22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Antalya 12 yıldız şehir seçildi

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Antalya’da da kutlanacak

Her yıl 15 Ekim tarihi içeren hafta içerisinde kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası bu yıl Antalya’da da kutlanacak. Öte yandan Avrupa Konseyi, çevreye duyarlı projeleri dolayısıyla Antalya’yı 12 Yıldız Şehir arasına seçti.

Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke parlamenterlerinin katılımıyla Sheraton Otel’de gerçekleştirilen “Sürdürebilir Komite” toplantısında konuşan Avrupa Konseyi Sürdürülebilir Komite Başkanı Gaye Doğanoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye duyarlı projeleri dolayısıyla bu yıl Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın Antalya’da da kutlanacağını söyledi. Doğanoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi projelerinin, Yerel Yönetimler Demokrasi Haftası’nın 5 ana unsuruna uygun projeler olduğu için de 12 yıldız kentten biri olarak adlandırıldığını ifade etti. Bugüne kadar Fransa’dan Paris ve Strasbourg, Belçika’dan Brüksel, Yunanistan’dan Lerapetra ve İtalya’dan da Terra di Po 12 Yıldız Şehir olarak kabul edilmişti. İlkleriyle Türkiye’nin gözbebeği olan Antalya, yine bir ilki başararak 12 Yıldız Şehir arasına seçilmeyi başardı.

“İklim Değişikliği ve Kentler” ana temasının işlendiği toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aktekin, çevre ve insan ilişkilerini çağdaş yöntemlerle düzenlemenin belediyenin öncelikli projeleri arasında olduğunu kaydetti. Bu amaçlı mevcut birimlere bir de Temiz Enerji Koordinatörlüğü’nün de eklendiğini ifade eden Mehmet Aktekin, şöyle konuştu: “Bu birimlerimizin işbirliği ile iklim değişikliğinde son derece önemli olan bazı uygulamalar başlattık. Güneş Kent Antalya Projesi pek çok özelliğiyle bir ilk örnektir. Bu projeyle amaç tümüyle çevre dostu enerji kullanımıyla tasarlanmış sürdürülebilir bir yeşil Antalya yaratmaktır. Tam bir demokratik katılım ve işbirliği örneği sergileyerek yola çıkılan projede, belediyemiz öncülüğünde birçok üniversiteyle ortak bir protokole imza atıldı. Bu işbirliği kapsamında Antalya’nın güneş elektrik santralleri konusunda dünyada ilk 10’a girmesi hedeflenmektir. Bir diğer projemiz Güneşev’dir. Güneşkent vizyonu ile uygun olarak mart ayında Güneşev’inin temeli atıldı. Güneşev kendi gereksinimini tamamen güneşten alacak, suyunu yağmurdan karşılayacak. Güneşev, eko Antalya’nın önünü açacaktır. Üçüncü projemiz katı atık yönetimi. Belediyemiz katı atık ve geri dönüşüm konularında bir yıldır etkin faaliyetler sürdürmektir. Çok yakında yatırımı gerçekleştirilecek katı atık çözümümüzle çöplerimizin geri dönüşümü ve çevre dostu yöntemlerle yeniden kazanımı sağlanacaktır. Kentimizin toplu ulaşım gereksinimini karşılamak üzere 40 yeni otobüs alındı. Bu otobüslerimizin seçiminde önceliğimiz doğaya zarar vermemekti. Bu otobüslerimiz doğayla en dost, en barışık yakıtı kullanıyor.”

Pozitif girişimlerin yanı sıra mevcut doğallığın korunması anlamında bir tutum alınmasının son derece önemli olduğunu dile getiren Genel Sekreter Aktekin, “Yerel yönetimlerin çoğu zaman belediyelere gelir getireceğini düşündüğü için uzun vadede ciddi çevre sorunlarına yol açacak imar düzensizliklerine imza attığı malumdur. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın mevcut doğal güzelliğini ve rengini her ne pahasına olursa olsun korumakta kararlıdır. Ekonomik faydayı sağlamanın birçok yolu vardır. Doğayla dostluğun tek bir yolu ise bozmamaktır” dedi.

29.09.2010 00:00, 3385 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri