22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Doğu Garajı Antik Attaleia Kenti Kazılarında Sona Yaklaşılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Doğu Garajı Projesi inşaat kazısı sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan Attaleia Antik Kenti'ndeki tespit edilen 825 mezardan 800’ü açıldı. Son açılan mezarlardan birinde ilk kez duvarları resimlerle süslenmiş mezar bulundu.

İki yıldan beri devam Antik Attaleia Kenti’nde sona doğru yaklaşılıyor. Alanda tespit edilen 825 mezardan 800’ünde kazılar sona ererken, açılan bir mezarda ilk defa duvarları sıvalanmış ve üzeri resimlerle süslenmiş mezar tipi bulundu. Kazı alanı sorumlusu Arkeolog Aynur Tosun, şu ana kadar ilk defa böyle bir bulguyla karşılaştıklarını söyledi. Mezarın önce Helenistik dönemde kullanıldığını ifade eden Tosun, aynı mezarın şekillendirilerek Roma döneminde tekrar kullanıldığını kaydetti. Tosun, “Mezarı açtığımızda gördük ki Helenistik döneme ait olan bir takım iskelet ve buluntuların boşaltılarak Roma döneminde ikinci kez kullanılmaya yönelik düzenlendiğini keşfettik. Öte yandan burada mezarlardan birinin ilk defa duvarlarının sıvanmış olduğunu gördük. Bunun yanında üzerinde renkli duvar resimleri gördük. Bu da bu nekropol için yine ilk olma özelliğini taşıyor” dedi.

Attelia Antik Kenti hakkında fazla bir arkeolojik bilgi bulunmadığını dile getiren Aynur Tosun, bu buluntuyla belirli bir sanat kalitesinin de bu mezarlarda kullanıldığının tespit edildiğini söyledi. Arkeolog Tosun, şöyle konuştu: “Bugüne kadar kazdığımız mezarlarda basitçe kayaya oyulmuş mezarlar vardı. Bu mezarların içinde estetik amaçlı bir düzenleme söz konusu değildi. Bu son açtığımız mezar birçok yönüyle ilk olma özelliği taşıyor. Görseller şu anda çok net değil. Çünkü uzun süre suya maruz kaldıkları için kalker tabakası oluşmuş. Duvar resimleri beyaz, krem rengi bir sıva üzerine yapılmış kırmızı, yeşil yapraklı lalelere benziyor. Aynı duvarda şeritlerle bağlanmış çelenk demeti görülebiliyor. Restorasyon çalışmalarından sonra resimleri daha net görebileceğiz.”

29.09.2010 00:00, 5076 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri

Uluburun Antik Batığı
Uluburun Antik Batığı