19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Finike / Antalya Antik Kent Limyra`da kazılar devam ediyor

Antalya da bir ilçe olan Finike'ye bağlı Yuvalı köyü Zengeder mevkisindeki Limyra Antik Kenti'nde geçen yıl tespit edilen ve hamam olduğu düşünülen buluntu, bu yılki kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılıyor.

Limyra (Zemuri) Antik Kenti'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen kazı çalışmalarının, 15 kişilik bir ekiple 19 Eylüle kadar sürdürüleceği bildirildi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından 1969 yılında başlatılan, sonraki yıllarda ise Avusturya Üniversitesi ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından 10 kilometrelik alanda devam ettirilen çalışmalarda, tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan (Antalya - Finike`de) Limyra kentinin, Likya Birliği'ne başkentlik yapmış önemli bir ticari merkez olduğu belirlendi.

Roma ve Bizans döneminde ise piskoposluk düzeyinde bir dini merkez olarak varlığını sürdüren kentte, ortaya çıkarılan antik tiyatro, anıt yapılar, hamamlar, kiliseler, kaya mezarları ve sur duvarlarının bölgenin antik tarihini belirleme açısından zengin bir kaynak oluşturduğu kaydedildi.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nden Dr. Martin Seyer'in başkanlığındaki kazılarda geçen yıl ortaya çıkarılan ve hamam olduğu sanılan kalıntılar üzerinde çalışmalara devam edildiği belirtildi.

Limyra'nın geniş bir coğrafyaya yayılmış büyük ve önemli bir kent olduğuna dikkati çeken Kazı Başkanı Seyer, şu bilgileri verdi:
''Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği halinde kazılarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Gün yüzüne çıkarılan önemli eserleri bu güne kadar olduğu gibi Antalya Müzesi'ne göndereceğiz. Bazı eserleri ise kazı alanında oluşturduğumuz alanda bakımlarını yaparak sergileyeceğiz.''

21.08.2008 10:35, 6910 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : aa

Diğer Yazılar
Finike`de yapılan Gazi Satranç Turnuvası`nın sonuçları
Finike portakalı tanıtılacak
Finike'ye bağlı Sahilkent beldesinde karaya ölü olarak karaya vurdu
Antalya Antik Kent Limyra`da kazılar devam ediyor
Arykanda / Arif
Limyra / Turunçova
Etiketler :

Foto Galeri

Uluburun Antik Batığı
Uluburun Antik Batığı