22-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Kaş - Kalkan / Batı Torosların en ucunda bir güzellik Gömbe Yaylası

Batı Torosların bitiminde Akdağ'ın hemen altındaki vadide yer alan Gömbe yaylası büyük ilgi görüyor.

Türkiye'nin en güzel yaylaları arasında yer alan, en güzel aromalı elmaların yetiştiği Gömbe Yaylası, denizden 1200 metre yükseklikte başlıyor. Yaylanın 1800'üncü metresinde bir krater gölü olan Yeşil Göl yer alıyor. Yeşil göl Uçarsu adı verilen akarsuya kaynaklık ediyor. Önce yukarıya sonra aşağıya fışkırdığı ve vadiye uçarak aktığı için adına Uçarsu denilen bu akarsu, yaz ve kış aylarında yönünü değiştiriyor. Tersine akması nedeniyle efsaneye de konu olan Uçarsu, yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Efsaneye göre, yaşlı bir kişi, bir gün, bütün gün yol yürümüş ve çok yorulmuş. Dağın öteki eteğindeki köylülerden su istemiş fakat köylüler suyun ancak kendilerine yeteceğini söyleyerek vermemişler. Bu arada genç bir kadına rastlamış. Genç kadın elindeki su kabağında taşıdığı suyu, sırtındaki bebeğine yetecek kadar kalmasına rağmen yaşlı kişiye uzatmış. O anda yaşlı kişi birden gözden kaybolmuş ve kaybolduğu yerden sular fışkırmaya başlamış. Fışkıran sular önce Akdağ'ın tepesine doğru yükselip sonra aşağıya vadiye doğru şelale şeklinde akmaya başlamış. Bu nedenle de bu akarsuya yöre halkı Uçarsu adını vermiş. Uçarsu, yaz mevsiminde yörük kadının köyüne doğru akarak bütün vadiyi sularken, kış mevsiminde yön değiştirerek, kendisine su vermeyen köylülerin olduğu tarafa akar ve bu bölgeye zarar verirmiş.

Yöre halkı, su isteyen yaşlı kişinin Elmalı-Tekke köyünde yaşadığı belirtilen Abdal Musa olduğuna inanıyor. Bu nedenle Uçarsu, bir saatlik yürüyüş sonrası vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor ve burada, ziyaretçilere, lokantalarda fırın kebabı, Gömbe kebabı ikram ediliyor.

Gömbe Belediye Başkanı Fevzi Yeşil, Gömbe Yaylası'nın Kaş'a bağlı, Batı Toroslar'ın en ucunda, 1200-1500 rakımlı Türkiye'nin en güzel yaylalarından biri olduğunu belirterek, su kaynakları açısından da Türkiye'nin en zengin yöresi olduğunu söyledi.
Yaylayı ziyaret edenler ise bölgenin çok güzel olduğunu ve özellikle Uçarsu'dan çok etkilendiklerini belirtiyorlar.

21.08.2008 11:23, 8724 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : aa

Diğer Yazılar
Antalya Toroslar’da turistlerin bisiklet keyfi
Antalya`da Kaş, yamaç paraşütünde yeni adres
Antalya`da Kaş’ı İtalyan ve Fransız turistler doldurdu
Kaş Patara’da atlarla doğa gezisi
Batı Torosların en ucunda bir güzellik Gömbe Yaylası
Antalya`da Avrupa`lının tercih ettiği yer Kaş, Kalkan
XANTHOS / KINIK
PINARA – MİNARE
PATARA / GELEMİŞ
KALKAN
KAŞ / ANTIPHELLOS
APOLLONIA / KILINÇLI
APERLAI/SICAK İSKELESİ
SİMENA / ÜÇAĞIZ KALEKÖY / TEIMIUSSA
KEKOVA ADASI
Kaş
Antiphellos
Kaş , Simena
Patara
Etiketler :

Foto Galeri

kaş - simena
Kaş Simena
Kaş simena
Uluburun Antik Batığı
Uluburun Antik Batığı
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Antiphellos
Kaş
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara