19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Korkuteli / Korkuteli Tarihi

Korkuteli, Antalya’nın Kuzeybatısında ve 60 km. uzakta bulunan bir ilçedir.

Evliya ÇELEBİ’nin Seyahatnamesinde belirttiğine göre; PİSİTYALILAR zamanında kurulmuş ve ismi İSİNDA olarak belirtilmitir. Bugün ilçenin kuzeybatı kısmında bulunan Korkuteli Barajının yer aldığı saha ile barajın alt kesiminde bulunan saha ilçenin ilk yerleşim yeridir. Bu sahanın bir kısmı 1970 yılında yapılan Korkuteli Barajının içinde kalmıştır. Bir kısmıda Alaaddin Mahallesi sınırları içerisindedir. Fisitya Cumhuriyeti, Hitit İmparatorluğuna bağlı, içişlerinde serbest küçük bir devlet olarak varlığını sürdürmüştür. Yapılan araştırmaya göre İsinda adına basılan 22 çeşit para tespit edilmiştir.

İsindalıların Pisityalılardan olduğu Hititler zamanında gelip bu yöreye yerleştikleri dillerin Hitit lisanınabenzediği ileri sürülmektedir. Kadeş Savaşında Pisityalıların Hititlere yardım ettikleri tarihi bir olaydır.

Pisitya Cumhuriyeti MS 395’de Bizans İmparatorluğuna düştü. Romalılar İsinda ismini İSTANOZ’a çevirdiler. Romalılara ait tarihi kalıntılar bugün baraj içinde kalmıştır.

İstanoz Selçuklu Hükümdarı Gıyasettin Keyhüsrev zamanında 1207 tarihinde Bizanslardan alınmıştır. Keykavus’un ölümünden sonra Alaaddin Keykubat devri başlamıştır. Bugün Şelçuklulardan kalma bir çok eser vardır.

Isparta’da hükümet kuran Hamitoğulları buraları aldıkları görülmektedir. Korkuteli 1402’den 1425’e kadar Teke Beyliğine başkentlik yapmıştır.

Sultan Selim’in kardeşi Şehzade Mehmet Korkut, Antalya Sancak Beyi olarak atanmıştır. 1513’de Bursa’da boğdurulmuştur. 1864’de Konya Vilayetinin Teke Sancağı olmuştur. 1915 yılına kadar İSTANOZ adıyla anılan ilçe Antalya Mutasarlığına bağlı ve şehzade Korkut’a izafeten adının Korkuteli olduğu yapılan araştırmalardan anlaşılmıştır.

08.08.2008 10:08, 16715 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Yorumlar

09-04-2011 15:53:19 | ali | 88.24..xxx

yazı iyi ama fazla bilgi vermiyor Korkuteli hakkında dahafazla bilgi verebilirsiniz.Herkese korkuteli'yi öneriyorum.

Diğer Yazılar
Korkuteli de Ramazan heyecanı
Korkuteli
Korkuteli Ekonomik ve Nüfus Durumu
Korkuteli`nn Coğrafi Durumu
Korkuteli Tarihi
Etiketler :

Foto Galeri

Tarihi Resimler
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli - Baraj
Korkuteli - Baraj
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli
Korkuteli - Osmanlı Çeşmesi
Korkuteli / Anıt Camii