlar hakkında yer alan olumsuz içeriğin web sitelerinden çıkarılabileceğini söyledi.

Kişi ve kurumlar hakkında internet üzerinden hakaret gibi zararlı içeriklerin arttığını belirten Osman Nihat Şen, sosyal ağlar başta olmak üzere internet üzerinde çok sık rastlanan bu durumun kullanıcıların yararına çözülebilmesi için önlem aldı. TİB tarafından oluşturulan www.ihbarweb.org.tr ihbar hattı ile Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbarların yanı sıra, internet içerik ihbarları konusunda www.bim.org.tr kurumsal ihbar hattı sayesinde de Emniyet Genel Müdürlüğünün asayiş birimleri tarafından kullanılarak doğrudan ihbar yapılabileceğini anlatan Şen, şunları söyledi:

“TİB, egm il merkezlerinden gelen kurumsal ihbarları bu web sitesi aracılığıyla değerlendirecek. Bu sayede dinamik internet ortamında kolluk kuvvetleriyle irtibatın daha hızlı olması sağlanarak site engellemelerine varmadan bir çok olay içerik çıkartma yoluyla sonuçlandırılacak. Söz konusu sistem, kullanıcıların zararlı içerikleri bildirecekleri bir mekanizma olacak.”

“İNTERNETİ GÜVENLİ KULLANIN”
İnternetin sayısız faydaları olduğunu, kullanıcılara hem iş, hem sosyal hayatta büyük kolaylık ve imkan sağladığına işaret eden Osman Nihat Şen, ebeveynlerin de interneti ve İnternetin güvenli kullanımını öğrenmesi gerektiğini ifade etti. İnterneti kullanan çocuk-ebeveyn arasında aktif bir etkileşim olması ve internette beraber vakit geçirilmesi gerektiğini belirten Osman Nihat Şen, “Aileler, çocuklarının internette geçirdiği zamanı kontrol etmeli. Çocuklarla beraber, zaman tayini yapılmalı. Çocukların sosyal ağ üyeliklerini izlemek için onların sosyal ağlarda da arkadaşı olunmalı” diye konuştu.

“İNTERNET ŞİFRESİNİ PAYLAŞMAYIN”
Adli Bilişim Uzmanı ve Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Çığır İlbaş ise bilgisayar sistemlerine zarar veren uygulamalardan telif hakları ihlaline kadar çok geniş bir yelpazede incelenen bilişim suçlarına bir de farkında olmadan işlenen suçların da eklendiğini belirtti. İnternet suçlarında suçluların tespiti için her türlü bilgi ve belgenin dikkatli biçimde toplanması ve yasal makamlara zaman kaybetmeden ulaştırılması gerektiğini belirten Çığır İlbaş, “Bazı bilişim suçlarında eksik veya geç belge ibrazı nedeniyle suçluların tespit edilemediği gözlemleniyor. Bu tür olaylarla karşılaşılması durumunda, zaman kaybetmeden teknik ve yasal destek istenmesi gerekir” dedi.

Kullanıcıların önlemler alarak interneti güvenli kullanabileceğine işaret eden Çığır İlbaş, önlemleri şöyle sıraladı:

“İnternete erişim sağladığınız modeminizin şifresini veya kablosunu komşunuzla paylaşmayın. Bu durum suça açılan kapıdır. Güvenliğiniz için mutlaka İnternet bağlantınızı şifrelemeyi unutmayın. Diğer taraftan bilgisayarınızın güvenliğini ihmal etmeyin. Sistem güncelleştirmelerini yapabilmek için mutlaka lisanslı programlar kullanın. E-posta yolu ile gelen teklif ve talepleri dikkatli inceleyin. Hizmet aldığınız kuruluşların ek güvenlik önlemlerini (mobil imza, sanal kart vb.) kullanın.”

09.06.2011 00:00, 5135 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Hayvanlar aleminde son 40 yılın en büyük keşfi
14 yılda nükleer güçte 26 asteroid düştü
Apple`dan geri dönüşüm hamlesi
Uzay`dan Dünya muhteşem gözüküyor
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni…
50 milyon virüse karşı mücadele verecekler
Cep telefonları ve Baz İstasyonları Denetim Altında
Güvenli İnternet Kullanımı için Öneriler
Antalya Buluta Taşınıyor
Trend Micro çocuk pornosuna savaş açtı
PTT`den posta tarihini değiştirecek proje
Sonsuzluğun ve Evrenin İlk Fotoğrafları Çekldi
Görme Engelller için Araba Üretiliyor
Kısmi Ay Tutulması
Google TV ve Internet
Online Gold Rush- Geleceğin İnternet Perakendeciliği
Youtube Yasağına Devam
MBIS`ten Yazılım Danışmanları Yetiştirme Programı
Ferrariniz Takipte
Etiketler :

Foto Galeri