22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Kepez Belediye Tiyatrosu Kurban’la perdelerini açacak

Kepez Belediye Tiyatrosu (KBT), Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ın yönetmenliğini yaptığı, Güngör Dilmen’in yazdığı ve törenin eleştirildiği “Kurban” adlı oyunla perdelerini açacak.

Abdullah Sürekli’nin Genel Sanal Yönetmenliği’nde KBT, yeni sezona iddialı hazırlanıyor. KBT, yeni dönemde Güngör Dilmen’in yazdığı ve törenin eleştirildiği Kurban adlı oyunu sahneleyecek. Oyunun yönetmenliğini ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurhan Karadağ yapıyor.

KBT’nin yetiştirdiği gönüllü tiyatrocuların ve profesyonel oyuncuların rol olacağı oyunun provaları da başladı. Oyunun provaları, Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, Kurban adlı oyunun provasını ziyaret etti. Provaları bir süre izleyen Tütüncü, oyuncularla, Kepez Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli ve oyunun yönetmeni Prof. Dr. Nurhan Karadağ ile sohbet ederek, oyun hakkında bilgi aldı.

Oyunun yönetmeni Karadağ da, şiirsel bir dille yazılan, kuma acısının anlatıldığı Kurban oyununun çok sevileceğini ve insanları etkileyeceğini söyledi. Kurban’da törenin eleştirildiğini anımsatan Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurhan Karadağ, şunları söyledi: “Yüzyılların kendi yaşam koşullarıyla oluşturduğu töre, bugünün Anadolu insanı ile sürekli çatışmakta ve bu çatışma iki yanı da kemirip, aşındırıp yarının yaşam temellerini atmakta. Törpülenen insan kendi yaşam koşullarını kendi lehine çevirme savaşı vermekte. Kurban’ı sahnelerken yorumumuzun temel direklerinden biri töre-insan çatışması oldu.”
Haftada 12 saat, 1 yılda 240 saat tiyatro eğitimi vereceklerini ifade eden KBT Genel Sanat Yönetmeni Sürekli de, kursiyerlere dolu dolu tiyatro bilgisi verdiklerini belirterek, KBT’yi Türkiye turnesine çıkacak bir tiyatro kurumu haline getirmek istediklerini kaydetti.
Tiyatroya özel bir ilgisinin olduğunu bildiren Başkan Hakan Tütüncü de, “Geçmişte tiyatrocu olmayı düşünen biri olarak her zaman sanatın, sizlerin yanındayım. Tiyatromuzun çalışmalarını, temsillerini büyük bir ilgiyle izliyorum. Elimizde imkan varken sizlerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Başarabileceğinize inanırsanız, başarırsınız. İş o ki inançla, kararlılıkla bu yolda yürüyelim.” şeklinde konuştu.

Tütüncü, tiyatroya ciddi manada önem verdiklerini vurgulayarak, KBT’nin gönüllü tiyatrocularından devlet ve şehir tiyatrolarıyla yarışabilecek kalitede temsiller beklediğini de sözlerine ekledi. Tütüncü, KBT Genel Sanat Yönetmeni Sürekli’den “Buzlar Çözülmeden” adlı oyununu da sahnelemelerini istedi.

Ekim ayında sahnelenecek Kurban’da rolleri, Abdullah Sürekli, Nihal Çağdaş, Emir Öztur, Gökberk Göktaş, Sude Çağdaş, Demet Karamuk, Dudu Yürekli, Emre İnal, Emre Özdemir, Özge Özgür, Hatice Yalav, Sevcan İrşi, Merve Tatlıbadem, Derya Ünlü, Semagül Demir, Nevzat Yağcıoğlu, Hüseyin Yorgancı, Yunus Uçan, Ali Dinç, Nazmiye Göktaş, Damla Coşkun, Didem Özdoğan Ezgi Güler ve Tuğce Merve Tatlıbadem paylaşıyor.

31.08.2009 13:31, 6789 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri