26-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Kaş - Kalkan / Antalya`da Avrupa`lının tercih ettiği yer Kaş, Kalkan

Antalya `da Kaş'a bağlı 3 bin nüfuslu Kalkan beldesinde, çok sayıda yabancının konut satın aldığı, bunların başında da İngilizlerin geldiği bildirildi.

Kalkan Belediye Başkanı Mustafa Şalvarlı, yaptığı açıklamada, 3 bin nüfuslu Kalkan'da 748 konutun yabancılara ait olduğunu söyledi. Kalkan'dan mülk alan ve genellikle yaz aylarını burada geçiren yabancıların yüzde 90'ının İngiliz olduğunu belirten Şalvarlı, İngilizleri, Belçika ve Hollandalıların takip ettiğini anlattı.

''Onlar artık bizim misafirimiz değil, vatandaşımız'' diyen Şalvarlı, İngilizlerin Kalkan'ı ''En romantik yer'' seçtiklerini vurguladı.
Yaz aylarında Kalkan'ın nüfusunun 10 bin civarında olduğunu, kış aylarında ise bu sayının 3 bine düştüğünü belirten Şalvarlı, şunları söyledi:
''Kalkan, turizm keşfedilmeden önce bir balıkçı kasabasıydı. 80'li yıllarda Almanlar, İtalyanlar ve diğer bazı Avrupalı turistler gelmeye başladılar. Daha sonra İngilizler keşfetti. Burada mülk alan İngilizlerin çoğu, yaz aylarını beldede geçiriyorlar. Gelmezlerse de yakınlarına kiralıyorlar. Sürekli burada yaşayan az sayıda da olsa yabancımız var.''

Yerli ve yabancı halkın kültürel olarak birbirinden etkilendiğini anlatan Şalvarlı, Kalkanlı gençlerin neredeyse tamamının İngilizce bildiğini ve bol bol pratik yapma imkanına sahip olduklarını dile getirdi.

Gezi için Gelip Türkler le Evlenenler
Kalkan'da yılın tamamını geçiren yabancılar da var. Bunlardan bazıları Türklerle evlenerek Kalkan'a yerleşirken, bazıları emeklilikten sonra Kalkan'ı iklimi nedeniyle tercih etmiş. Bazı yabancılar ise emlakçılık ve turizm rehberliği gibi işler yapmaya başlamış. Bu yabancıların Türkçe öğrenebilmeleri için TÖMER Türkçe kursu düzenlemiş. Bu yıl da yeni bir kurs dönemine daha başlanılması düşünülüyor.

Kalkan'da turizm rehberliği yapan İngiliz Victoria Eğriboyun, bir Türk ile evlenerek gelen yabancılardan... 14 yıl önce gezi amaçlı geldiği Kalkan'da tekne kaptanlığı yapan Ali Eğriboyun ile tanışan ve beldeye yerleşen Victoria'ın bu evliliğinden Lucy adında bir de kızı var.

38 yaşındaki Victoria Eğriboyun,yaptığı açıklamada, Türk insanının İngilizlere göre daha sıcak olduğunu belirterek, ''İngiltere'de komşunuzu hiç tanımayabiliyorsunuz ama Kalkan'da neredeyse herkesi tanıyoruz. Ömrümün sonuna kadar eşimle birlikte Türkiye'de yaşamayı istiyorum. Çocuğumu burada daha güvenli ve rahat yetiştirebileceğimi düşünüyorum. Ancak ölünce Müslüman mı yoksa Hristiyan mezarlığına mı gömüleceğim bilmiyorum'' dedi.

Kendisi gibi bir Türkle evlenerek Kalkan'a yerleşen yaklaşık 40 İngiliz olduğunu ifade eden Eğriboyun, Türkiye'de en sevmediği şeyin ise trafikteki kuralsızlık ve dikkatsiz şoförler olduğunu kaydetti.

Ölen Eşini Kalkan`da Hıristiyan Mezarlığına Gömdü
Kalkan'a altı yıl önce eşiyle birlikte gelen Muriel Stone da, Kalkan'a ilk geldiklerinde ev kiralayarak bir süre yaşadıklarını, sonra da ev satın alarak beldeye yerleştiklerini söyledi.
Geçen yılın Ekim ayında eşini kaybettiğini anlatan Stone, ''Eşim, Kalkan'daki Hıristiyan mezarlığına defnedilmeyi vasiyet etmişti. Bu vasiyet üzerine O'nu buraya gömdüm, artık buradan gidemem. Buranın yerli halkı ve İngiliz arkadaşlarım bana çok destek oldular, burayı çok seviyorum. Kendimi Kalkanlı gibi hissediyorum'' diye konuştu.

Aşkı için Kalkana Yerleşti
Kalkan'da restoran işletmeciliği yapan Alman Petra Bilgiç de, bir Türk'e aşık olarak Kalkan'a yerleştiğini söyledi.
Patara'ya 14 yıl önce geldiğinde eşi Mehmet Bilgiç ile tanıştıklarını belirten Petra Bilgiç, ''Burası Almanya'ya göre çok daha sıcak. Her sabah kalkınca pencereden dışarıya, 'Belki bugün hava kapalıdır' diye bakıyorum ancak hava hep güneşli ve hiç yağmur yok'' dedi.

21.08.2008 10:44, 6949 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : aa

Diğer Yazılar
Antalya Toroslar’da turistlerin bisiklet keyfi
Antalya`da Kaş, yamaç paraşütünde yeni adres
Antalya`da Kaş’ı İtalyan ve Fransız turistler doldurdu
Kaş Patara’da atlarla doğa gezisi
Batı Torosların en ucunda bir güzellik Gömbe Yaylası
Antalya`da Avrupa`lının tercih ettiği yer Kaş, Kalkan
XANTHOS / KINIK
PINARA – MİNARE
PATARA / GELEMİŞ
KALKAN
KAŞ / ANTIPHELLOS
APOLLONIA / KILINÇLI
APERLAI/SICAK İSKELESİ
SİMENA / ÜÇAĞIZ KALEKÖY / TEIMIUSSA
KEKOVA ADASI
Kaş
Antiphellos
Kaş , Simena
Patara
Etiketler :

Foto Galeri

kaş - simena
Kaş Simena
Kaş simena
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Kaş
Antiphellos
Kaş
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara
Patara