22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Sarısu , Tramvay , 100. Yıl, Festivaller ve Stadyum Hakkında

Muhtarlarla İletişim ve Dayanışma Toplantısı’nda konuşan Başkan Akaydın, “Kepez’e stadyumu hükümet yapamazsa ben yapacağım” dedi.Sarısu’ya halkçı proje Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Kentin ihtiyacı olan stadyum ve spor salonunu merkez hükümetin yapmaması halinde Kepez’e ben yapacağım” dedi

Akaydın, yakında ihaleye çıkılacak Sarısu’da halkın ucuz kullanımına yönelik halkçı bir proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Akaydın, tramvayda normal sürecin işlediğini ve gecikme olmadığını yılbaşından önce biletli yolcu taşımayı hedeflediklerini kaydetti. 105 MUHTARA BİLGİSAYAR Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, bürokratlarıyla birlikte “Muhtarlarla İletişim ve Dayanışma Toplantısı” düzenledi. Büyükşehir Kültür Salonu’ndaki toplantıya yaklaşık 200 muhtar katıldı. Göreve geldiğinde, muhtarlara eksik olan bilgisayarlarını tamamlama sözü veren Akaydın sözünü tuttu ve toplantıda 105 muhtara bilgisayar dağıttı. Akaydın, muhtarların internet ücretlerini de ödeyeceklerini söyledi. Başkan Akaydın, muhtarların daha uygun koşullarda hizmet verebilmeleri için “Muhtar Evi” yapacaklarının müjdesini verdi.

GÜNEŞ ENERJİLİ MUHTAR EVİ

Başkan Akaydın’ın muhtarlardan sorumlu danışmanı Murat Özdemir, toplantının amacının Antalya Büyükşehir Belediyesi ile muhtarlar arasındaki ilişkiyi sürekli kılmak, sorunların tespiti ve çözümünde ortak çalışmalar yapmak olduğunu söyledi. Hedeflerinin, tüm muhtarları Muhtar Evi sahibi yapmak olduğunu belirten Özdemir, Muhtar Evleri’nde güneş enerjisi sistemi kullanılacağını, kendi elektriğini üreteceğini anlattı. Özdemir, muhtar@antalya.bel.tr adresi oluşturulup, sanal ortamda da muhtarlarla iletişime geçileceğini bildirdi.

AKAYDIN HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, Başkan Akaydın’a teşekkür ederek şunları söyledi: “Başkan Akaydın, ilk toplantısını muhtarlarla yaptı ve eksiklerin tamamlanması sözü verdi. Hemen kolları sıvadı, danışmanı Murat Özdemir’i görevlendirdi. Özdemir bizleri ziyaret ederek Başkan’ın projelerini anlattı. Anlattıkları bizim bugüne kadar hayal ettiklerimizdi. Yarım kalan bilgisayarların tamamlanması, internet ücretinin ödenmesi hayalimiz bugün gerçek oldu. Bürosuz muhtarımız kalmayacağını söyledi ve çalışma başlattı. Başkan Akaydın bize verdiği değeri her zaman gösteriyor.” Nazif Alp, Başkan Akaydın’a kendilerine verdiği destekten dolayı plaket verdi.

100 YIL’DA İKİ YARGI KARARI VAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, görevinin ilk altı ayında yaptıkları ve yapacaklarıyla ilgili ilk muhtarları bilgilendirdi. Göreve geldiğinde elinde patlamaya hazır saatli bombalar olduğunu söyleyen, bunlardan ilkinin 100. Yıl Projesi olduğunu kaydetti. Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Antalya’da yapılması için elinden gelen her türlü gayreti gösterdiğini belirten Akaydın şöyle konuştu: “Yeni başkanı projelere kapalı, eski projeleri durduruyor söylemleri ile karşılaştık. Bu söylemlerin hiç biri doğru değil. Ortada bir gerçek vardı. 100. Yıl yanlış bir proje idi. Bir spor alanını yok eden, kente aşırı ticari yük getiren bir projeydi. Rant karşılığı yapılan, imar hukukuna aykırı bir projeydi. Gelin bunun detayları bir kenara bırakalım, merkezi hükümet destek versin bu arenayı biz yapalım dedik. Borçlanma yeteneğimiz olmadığı için gerçekleştiremedik. Arkadan gelen iki idadi yargı kararı bu spor alanını kaldıramazsınız. Bu ticari yükü yükleyemezsiniz. Bu kadar blok boyu veremezsiniz dedi. Son Danıştay kararı da burayı üst ölçekli plan doğrultusunda yeniden spor alanı olarak tescil etti. Bugün benim koltuğumda kim oturuyor olursa olsun burasını başka türlü değerlendirme şansı yok. Kimse bunun üzerinden polemik yapmasın.”

STADYUM İÇİN KEPEZ DOĞRU YER

Antalya’nın kente yakışır bir stadyuma sahip olmadığına işaret eden Başkan Mustafa Akaydın şöyle devam etti: “Mali anlamda düzlüğü çıktığımda stadyumu yapacağım dedim. Bakın ne oldu şimdi. Kepez Belediye sınırları içinde bir alanda stadyum yapacağız. Spor alanları yapacağız deniliyor. Çok doğru bir karar. Kepez yatırıma muhtaç bir bölge, zenginleşmesi gereken bir bölge. Ben de Kepez bölgesinde yapmayı düşünüyordum. Merkezi hükümet yapacaksa, sonuna kadar destekliyorum. Merkezi hükümet yapmayacaksa da ben yapacağım diyorum.”

TRAMVAYDA GECİKME YOK

Raylı Sistem Projesi hakkında da bilgi veren Akaydın, “Raylı sistemde gecikme yok. Tramvay bitmesi gereken süre içerisinde tamamlanmadığı için çalışmadı. Ocak ayında göstermelik bir sürüş yapıldı. Projenin normal bitiş zamanı 13 Haziran’dı, ancak önceki yönetim yüzde 10 civarında bir keşif artırımı yapmış. Bu nedenle Ağustos’a sarktı. Deneme sürüşlerinin sonuna gelindi. Ekim ayı sonunda uygulama yavaş yavaş rayına oturacak. Yılbaşından önce de biletli olarak yolcu taşımaya başlayacak. Normal süreç devam ediyor. Bu kültürü Antalya’ya yerleştireceğiz. Yaşadıkça gördüğümüz aksaklıkları düzelteceğiz.”

HALKÇI FESTİVAL

Geçen 6 ay içerisinde Antalya’nın kültürel yaşamına önem verdiklerini, festivaller yaptıklarını anlatan Mustafa Akaydın, Kepez’deki vatandaşların kent merkezine ücretsiz taşındığını, çok güzel bir Ramazan Şenliği yaşandığını kaydetti. Şimdi de Altın Portakal’a odaklandıklarını belirten Akaydın, “Altın Portakal’ı 3’te bir bütçe ile yapıyoruz. Halkçı bir festival yapıyoruz” diye konuştu. Sosyal hizmetlerin tamamen adalete dayalı yeni bir yapılanma içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Akaydın, “İşsizlik en önemli sorun. İstihdam ofisi, Yarım Elma Projemiz var. Yardımların adil dağıtılması projemiz bulunuyor. Tüm haneleri tek tek tarayıp, yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

SARISU’DA HALKÇI PROJE

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, bu süreç içerisinde atık su çamurundan elektrik enerjisi üretimi amaçlı bir ihale yaptıklarını belirterek, 2011 yılı başı itibariyle Antalya’da kanalizasyona bağlanmamış hane kalmayacağını açıkladı. Sarısu’nun tüm bürokratik sorunlarının çözüldüğünü kaydeden Akaydın şunları söyledi: “Yakında projesini kesinleştirilip, yap işlet devret modeli ile ihaleye çıkacağız. Çok güzel bir kent parkı kazandıracağız. Halkın ucuz kullanımına yönelik halkçı bir proje gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Konyaaltı Sahili Dolgu İmar Planı da yapılma aşamasında. O sahil daha da güzel planlanacak. Süleyman Erol Yüzme Havuzu yıkılıp, amatör su sporlarına yönelik bir merkez yapılacak.” Başkan Mustafa Akaydın daha sonra muhtarlara tek tek söz vererek, sorunlarını dinledi. Akaydın, sorunların çözümü konusunda bürokratlarına talimat verdi.

20.10.2009 11:29, 4298 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri

Antalya Yıllar Öncesi Şehir Merkezi