22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Günümüz Antalya / Antalya Kepez’de Kırkpınar gibi yağlı pehlivan güreşleri

Kepez Belediye’sinin, sezonun ilk güreşleri olan ve şehitler ve gaziler anısına düzenlenen 5. İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreşleri, 15 bine yakın izleyicinin, 37’si başpehlivan, 15 boyda 650 pehlivanın katılımıyla başladı.

Geleneksel ata sporumuz yağlı pehlivan güreşlerinde ilk peşrev, Kepez er meydanında yapıldı. Pehlivanlar diyarı Antalya’nın Kırkpınarı olan Kepez Belediyesi’nin 5. İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreş Şöleni başladı. Şehitler ve gaziler anısına gerçekleştirilen İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreşleri, büyük ilgi gördü. Kepez Belediyesi Hasan Doğan Stadı’nda gerçekleştirilen güreş şölenini, birçok ilden ve Antalya’nın ilçelerinden gelenlerinde bulunduğu 15 bine yakın kişi izledi. Mevsimin ilk güreşleri olma özelliği taşıyan güreş şöleninde 37’si başpehlivan, 15 boyda 650 pehlivan mücadele ediyor.
Kepez Belediyesi’nin 5. İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreşleri, ünlü başpehlivanların katılımıyla, kıran kırana geçen güreşleriyle, davulcu, zurnacılarıyla, cazgırıyla Kırkpınar Güreşleri’ni aratmıyor. Güreş şöleninde ilk heyecan, küçük, yıldız ve orta boydaki pehlivanların karşılaşmalarında yaşandı. Geleceğin başpehlivanlarının mücadelesi, ilgiyle izlendi. Ata sporumuz güreşi gelecek nesle aktarmak amacıyla İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin beşincisini gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, binlerce kişinin alkışları arasında Kepez er meydanı geldi. Tütüncü, Kepez Belediyesi İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Ağası Yusuf İrenoğlu ile birlikte güreş alanını gezerek, halkı selamladı.
Protokolün yerini almasının ardından Antalya Müftüsü Mahmut Yeleser, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitler, gaziler ve hayatını kaybeden güreşçiler için dua okudu. Duanın ardından Küçük, yıldız orta, tozkoparan ve diğer boylardaki güreşlerin ardından Kepez er meydanında başpehlivanlık mücadelesi başladı.
Sezonun ilk yağlı pehlivan güreşini Kepez’de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Hakan Tütüncü, ata sporumuz güreşe destek vermek, bu geleneksel güreşin gelecek nesle aktarılması amacıyla 5. İlkbahar Yağlı Pehlivan Güreşi’ni düzenlediklerini söyledi. Hem seyirci hem de pehlivan olarak güreş şölenine katılımın yüksek olmasının sevindirici olduğunu dile getiren Tütüncü, güreş şöleninin gelirini de şehit ve gazi ailelerine bağışlayacaklarını kaydetti. Tütüncü, “Bugün burada Ata sporumuzun en güzel örneklerinin sahnelen elenmesini istiyoruz. Ata sporumuz güreş binlerce yıllık mazisi olan bir sporumuz . Bu yönüyle geleneksel sporlarımızın en birincisidir. Biz de 4 yıldır gerçekleştirilen sezonun ilk güreşlerini beşincisini bu yıl da devam ettirelim dedik, devam ettiriyoruz. Kapsamını genişleterek heyecanı, coşkuyu büyüterek ve bu sporun güzelliğini toplumun her kesimine götürebilmenin gayreti içerisindeyiz. Bu amaçla Cumartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz konserle hemşerilerimiz farklı bir heyecan yaşadılar. Bugün yine ikramımızın artırılması konuklarımızın daha güzel şartlarda ağırlanması gibi yeniliklerle bu sporu daha da tabana yayabilmenin gayretini gösteriyoruz. Kepez’in güreşleri, sezonun ilk güreşleri olması açısından çok önemlidir. Maliyeler çıkarıldıktan sonra kalan parayı da Antalya Şehit ve Gazileri Aileleri Derneği’ne bağışlıyoruz” şeklinde konuştu.
Güreşlere Ak Parti Antalya Milletvekilleri Abdurrahman Arıcı, Mevlüt Çavuşoğlu, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, meclis üyeleri, Kepez Belediye Başkan yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye eski Başkanı Erdal Öner, işadamları, bürokratlar ve çok sayıda güreşsever katıldı.

27.04.2009 10:56, 8225 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Deniz Kaplumbağalarını Havai Fişekler Tehdit Ediyor !
Türkiye’yi neden tercih ediyorlar?
2023 hedefi; yılda 2 milyon yabancı hasta
Tarihi Kargıhan'ın turizme kazandırılması için ilk adım atıldı
Atatürk Kültür Merkezi açılıyor
Tramvay seferlerinde piyano ve keman keyfi
13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali ve programı
Antalya Aquarium`un temeli atıldı
İsmet İnönü Kentsel Yaşam Alanı` kazıları başladı
Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu
48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
Dünyanın Gözü Antalya Altın Portakal Film Festivalinde
Altın Portakal`da Uluslararası Yarış Başladı
Altın Portakal Film Festivali içinde bu yıl oyunculuk atölyesi kurulacak.
2011 Antalya Büyükşehir ücretsiz Yaz Spor Okulu açıyor
Antalya`da 2011 Gençlik Kampı Açılıyor
Antalya Kepez Belediyesinden Yörüklere Park
Antalyalılara fiber internet
Atatürk Caddesi Işıklar gibi olacak
Yivli Minare çekim merkezi oluyor
Etiketler :

Foto Galeri