05-12-2023
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Suluin mağarasının gizemini çözecekler

48 yıldır girilemeyen ve gizemini koruyan Finike'de bulunan ve Asya kıtasının en uzun sualtı mağarası olarak bilinen Suluin Mağarası'na inmeyi ve derinlik olarak rekor kırmayı planlayan Teknik Dalış ve Mağara eğitmeni Hüseyin Yelis bu hayalini gerçekleştirmek için önümüzdeki günlerde mağaraya dalacak.

30 kişilik teknik ekip ve mağara ekibiyle Suluin Mağarasına kamp kuracak Yelis ve ekibi 46 gün boyunca yapılacak dalışlar ile Mağaranın Gizemini çözmeye çalışırken, 30 kişilik ekip içinde 10 tane de mağara dalış eğitmeni bulunacak. Dalış için başvurularını tamamlayan ve planlarını 5 Eylül -30 Ekim 2009 olarak belirlediklerini belirten Yelis, dünyanın en önemli mağara dalıcılarından birisi olan Andre Fortuna’nın da kendilerine eşlik edeceğini söyledi.

Hüseyin Yelis, haftalardır dalış yapılacak olan Suluin Mağarasına gittiğini ve bu gizemi çözmek için ekip olarak çalıştıklarını belirtirken, “ Bildiğimiz kadarı ile Suluin Mağarası Asya Kıtasının en uzun sualtı mağarası olarak önümüzde duruyor. Bu mağara için söylenen her şey şu andan itibaren sadece bir söylentidir. Bizim amacımız bu söylentiyi bitirip bu yerin gizemini ortaya çıkarmaktır.30 kişilik teknik ekip ve mağara ekibiyle burada 46 gün boyunca yapacağımız dalışlar ile bu gizemi çözemeye çalışacağız. Ekibimiz içinde 10 tane de mağara dalış eğitmeni bulunacak. Eğitmenlerimiz her konuda deneyimli ve bilgilidir. Buraya karışım gazlarla dalışlar yapacağız. Bu karışım gazları da oluşturmak için bir timimiz olacak. Dalış planlarımızı da ona göre yapacağız. Bu konuda tüm sponsorluğu da kendimiz üsteleniyoruz. Bizim amacımız Suluin Gök mağarayı tüm dünyaya tanıtarak gizemini ortadan kaldırmak.”diye konuştu.

Asya’nın en derin, en güzel ve en gizemli mağarasına daha öncede çeşitli dalışlar yapıldığına dikkat çeken Yelis, “ Daha önce buraya birkaç dalış yapılmış. Amerika’dan gelenler buraya dalmışlar. Jardon Japlounski diye dünyada tanınan bir dalıcı yine buraya dalmış. Bu kişinin de elinde bize ulaşan ya da araştırmalarımızda herhangi bir foto yada görüntüye ulaşamadık. Kendileri ile kontağa gireceğiz ve varsa ellerindeki bilgileri isteyeceğiz. Buraya dalanlar da sadece zevk için dalmışlar. Biz burada derinlik için dalacağız. Amacımız en derine inerek bir rekor kırmak ve bu gizemi orya çıkarmak. Dünya Finike’deki suluin gök mağaranın herkese açıldığını ve buraya dalış yapılabileceğini, dalış yapılırken de Asya’nın en görkemli mağarasına dalış yaptıklarını bilecekler. Bütün izinlerimiz aldık. Elimizde zaten Türkiye’de teknik dalış ve mağara araştırma konusunda elimizde yeterli belgemiz var. Valilik ve Kaymakamlıktan da gerekli iznimizi aldık.”diye konuştu.

Teknik Dalış ve Mağara eğitmeni Hüseyin Yelis ayrıca, “ Dünyaca tanınan mağara dalıcısı Andre Fortuna da bizlere eşlik edecek.Bu arkadaşımızın da bizlere katılması ile birlikte yabancı dalgıçlar ve mağara dalıcıları burayı tanımış olacaklar. Amacımız ve programımız 5 Eylül ile 30 Ekim arasında bu projeyi gerçekleştirmek.”dedi.

Finike Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu ile de görüştüklerini belirten Yelis, Finike Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu'nun da bu projeye büyük destek verdiğini belirtirken, " Sayın Başkan ile görüştük. Başkanımız Mağara ile ilgili çok değişik söylentiler olduğunu bizlere söyledi. Bu sırrın çözülmesi için bu projeye her türlü desteği bizlere verdi." dedi.

Finike'de ilçe merkezine 1 kilometre mesafede bulunan ve esrarengiz görünümüyle dikkati çeken Suluin Mağarası, halk arasındaki adıyla "İncirli" Mağarası olarak da biliniyor. Tarihten günümüze kadar gerçek anlamda keşfedilmemiş bir sır olarak gizemini koruyan mağaranın Antik dönemde önemli bir liman kenti olan Finike'nin, başlıca doğal zenginliklerinden birisi olarak biliniyor.

31.08.2009 13:06, 6336 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri