22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Altın Portakal’a başvurular başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından organize edilen 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 10 – 17 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Başvuruların devam ettiği festival çerçevesinde Uzun Metraj, Kısa Film ve Belgesel Film yarışmaları düzenlenecek. Uluslararası yarışmada uzun metraj filmler yarışacak.Yarışmalarla ilgili yönetmeliklere www.altinportakal.org.tr ve www.aksav.org.tr web sayfalarından ulaşılabiliyor ve aynı sayfalardan başvuru formları sağlanabiliyor.
Başvuruda sona az kaldı
Ulusal Uzun Metraj, Kısa Film ve Belgesel dallarında yarışmaya 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yapılan, Uluslararası Yarışmaya son iki yıl (24 ay) içinde yapılmış filmler katılabiliyor. Başvuruların Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için 17 Ağustos, Ulusal Kısa Film ve Ulusal Belgesel Film Yarışmaları için 21 Ağustos, Uluslararası Film Yarışması için 15 Ağustos 2009 tarihine kadar yapılması gerekiyor.
46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Uluslararası Film Yarışması’na başvuran filmler Jüri tarafından değerlendirirlikten sonra, sonuçlar 24 Ağustos’ta açıklanacak. Seçilen filmlerin kopya teslim tarihi 28 Eylül 2009.

Ulusal’da heyecanlı bekleyiş

Türk Sineması'nın nitelikli filmlerini ödüllendirerek, yapımcı ve yaratıcıların yeni filmler üretmesine, ulusal sinemamızın güçlenmesine katkıda bulunmak; sinema sektörümüzün estetik ve teknik gelişmesine öncülük etmek; Türk Sineması'nın ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasına zemin hazırlamak amacıyla düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra tamamlanmış ve Antalya Uluslararası Film Festivali'ne daha önce başvuruda bulunmamış "kurmaca" türündeki “uzun metraj” Türk Filmleri katılabilecek. Yönetmelikte “uzun metraj” tanımlamasından “süresi en az 60 dakika olan filmler”in anlaşılması gerektiği vurgulanmakta.
Ulusal Uzun Metraj dalında yarışmaya katılacak filmlerin, başka bir ulusal yarışmada “en iyi film ödülü” almamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş, DVD baskılarının satışa sunulmamış olması gerekiyor.

Kısa filmcilere Portakal desteği

Süresi 20 dakikayı aşmayan yapımların katılabileceği Kısa Film Yarışması’nda tür ayrımı yapılmıyor; daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalarda ödül almış olmak yarışmaya katılmaya engel değil.
Kısa film yapımını özendirmek, kısa filmciliğin gelişimine katkıda bulunmak, kısa film yapımcılarının sinema sektörü ile bütünleşmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılmak için son başvuru tarihi 21 Ağustos 2009.

Yaratıcı belgeselcilere çağrı

Ulusal Belgesel Film dalında yarışmaya “yaratıcı belgesel” tanımına uygun sinema ürünleri katılabiliyor. Bu alan dışında kalan bilimsel belgesel, TV programı, tanıtım filmi vb. nitelikteki, sinema sanatı sınırları içinde değerlendirilemeyecek filmler yarışmaya kabul edilmiyor. Televizyon için hazırlanmış yaratıcı belgeseller ise yarışmaya katılabiliyor.
Yarışmanın amacı belgesel filmin önemini vurgulamak ve ülkemizde belgesel sinemanın gelişimine katkıda bulunmak olarak vurgulanıyor. Kısa Film’de olduğu gibi Belgesel dalında da daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak katılmaya engel değil. Belgesel Film için son başvuru tarihi 21 Ağustos 2009.

11.08.2009 21:09, 3748 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri