25-01-2022
Forum

Ana Sayfa / Antalya 'nın Dağları / Tahtalı (Olimpos) Dağı ve Zeus

Tahtalı Dağı, 2 bin366 metre yüksekliğinde, Batı Toroslar`ın denize dik yükseltileri içerisinde, Antalya Körfezi`nin sırtını dayadığı Beydağları bölümünde yer alır. Tahtalı, mitolojide OLİMPOS olarak bilinen, denizden birdenbire yükselen ve denizi en iyi gören, dünyadaki üç ya da dört seyirlik dağlardan biridir.

Olimpos`u güvercinler Tahtalı yaptı
Mitolojideki adı OLİMPOS dağı olan Tahtalı`nın adının Tahtalı olması da ilginçtir. Bu dağ ve yamaçları, göçmen kuşlardan dağ güvercinlerin konaklama yeridir. Kuzeyden kalabalık sürüler halinde gelen dağ güvercinleri burada bir süre konaklarlar. Dağ güvercinlerinin en sevdikleri ve onun içinde kalabalık geldikleri yerdir Tahtalı`nın etekleri. Bu güvercinlere yerli halk tarafından `Tahtalı` denir. Bu dağ güvercinlerine Tahtalı denmesinden dolayı da bu dağın adı Tahtalı olarak kalmıştır. Mitolojideki Olimpos dağı olmuştur böylece Tahtalı Dağı.
Bir zamanlar bu dağın yamaçlarında, Tahtalılar korkutucu bir uğultuyla ve sürüler halinde uçarlarmış. Avcıların bu bölgedeki tahtalı güvercinlerini tüketmeye `ant` içmiş olmalarından, artık tahtalı güvercinleri uğramaz olmuşlardır Olimpos dağına.

Muhteşem manzara
Tahtalı`nın batısında dolanıp ilk tepeye çıkınca güney batımızda önümüze seralar vadisi Kumluca uzanıveriyor. Hemen önümüzde Musa Dağı, Adrasan Vadisi, Körfezi, Yanar Taş Koyu, Çıralı.Tahtalı`dan bakıyoruz dünyaya. Zeus`un dağından bakıyoruz dünyaya. Artık önümüzde dağ mı olurmuş. Hepsi birer tepecik. Buradan Zeus bakarmış, Hera bakarmış dünyaya. Zeus`un önünde görsel açıdan engel mi olurmuş. Buradan tüm heybetiyle görünüyor Tahtalı Dağı`nın zirvesi. Ben varım diyor Tahtalı. Tanrılarım var. Denizi de, dağları da, koyları da ben idare ederim dercesine. Denizin,dağların,koyların üzerine doğru eğilmiş Olimpos, 2 bin 200 metredeyiz. Zirve öncesi son tepe burası. Bir yanda Kuzdere Vadisi, bir yanda Adrasan Koyu.

15.12.2008 12:56, 15405 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Tahtalı (Olimpos) Dağı ve Zeus
Tunç Dağı (2649 m.)
Alabelen (2422 m.)
Saklıdoruk (2503 m.)
Bakırtepe (2547 m.)
Tahtalı / Olimpos
Tahtalı Dağı (2366 m.)
Bakirdaglari
Etiketler :

Foto Galeri

Bakir Dagi
Bakir Dagi
Bakır Dağları
Tahtalı Dağı Zirve
Tahtalı Dağı
Tahtalı Dağı