22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / 47. Altın Portakal`ın bu yılki yüzü Ebru Akel (2010)

Bu yıl 9-14 Ekim tarihleri arasında 47’ncisi yapılacak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin marka yüzü Ebru Akel oldu. Dünyaca ünlü grafik tasarımcısı Emrah Yücel’in görselleştirdiği afişlerde Ebru Akel poz verdi.


AKDENİZ RUHU EBRU AKEL İLE YANSIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın ( AKSAV) organize edeceği 47’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki yüzü Ebru Akel oldu. Antalya Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Altın Portakal Festival Genel Koordinatörü Göksel Kumsal ve AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ebru Akel’in tercih edilme nedenini şöyle açıkladı: “Ebru Akel çok Akdenizli bir yüz. Uzun zamandır, hem kariyerindeki çıkışı, hem de ödül törenleri sunmak konusundaki tecrübelerinden dolayı, birlikte çalışmayı arzu ettiğimiz bir yıldız. Emrah Yücel de afiş tasarımı söz konusu olduğunda, kendisi ile çalışmayı tercih etti. Ebru Akel, afişin konseptine de çok uygun bir yüz.”


AKDENİZ’İN MAVİLİĞİ, VENÜS’ÜN GÜZELLİĞİ

Bu yılki afişin konseptini de anlatan Akaydın, “Akel'i afişte bir deniz kızı olarak görüyoruz. Elinde tuttuğu sihirli portakalı, gülümseyen yüzü ile bizlere sunuyor. Antalya'nın denizinden yükselen mitolojik figür kimliği ile fantastik, sihirli ve neredeyse gerçeküstü bir dünya. Yücel, bu imajın aynı zamanda ödül törenindeki sahne dekorunun konsepti olarak tekrarlanması fikri ile geldi” dedi.


FESTİVALE REKOR BAŞVURU

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na, tüm zamanların rekoru kırılarak tam 47 film başvurduğunu vurgulayan Akaydın şunları söyledi: “47’nci Festival’de 47 filmin başvurmasını da çok güzel bir rastlantı olarak nitelendiriyorum. Bu filmlerden 33’ünün, ilk filmini çeken genç yönetmenlerden oluşmasını da Türk sinemasının yeni bir kuşağa evrilme süreci olarak değerlendiriyorum. Diğer yarışma dallarımızdan Belgesel Film Yarışması’na 110 film, Kısa Film Yarışması’na da 222 filmin başvuru yaptı.”


DÜŞÜK BÜTÇE DAHA FAZLA ETKİNLİK

Geçen yıl seçim sürecinden dolayı 90 güne sıkışan festival hazırlıklarının bu yıl çok daha sistematik bir şekilde planlandığını kaydeden Başkan Mustafa Akaydın şöyle devam etti: “Bu planlı çalışmamızın genel yansıması olarak bu yıl, daha fazla ve kaliteli etkinlik ile sinemaseverleri kucaklayacağımızı şimdiden müjdelemek istiyorum. Bu etkinlik artışına karşı, 5 milyon lira gibi düşük bir bütçe ile festivalimizi tamamlayacağımızı da kamu kaynaklarının kullanma titizliğimizin bir göstergesi olarak sunmak isterim.”


AFİŞLER 1 AY ÖNCEDEN KENTİ KUŞATACAK

Festivalle ilgili görsel iletişimtasarımlarının 1 ay önceden kenti kuşatacağını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Bir ilki daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye’de ilk örneği olacak bu çalışma kapsamında, gelecek yılın afişini de festivalimizin hemen sonrasında sizlere sunmuş olacağız. Böylece, dünyaca ünlü Berlin, Cannes ve Venedik Film Festivalleri’ne yeni afişimiz ekseninde hazırlanmış tanıtım materyalleri ile katılma fırsatı yakalayacağız. Bununla birlikte Londra, Moskova, Berlin, Utrecht gibi saygın turizm fuarlarında, 48’inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali afişi ile kentimize ait bu özel kültürel değerimizi tüm dünyaya tanıtmış olacak” diye konuştu.


47 YILDIR BÜYÜYEREK GELİŞEN BİR DEĞER

Toplantıya gönderdiği görsel mesajla katılan grafik tasarımcısı Emrah Yücel de şöyle konuştu: “Bu bizim için çok büyük bir gurur. Altın Portakal Film Festivali bizim için önemli. Çünkü dünyada 47 yıldır varlığını büyüyerek sürdüren çok az festival var. Altın Portakal bunu başarıyla yapıyor. Hepimiz bu önemli değere sahip çıkmalıyız. Biz de hem Türk Film Konseyi olarak hem de tasarımlarımızla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ve AKSAV’ın yanında olmaya gayret ediyoruz. Vurgulamak istediğim bir nokta daha var. Bu yıl AKSAV ve Antalya Büyükşehir Belediyesi, yabancı yapımların Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye’yi lokasyon olarak kullanmaları ile ilgili Türk Film Konseyi’nin hazırlamış olduğu çalışmalara odaklanacak. Bunu da çok önemsiyoruz.”

47.nci Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül töreninin sunuculuğunu da üstlenecek olan Ebru Akel’in kıyafetini modacı Tuvana Büyükçınar tasarladı. Ebru Akel, Akdeniz’in mavi sularından çıkan Venüs güzelinin anlatıldığı kıyafeti açılış gecesinde de giyecek.

26.08.2010 00:00, 3349 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri