19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Korkuteli / Korkuteli

Yüzölçümü 2.461 kilometrekare olan Korkuteli ilçesinin merkez beldesinden başka Bozova ve Kızılcadağ adlı beldeleri ile bunlara bağlı 50 köyü vardır.

İlçe merkezi Kestel Gölü’ne dökülen bir dere üzerinde kurulmuştur. Antalya’yı İzmir’e bağlayan en kısa yol kentten geçer. Bu yolla il merkezi Antalya’ya uzaklığı 60 km’dir.

Coğrafya
Teke Yarımadası’nın doğusunda yükselen Beydağları’nın kuzey uçları Korkuteli ilçesine kadar sokulur. İlçenin kuzeydoğu kesiminde Bozova, batısında Söğüt Gölü çukur alanı vardır. İlçede ılık bir iklim hüküm sürer. Antalya ilinin orman yönünden en önemli ilçelerinden birisidir. İklim ve toprak, buğday ve diğer tarım ekimine elverişlidir.

Ekonomi
İlçedeki başlıca ekonomik etkinlik tarımdır. Yaygın olarak meyvecilik, hayvancılık, hububat, sebzecilik ve son dönemlerde kültür mantarı yetiştiriliciliği yapılmaktadır. Antalya’nın en çok buğday, arpa, fasulye ve ayçiçeği yetiştiren ilçesi olan Korkuteli, elma, şeker pancar ve nohut üretiminde Elmalı’dan sonra ikinci sırada yer alır. Ekime elverişli olmayan yüksek kesimlerinde kıl keçisi ve koyun, köylerde ise sığır beslenir.

Tarih
Antik Çağ’da Pisidya coğrafi bölgesi içinde yer alan yöre Makedonya, Roma ve Bizans yönetimlerinden sonra 12. yüzyılda Anadolu Selçukluları’nın eline geçti. 16. yüzyılda Osmanlı topraklarına katıldı ve İstanos adıyla anılmaya başladı. Teke Sancağı’na bağlı olan İstanos, II. Bayezid’in oğlu Korkud’un burada sancak beyliği yapmasından dolayı zamanla Korkudili ya da Korkudeli olarak adlandırıldı. 1879’da nahiye merkezi olan yerleşme, 1915’te bugünkü adıyla ilçe merkezi yapıldı.

Önemli Yerler
Korkuteli İsindası, Alaeddin Camii, Emir Sinaeddin Medresesi, Verbe, Lagbe harabeleri.

08.08.2008 10:56, 6660 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Korkuteli de Ramazan heyecanı
Korkuteli
Korkuteli Ekonomik ve Nüfus Durumu
Korkuteli`nn Coğrafi Durumu
Korkuteli Tarihi
Etiketler :

Foto Galeri

Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli - Baraj
Korkuteli - Baraj
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli - Osmanlı Çeşmesi
Korkuteli / Anıt Camii