22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / / Japonlar döneri sevdi, Tokyo'da tesis kuracak

Uzakdoğu'nun en gelişmiş ülkesi Japonya'dan her yıl binlerce turist Türkiye'ye geliyor. Türk mutfağını dünyanın en iyi üç mutfağından biri kabul eden Japonlar, özellikle döneri çok beğeniyor.

Japonların bu beğenisinden yola çıkan Tokyo'daki Türk girişimcilerden Soner Öner de Bereket Döner'le birlikte döner tesisi kuruyor. Fizibilite çalışmaları tamamlanan tesisin 2010 yılı içinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Baharu Corparation'un kurucusu Öner, üretilecek dönerlerin restoran, otel ve büfe gibi yerlere verileceğini anlattı. Tokyo'da faaliyet gösteren en büyük Türk gıda şirketi Baharu, aynı zamanda Japonların en büyük havayolu şirketi JAL'ın first class yolcularına ikram edilmek üzere hellim peyniri ve incir de satıyor.

Soner Öner, şirketlerinin kuruluşunu ve pazardaki durumunu anlattı. Buna göre, Türkçe 'bahar' ile Japonca köprü anlamına gelen 'haru' kelimelerinin bir araya getirilerek adı konulan şirket, Japonya'daki Türklere internet üzerinden satış yapmak üzere kuruldu. Kuru üzüm, incir, zeytinyağı ve benzeri ürünleri internet üzerinden satan şirket, akabinde Tokyo'nun en merkezî yerlerinden Shincuku'da küçük market açtı. Talebin artması üzerine perakende satıştan vazgeçen şirket, bir showroom kiralayarak toptan satışa geçti. İlk başta çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu göçmenlere ürün satan Baharu, Japonların da dikkatini çekti. İlgisini Japon alıcılara yönelten şirketin bugün müşterilerinin yüzde 85'ini Japonlar oluşturuyor. Şirket, Japonların Türk dönerine karşı ilgisini de fırsata çevirerek döner tesisi kurmaya karar verdi. Şirket, döneri de perakende satmak yerine restoran, otel gibi yerlere dağıtacak.

Japonya'nın yıllık gıda ithalatının 80 milyar doları aştığını ve G-8 ülkeleri arasında kendi kendine yetme oranı yüzde 37 ile en düşük seviyede bulunduğunu söyleyen Öner, bu anlamda Türk şirketleri için de önemli fırsatlar doğduğunu vurguluyor. Ancak pazarın zor ve sabır isteyen bir çalışma gerektirdiğinin altını çizen Öner, kendilerinin de bazen bir şirkete ürün kabul ettirmek için 2-3 yıl uğraştıklarını dile getirdi. Japonlar iş disiplini, zamanında teslim ve kalite konularından taviz vermiyor. Bu sebeple şirket daha önce 80 kalem ürün satarken tedarikte doğabilecek sıkıntılar sebebiyle rakamı 30 kaleme düşürmüş. Japon gıda perakende pazarında yer alabilmek için de ağırlığını, Türkiye'nin güçlü olduğu ürünlere verdi. Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, makarna, salça, incir, kuru üzüm ve benzeri ürünler satılıyor. Şirket şu anda en elit mağaza zincirlerine Türk ürünlerini veriyor. Şirketin ürün sattığı şehirler arasında ise Tokyo, Osaka, Nagoya gibi yerler var. Japon alıcılara karşı elini güçlendirmek isteyen şirket bir süre önce de Panasonic'in 25 yıla yakın zamandır Türkiye temsilciliğini yapan işadamı Ayhan Bermek'le ortak oldu. Şirketin çoğunluk hisseleri Bermek'e satıldı. Türkiye'den Tamek, Orkide, Bahçıvan, Arbella gibi markalarla çalışan Soner Öner ve ekibi, uzun yıllar üretici firmaların markaları satış yaparken geçen yıl kendi markası Japonların karşısına çıkma kararı aldı. Japonca 'tamam güvenilir' anlamına gelen 'Marre' markasının tanıtımı için ülkenin en büyük ajansı ile anlaştı. Dört depodan dağıtım yapan şirketin müşterileri arasında Japonların en büyük havayolu şirketlerinden JAL da var. JAL'ın 'first class' yolcularına ikram edilmek üzere hellim peyniri ile kuru incir satılıyor. Öner, Japonların 'kızarmış peynir' tadını ilginç buldukları için bu ürünün talep edildiğini anlattı. Zeytinyağının son yıllarda büyük ilgi gördüğünü belirten Öner, "Pazarda İspanyol ve İtalyan markalar etkin. Türk zeytinyağını yeni yeni tanıyorlar. Japonlar da artık iyi zeytinyağının Türkiye'den geldiğinin farkında." diye konuştu.

30.03.2009 11:48, 2886 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Yorumlar

11-09-2009 10:57:27 | galib | 219.1..xxx

Soner bey yine yukseklerden atiyor, Turk yiyeceklerini burda rezil etti simdi sirada donermi var. Hadi hayirlisi doner isinide bozar yakinda.

Diğer Yazılar
Otelcilik El Kitapları Serisi 1.RESTORAN VE BARLAR
Memur ve emekliye yılbaşında çifte zam sürprizi
Türkiye de E-ticaret hacmi arttı
Japonlar döneri sevdi, Tokyo'da tesis kuracak
Bankalara adres bildiriminde süre 30 Haziran’a uzatılıyor
Etiketler :

Foto Galeri