27-09-2020
Forum

Ana Sayfa / Antalya Web Haber & Bilgi / Web hosting ( Alan Adı Barındırma ) nedir ? Nelere dikkat edilmelidir ?

Hostingin türkçe manasını düşünürsek "Alan Adı (Domain) Barındırma" şeklinde doğru tanımlamış sayılırız. Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız önce bir domain (alan adı) almalısınız daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs...) çalışacaği bir alan ( disk alanı ) olması gerekir ki hazırlanan web sitesini o alana atmalısınız. Böylece internet kullanıcıları browserlarında (internet tarayıcılarında örn.:internet explorer, firefox, netscape gibi) sizin web adresinizi yazdıklarında siteniz açılabilsin.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan farklı birşey değildir. Aynı anda belki yüzlerce web sitesini yayınlayabilmesini en önemlisi kesintisiz çalışacağını düşünürsek elbette donanımı ona gore seçilmiştir ve daha da önemlisi çok hızlı bir bağlantı hızı ve yüksek bant genişliğine sahiptir.

Web sitenizi evinizdeki internete bağlı olan bilgisayarınızdan da yayına sokabilir herhangi bir hosting firmasına ihtiyaç duymadan web sitenizi pek tabii ki evinizdende çalıştırabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmeniz için bu konuyla ilgili oldukca iyi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekir ki evinizdeki bilgisayarınızı tam donanımlı bir web sunucusu haline getirebilmeli, gerekli servisleri (Örn. : IIS yada Apache, DNS, PHP yada ASP, MySQL, Mail Server gibi) kurabilmelisiniz. Bunları yaptınız diyelim iyi bir bağlantı hızınızın olması gerekir ve bilgisayarınızın kapalı yada internetinizin kesik olduğu durumlarda web sitenizin çalışmayacağını web adresinizin e-mailine gelen e-mailleri alamacağinizi düşünürsek sisteminizi bu önlemleri alarak maliyetlerinizi bunun önemine göre belirleyip ona göre teknik donanımlarınızı satın almalısınız. Bunların oldukça karmaşık bir konu olduğu oldukça aşıkardır. Dolayısı ile bu hizmeti güvenilir, ekonomik ve hızlı olarak sunabilen bir hosting firmasından satın almanız sizin için çoğu zaman daha avantajlı olacaktır.

Kısaca web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Bir web hosting alan kiralanması ile başka hizmetleride aynı zamanda genellikle almış olursunuz. Mesela en önemlisi E-mail hesap oluşturup yönetebilme ve e-mail alabilme ve gönderebilme imkanı. Hosting alanınız olmadan alan adınıza ait e-maillerinizi yönetemezsiniz e-mail alıp gönderemezsiniz. Yani e-mail hesabınızı oluşturup yönetebilmeniz için mutlaka bir hosting alanı edinmeniz gerekir.

Bazı servis sağlayıcıları daha gelişmiş profesyonel taleplere yönelik çözümler için sizin adınıza sunucu barındırma (co-location) yada sanal sunucu (vps ya da virtual server) hizmetleri de sunmaktadır.

Bedava Web Hosting Veren Firmalar
AwardSpace
Domain veya Subdomain ile kullanılabilir 200 MB reklamsız bedava host. POP3, Web-based Email, CGI, PHP, SSI, FrontPage Extensions, Perl ve MySQL database desteği bulunmakta.
www.awardspace.com/web_hosting.html

I4host
Banner reklamları ile 150 MB web alanı, 5000 trafik limiti veren firmada subdomain veya domain kullanılabilirsiniz. CGI, PHP, SSI, FrontPage Extensions, Perl, Python dillerindeki scriptlere izin verilmiş. MySQL desteği bulunmaktadır. Konrrol paneli olarak Cpanel kullanılmaktadır.
www.i4host.net

FreeHostia
250 MB web alanı, 5000 trafik limiti veren subdomain veya domain ile kullanabileceğiniz reklamsız bedava hosting. CGI, PHP, SSI, FrontPage Extensions, Perl dillerine izin verilmiş, MySQL desteği, control paneli ve spam filtresi bulunmakta.
www.freehostia.com/free_hosting.html

Synced
Cpanel ve Fantastico özelliği bulunan 250 MB alan 15000 Mb trafik limiti bulunan banner reklamlı, MySQL desteği bulunan ücretsiz web hosting. CGI, PHP, SSI, FrontPage Extensions, Perl dillerine izin verilmiş.
www.synced.org

1FREEHOST
120 MB alan 2000 MB trafik limitli banner reklamı bulunan free hosting paketi. FTP veya Browser ile upload. POP3, MySQL ve Cpanel özelliği bulunmakta. CGI, PHP, SSI, FrontPage Extensions, Perl dillerine izin verilmiş.
www.1freehost.net

HOSTFREEWEB
PHP, SSI scriptlerinin kabul edildiği subdomain ile kullanılabilen reklamsız 100 MB web alanı 1000 MB trafik limitli, Cpanel, Fantastico, MySQL database, PHPMyAdmin özellikleri bulunan free web host paketi.
www.awardspace.com/web_hosting.html

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
- Kuracağınız web sitesinin gereksinimlerini önceden belirleyin. Örneğin ne kadar disk alanına ve ne kadar aylık trafiğe ihtiyacınızın olabileceğini belirlemek gibi.
- Web sitenizde kullandığınız yada kullanacağınız programlama diline göre hosting alanı belirlemelisiniz. Yani bu dillerin çalıştığı web sunucularında web sitenizi host edebilirsiniz. PHP ise Unix, ASP ise Windows hosting kullanmanız tavsiye edilir. HTML dilinde hem Unix hem de Windows hosting kullanabilirsiniz.
- MySQL gibi veri tabanı yönetim sistemlerine olan ihtiyaçlarınızı belirleyin. Eğer MySQL gerekliyse, bunun Unix hostinglerde PHP ile hızlı ve uyumlu çalıştığını hatırlatmak isteriz.
- Sitenizin ziyaretçi profili Türkiye ağırlıklıysa sunucuları Türkiye'de bulunan bir firmadan, yurtdışı ağırlıklaysa yurtdışında bulunan bir firmadan web sitenizin hızlı çalışma performansı açısından tercih edebilirsiniz. Yurtdışındakı alacağınız hosting hizmeti Türkiyede'ki hosting maliyetlein göre çok daha düşüktür bununla birlikte malesef yurtdışındaki birçok hosting firması çok daha ucuza çok daha kaiteli ve profesyonel hizmet vermekle birlikte çok daha hızlı destek verebilmektedirler.

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
- Kendilerine ait olan web sitelerinden ticket sistemi ile yada online chat metodu ile hızlı destek verebiliyorlarmı ?
- Yeterli kaynaklarla yeterli sayıda teknik personeli mevcut mu ?
- Devamlı destek verecek müşteri temsilcileri varmı ?
- Bu işte yeterli deneyime ve kaliteli referanslara sahipler mi ?
- Bu güne kadar hizmet verdikleri müşterileri memnun mu ?
- Yeterli deneme süresi ve para iade garantisi veriyorlar mı ?
- Kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlarla hizmet veriyorlar mı ?
- Herhangi bir sorun çıkacak olursa bunu kısa sürede telafi edebilecek alt yapıları var mı ?
- En önemlisi sistematik ve düzenli aldıkları BACKUP sistemleri var mı ?

Daha detaylı bilgi için ;
0 532 779 04 15
info@antalyamiz.com

23.03.2008 20:27, 5540 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Web hosting ( Alan Adı Barındırma ) nedir ? Nelere dikkat edilmelidir ?
Domain nedir? ( Alan Adı )
Web sitesi nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl olmalıdır ?
Şirketlere Web Sitesi Zorunluluğu Hakkında
Etiketler :

Foto Galeri

Alanya
Alanya
Alanya
Alanya
Alanya
Alanya - Alara Çayı
alanya - Aytap
Alanya
Alanya - Dim Çayı
Alanya
Alanya İskelesi
Alanya Kalesinden
Alanya Plajı
Alanya
Alanya
Alanya
Severek Yaşadım
On parmak daktilo, yalan