22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / 47. Antalya Altın Portakal`da Heyecan Başladı

Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvurular sona erdi. Rekor bir katılımla 47 filmin başvuruda bulunduğu festivalde 33 film, yönetmenlerin ilk filmi olma özelliğini taşıyor.


47. YILDA 47 FİLM BAŞVURDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali başvuruları sona erdi. Geçen yıl ulusal uzun metraj yarışma kategorisinde 43 filmin başvuruda bulunduğu festivale, bu yıl rekor sayı ile 47 film başvurdu. 33 film yönetmenlerin ilk filmi olma özelliği taşıyor. Bu sayı geçen yıl 23’tü.

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne belgesel ve kısa film kategorilerinde de yoğun ilgi gösterildi. Bu sene belgesel kategorisine 107 belgesel film, kısa film kategorisine 222 kısa film yarışmacı olmak üzere başvuruda bulundu.


“ÇIRAKLAR” “USTA”LARA KARŞI…

9-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışmacı olmak üzere birbirinden iddialı filmler başvuruda bulundu.

Semih Kaplanoğu, Derviş Zaim, Sinan Çetin, Orhan Oğuz gibi “usta” yönetmenlerin yanı sıra bu yıl ilk filmlerini çeken Volga Sorgu, Savaş Baykal, Belma Baş gibi isimler büyük ödül için ter dökecek.


FESTİVALDE ÖNE ÇIKAN FİLMLER

60. Berlin Film Festivali’nde Ökümenik Jüri Ödülü’nü alan ve Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta” ve “Süt”ten sonra “Yusuf” üçlemesinin son filmi olan “Bal”, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvuran filmler arasında yer alıyor. Geçen yılın en dikkat çekici yapımlarından “Başka Dilde Aşk” filminin yönetmeni İlksen Başarır ikinci filmi “Atlıkarınca” ile bu sene de Altın Portakal’da yarışmak istiyor. Bu yıl Altın Portakal’da “Onur Ödülü” alacak Nur Sürer’in oynadığı ve Volga Sorgu’nun yönetmenliğini yaptığı ilk filmi “Kaledeki Yalnızlık”, bu yıl Altın Portakal’da “Emek Ödülü” alacak Necmettin Çobanoğlu’nun başrollerinde oynadığı ve yönetmenliğini Aydın Bağardı’nın yaptığı “Biraz Tuz Biraz Biber” de festivale başvuru yapan filmler arasında.

Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler”, Orhan Oğuz’un “Hayda Bre” ve Sinan Çetin’in “Kağıt” filmleri de ön jüriyi geçerek festivalde yarışmacı olarak yer almak istiyor. Başrollerinde Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Nejat İşler, Taner Birsel, Şevval Sam, Derya Alabora, Rıza Sönmez’in oynadığı, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu’nun yaptığı “Siyah Beyaz” da öne çıkan filmler arasında dikkat çekiyor.

26.08.2010 00:00, 3520 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : anyalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri