22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Halk Kart 16 Temmuz’da raylı sistemle başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım sistemi ‘HALK KART’ ın ilk uygulaması 16 Temmuz’dan itibaren raylı sistem araçlarında çalışmaya başlayacak. Akıllı bilet sisteminin diğer toplu taşıma araçlarına montajı da devam ediyor. Sistem Temmuz sonuna kadar tüm toplu taşıma araçlarında devreye girecek. İndirimli kartların da 16 Temmuz tarihine kadar yenilenmesi gerekli.

Antalya’nın toplu ulaşımda yaşanan biletleme sorunu Halk Kart ile son bulacak. Halka daha kaliteli ve ucuz taşıma hizmeti vermek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, modern hayatın vazgeçilmezi olan teknolojiyi toplu taşıma hizmetlerinde kullanacak. Halk Kart’ın ilk uygulaması 16 Temmuz’dan itibaren raylı sistem araçlarında çalışmaya başlayacak. Temmuz sonuna kadar diğer otobüs ve minibüslerde de sistem devreye girecek. Akıllı bilet ve kartlı sistemin geçerli olması ile birliktebir süre sonra nakit biniş sona erecek. Kartlı sistemle Avrupa standartlarında toplu taşıma hizmetinin verilmesi amaçlanıyor.

16 TEMMUZ SON
Öte yandan, toplu taşıma araçlarında indirimli ve ücretsiz biniş kartlarına sahip olan bireylerin yeni Halk Kartlarını 16 Temmuz’a kadar çıkarmaları gerekiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aktekin, öğrenci, öğretmen, emekli, gazi ve şehit ailelerinin kullandığı indirimli ve basın mensuplarının kullandığı ücretsiz biniş kartlarının yenilenmesi için daha önce 30 Haziran tarihini son gün olarak bildirdiklerini belirtti. Aktekin, “Ancak, vatandaşların kartlarını yenilemek için son günü beklemelerinden dolayı bir yığılma söz konusu oldu. Bu nedenle son kez bir süre uzatımına gittik. İndirimli ve ücretsiz kartların yenilenmesi için 16 Temmuz Cuma günü son tarihtir. Vatandaşlarımızın kartlarını 16 Temmuz’a kadar yenilemesi gerekmektedir. Bir tarih değişikliği daha olmayacaktır. Ayrıca sarı basın kartı sahibi gazeteciler, sadece kartlarını göstererek toplu ulaşımdan faydalanabilecek.” dedi.

AKILLI BİLET
Raylı sistemin altyapı eksiklikleri ve ücret toplama sisteminin raylı sistem ihalesi aşamasında planlanmamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle duraklarda akıllı bilet sisteminin kurulmasının geciktiğini Mehmet Aktekin, “Büyükşehir Belediyesi olarak hızla bu eksikleri tamamladık. Durakları, akıllı elektronik bilet sisteminin kurulması için toplu taşıma hizmetini üstlenen A-Kent A.Ş’ye teslim edeceğiz. A-Kent firması kısa sürede akıllı elektronik bilet sistemini devreye alarak çalıştıracak. Sistemin kurulması için tüm ekipmanın (validatör, turnike, engelli geçiş kapıları, kamera ve güvenlik sistemi, kaçak yolcu biniş alarm sistemine ait tüm malzemeler) montajı tamamlanarak sistem bir bütün olarak devreye alınacak. Sistemin nasıl kullanılacağına ilişkin bilgiler www.antalya.bel.tr , www.akent.com web adresleri, raylı sistem gişeleri, a-kent şirketinin merkez ofisi ve çeşitli basın kuruluşları aracılığıyla vatandaşlara duyurulacak” vatandaşlarımız istenen belgeler ile birlikte başvurarak hemen kartlarını alabilecektir diye konuştu. Kartlar için istenilen başvuru internet üzerinden de yapılabilir bu durumda vatandaşlarımız herhangi raylı sistem gişesinden, a-kent merkez ofisinden kartlarını beklemeden alabilirler. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz emekli ve eşleri ile diğer gruplarda indirimli ücretsiz kart kullanma hakkı olan vatandaşlarımız internet üzerinden veya bizzat başvuru yaparak kendilerinden istenilen belgeleri öğrenebilirler.

KAÇAK YOLCU BİNİŞİNE SON
Aktekin, raylı sistem araçlarına kurulacak sistemin en önemli özelliklerinin kameralar, turnikeler ve alarm sistemiyle kaçak yolcu binişinin kontrol altına alınabilmesi olduğuna dikkat çekti. Yolcunun kaçak binmesi halinde ceza uygulanacağını hatırlatan Aktekin, “Bu konuda vatandaşlardan hassasiyet göstermesini bekliyoruz” dedi.

Bilet sisteminin diğer toplu taşıma araçlarında da montajına başlandığını bildiren Prof. Dr. Mehmet Aktekin, montajların tamamlanmasının ardından temmuz sonuna kadar otobüs ve minibüslerde kartlı sistem uygulamasına geçileceğini söyledi.

DEPOZİTO ÜCRETİ VATANDAŞA GERİ DÖNECEK
Vatandaşların, Halk kartlarını, raylı sistem gişelerinden, A-Kent merkezinden 8 TL depozito ücreti karşılığında temin edebileceğini ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin, “Vatandaş kartı 12 ay kullandıktan sonra ödediği 8 TL depozito bedelini de ücretsiz biniş olarak geri alabilecek” şeklinde konuştu.

Aktekin, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda kullanılmak üzere aldığı 40 otobüsün de temmuz başında hizmete gireceğini hatırlattı.

06.07.2010 00:00, 3198 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri