22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / ‘Moskova Virtüözleri Beşlisi’ ile Müzik Şöleni Şimdi Antalya`da

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin daimi orkestrası Moskova Virtüözleri, bu yıl festivale Moskova Virtüözleri Beşlisi olarak konuk olacak. Bu konserde Moskova Virtüözleri Beşlisi’ne topluluğun kurucusu, şefi ve solist kemancısı Vladimir Spivakov ve dünyaca ünlü piyanist Olga Kern eşlik edecek.

Rus bestecilerin eserlerinden oluşan konser programının ilk yarısında, 1804-1857 yılları arasında yaşamış ve genellikle Rus Klasik Müziğinin babası kabul edilen Mihail Glinka’nın 1827 yılında bestelediği “patetik” başlıklı keman, viyolonsel ve piyano için re minör üçlüsü ve yaylı çalgılar beşlisi ve piyano için 1832 tarihli büyük altılısı seslendirilecek. Aradan sonra post-modernizmin büyük ismi, 1934-1998 yılları arasında yaşamış Alfred Şnitke’nin “Şostakoviç’in Anısına Prelüd”ü ve 20. yüzyılın en büyük senfoni bestecilerinden Dmitri Şostakoviç’in 1 numaralı Op. 8 do minör keman, viyolonsel ve piyano için üçlüsü çalınacak. Rus müziğini büyük bir başarı ve teknik virtüözite ile seslendiren Moskova Virtüözleri konseri 15 Kasım Pazar günü saat 20:30’da Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Moskova Virtüözleri Beşlisi

Günümüzün en ünlü kemancılarından Vladimir Spivakov'un 1979 yılında Ravinia Festivali'nde Chicago Senfoni Orkestrası ile şef olarak verdiği ilk konserin sonrasında kurduğu Moskova Virtüözleri, dünyanın en önemli oda topluluklarından biri olarak kabul ediliyor. Kurulduğu günden itibaren dünyanın her yerinden davet alan Moskova Virtüözleri, Avrupa, Amerika ve Asya'da birçok ülkede turneler gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki diplomatik ilişkilerin kopuk olması nedeniyle, ABD'de uzun yıllar konser veremeyen topluluk, ilişkilerin yumuşamasının ardından 1987'de ABD'deki ilk konserini verdi. O günden itibaren gerek ABD, gerekse Kanada'nın en önemli konser salonlarında konserler sunan topluluk, şefleri Vladimir Spivakov'la düzenli olarak Marbella (İspanya), Rheingau, Schleswig Holstein (Almanya), Festspiele Wiltz (Lüksemburg) ve Colmar (Fransa) gibi çeşitli uluslararası müzik festivallerine katılıyor. New York’taki Carnegie ve Avery Fisher Salonları, Amsterdam Concertgebouw Salonu, Paris Champs-Elysées Salonu, Londra’daki Barbican Merkezi, Frankfurt Operası, Chicago ve Boston Senfoni Salonları gibi dünyanın en saygın konser salonlarında sahneye çıkan topluluk konser faaliyetlerinin yanı sıra eğitime verdikleri önemi “ustalık sınıfı çalışmaları” ile de sergiliyor. 1990 yılından İspanya’da Asturias’a yerleşip bağımsız bir dernek statüsünü alan Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, konser kariyerlerine ek olarak yeni anlayışlara ve kültürel projelere yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Vladimir Spivakov – Keman

Rusya Ulusal Orkestrası'nın Müzik Yönetmenliği ve Daimi Şefliği görevlerini yürüten Vladimir Spivakov, çok yönlü bir sanatçı olarak tanınır. Moskova Virtüözleri'nin kurucusu, şefi ve solist kemancısıdır. Topluluk, Spivakov'un liderliğinde, dünyanın önde gelen oda müziği topluluklarından biri haline gelmiştir. Bir keman virtüözü olan Spivakov bugüne kadar sayısız resitaller vermiş ve dünyanın belli başlı müzik merkezlerinde orkestralarla solist olarak çalmıştır. Sosyal konulara oldukça duyarlı olan Spivakov, çocuklar için müzik aletleri temin etmekten, savaş mağdurları ve afetzedeler yararına yaptığı çalışmalara kadar çeşitli toplumsal aktivitelerde bulunmaktadır.

Amerika'da sahneye ilk çıkışı 1975'te New York Filarmoni Orkestrası ile verdiği konserle gerçekleşen Spivakov, geçtiğimiz yıllarda New York Filarmoni, San Francisco Senfoni, Filadelfiya Orkestrası ve Fransız Ulusal Orkestrası'yla konserler verdi. Solistlik kariyerinin yanı sıra Los Angeles Filarmoni, Londra Senfoni, İngiliz ve İskoç Oda Orkestraları, Dresden, Roma ve Hollanda Oda Orkestralarını konuk şef olarak yönetti.

Spivakov'un Bach, Haydn ve Mozart'tan Şostakoviç, Şnitke ve Şedrin'e kadar birçok bestecinin eserlerine yer verdiği BMG/RCA Red Seal Label'dan çıkan 20'yi aşkın kaydı bulunmaktadır. Rusya'nın en büyük ödülü olan "Ulusal Kültür Mirası" ödülüne sahip olan sanatçı İsviçre Davos'ta bulunan "Dünya Ekonomik Forumu için Sanat"ın da elçisidir.
Olga Kern - Piyano
Müzisyen bir aileden gelen Olga Kern, piyano eğitimine beş yaşında Moskova Müzik Okulu’nda başladı. Moskova’da ve ardından İtalya’da eğitimini sürdüren Olga Puşeçnikova, 1997 yılında katıldığı ve ilk elemelerinde elendiği Van Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması’ndan sonra genel olarak mutsuzluğu nedeniyle yaşamında bir takım değişiklikler yapmaya karar verdi ve soyadından saç stiline, giyimine ve müzikal anlayışına kadar pekçok değişiklik yaptı.

İlk uluslararası yarışmasını on bir yaşında kazanan Kern, on yedi yaşında Rahmaninof Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik kazandı. On bir uluslararası yarışmada dereceler elde eden piyaniste Rusya Devlet Başkanı tarafından onursal burs verildi. 2001 yılında Van Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması’nda Nancy Lee ve Perry R. Bass Altın Madalyası’nı otuz yıldan bu yana kazanan ilk kadın oldu ve birinciliği Özbekistan’dan Stanislav İudeniç ile paylaştı.

Bolşoy Tiyatrosu, Moskova Filarmoni, Rusya Ulusal, Çin Senfoni, Belgrad Filarmoni, Torino Senfoni ve Detroit Senfoni gibi orkestralarla solist olarak çalan Kern, Moskova Konservatuvarı Büyük Salonu, Paris’teki Cortot Salonu ve Washington D.C.’deki Kennedy Merkezi gibi önemli müzik merkezlerinde sahneye çıktı.

Festivalin Gelecek Konukları

17 Kasım – Antalya Kültür Merkezi – Saat 20:30 “Aziza Msutafa Zadeh Trio” Konseri
19 Kasım – Antalya Kültür Merkezi – Saat 20:30 “4 Piyano Bir Şef” Konseri
21 Kasım – Antalya Kültür Merkezi – Saat 20:30 “Miriam Mendez” Festival Kapanış Konseri

17.11.2009 12:55, 5002 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri

Antalya Eski, Şimdilerde Selekler Altı Park