22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Antalya Akseki`de 800 yıllık düğmeli evlere turist ilgisi var


Akseki`de 800 yıllık tarihe sahip Sarıhacılar köyü, depreme karşı dayanıklılığı artırmak için kullanılan hatılları (bağlantı öğeleri) nedeniyle `düğmeli ev` olarak tanınan mimari yapılarıyla Akdeniz`in yeni alternatif turizm alanlarından biri haline geldi.

Akseki`ye yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Sarıhacılar köyü, taş duvarlarına 50-60 santimetre arayla dikine yerleştirilen hatıllar nedeniyle halk arasında `Düğmeli ev` diye bilinen mimari yapılarıyla tanınıyor.

Toros Dağları`nın güney kesimine kurulan ve tarihi 800 yıl öncesine dayanan köydeki mimari yapılara, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğiyle yürütülen `7 Bölge 7 Kent` projesiyle sahip çıkıldı.
Proje çerçevesinde köydeki 11 ev restore edilirken bölgedeki diğer evlerin restorasyonunun da önümüzdeki yıllarda tamamlanacağı bildirildi.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi`ne girmesi için çalışmaların sürdüğü Sarıhacılar köyü, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye başladı.

Sarıhacılar Köyü Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Genç, yaptığı açıklamada,köyün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne girmesi için ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan dosyanın kısa süre içinde Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacağını bildirdi. Genç, köyde restore edilmeyen evler için de UNESCO fonlarına başvurulacağını kaydetti.

Sarıhacılar Köyü Muhtarı Mahmut Karahan, köy içinde bulunan Merkez Camii`nin de Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2005 yılında koruma altına alındığını bildirdi. Karahan, caminin ayrıca Avrupa Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanterine kaydedildiğini söyledi.

Sarıhacılar Köyü Muhtar Vekili Muhammed Güzel ise bölgede yürütülen restorasyon çalışmaları sayesinde yıkılmaya yüz tutmuş düğmeli evlerin yeniden hayat bulduğunu bildirdi.

Bölgenin her geçen yıl daha fazla turisti ağırladığına dikkati çeken Güzel, bu yılın 5 aylık bölümünde 1500`ü yerli, toplam 3 bin 500 turistin Sarıhacılar`a geldiğini söyledi.

Özellikle Alman, Fransız, Belçikalı, Hollandalı ve Danimarkalı turistlerin bölgeye düzenlenen turlara katıldığını ifade eden Güzel, `Köydeki düğmeli evleri büyük bir ilgiyle inceleyen turistler, Alanya-Konya arasındaki tarihi İpek Yolu`nda da yürüyüş yapıyorlar` dedi.
Turist rehberi Servet Fakı da turistlere köydeki tarihi yapıları tanıttıklarını, yabancı konukların düğmeli evlere büyük ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Köyü gezen turist kafilesinden Belçikalı Tine Vekemans ise `Herşey çok güzel. Doğasıyla, deniziyle, havasıyla Antalya müthiş bir yer. Ama biz madalyonun diğer tarafını da görmek için buraya geldik ve çok beğendik` dedi.

DÜĞMELİ EV
Sarıhacılar`da geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan düğmeli evler, 2 katlı ve taş duvarlardan oluşuyor. Taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de, ev ahşap iskelet üzerinde duruyor.

Yapının `düğmeli ev` diye tanınmasına neden olan ahşap hatıllar, binaya estetik bir güzellik katsa da, aslında depreme karşı dayanıklılığı artırıyor. Binalarda düğme olarak adlandırılan bölümlerde ardıç ve andız ağaçları kullanılıyor.

Dış cephesindeki `düğmeleriyle` tanınan Sarıhacılar evlerinin içinde ahşap işçiliğinin en güzel örnekleri dikkati çekiyor.

17.06.2009 12:26, 6810 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri

Antalya Eski Karaalioğlu Parkı , Gazi Bulvari