19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Manavgat / Belediyeden Manavgat Suyu müjdesi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Su Temini Tesisleri Oymapınar Antalya İçme ve Kullanma Suyu Projesi`nin Bakanlar Kurulu kararıyla Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü`ne devredildiğini müjdeledi.
15 Şubat 2008

Türel, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün rekor hızla imzaladığı proje ile Antalya`nın 2070 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacağını açıkladı. ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, projenin Türkiye`nin en büyük içme suyu projelerinden biri olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) Genel Müdürü Faruk Karaçay ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Türel, `Burada kurulan Manavgat Suyu Arıtma Tesisi`nin yıllık 90 milyon metreküp arıtılmış, 90 milyon metreküp ham su olmak üzere toplam 180 milyon metreküp su kapasitesi bulunuyor. Bu kaynak, artık verimli bir biçimde kullanılacak. `barış suyu` olarak bilinen bu proje Antalya`nın geleceği olacak` dedi.

Eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal`ın isim babası olduğu ve hayata geçmesi için büyük emek verdiği projenin 1999`da tamamlandığını hatırlatan Başkan Türel şunları söyledi: `Bu projenin özelleştirilmesine karar verildiğinde Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak biz, bu suya talip olduğumuzu belirttik. Özellikle o bölgede turizme hizmet veren beldelerde içme suyu sıkıntısını gidermek için bu tesisi değerlendirebileceğimizi söyledik. Bunun yanı sıra Türkiye`nin en hızlı büyüyen, rekor oranında nüfus artışıyla Antalya`nın uzun vadede bu suya ihtiyaç duyacağını açıkladık. Bu tesisi Antalya`ya kazandırmak için bir dosya hazırladık. DSİ ile sürdürdüğümüz görüşmeler her iki taraf için de olumlu sonuçlandı ve hızlı bir karar sürecinden sonra bugüne, bu noktaya varıldı.`

Karar rekor hızla çıktı
Antalya Büyükşehir Belediyesi`nin sınırları dışında içme suyu hizmeti verebilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı gerektiğini hatırlatan Türel, bu önemli yatırımın hükümetin Antalya`ya verdiği önem ve destek sayesinde 2 haftadan az bir sürede Bakanlar Kurulu kararı haline geldiğini belirtti. Menderes Türel şöyle konuştu: `Yine hükümet-yerel yönetim işbirliğinin en güzel örneklerinden birini hayata geçirdik. Bu projede de Antalyaspor Kavşağı`nda olduğu gibi, Antalya Hafif Raylı Sistem Projesi`nde, Lara Atıksu Biyolojik Arıtma Tesisi`nde olduğu gibi başta başbakanımız olmak üzere tüm bakanlarımızın desteğini gördük. Özellikle Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu`nun konuya verdiği önem bize büyük hız kattı. Proje rekor sürede bu noktaya geldi zira dosya elden imzalandı. En sonunda dosya Cumhurbaşkanımızın önüne geldiğinde de aynı hassasiyetle hareket edildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, konuya büyük bir duyarlılık gösterdi ve hemen onay verdi. Bizim, ekibimizin, kararlılığı, başarısı hükümetimizin bize olan güvenini sağlamlaştırıyor. Hükümetimizin, projelerimizi sahiplenmesi ve desteklemesi ise bizlere güç veriyor, çalışma azmimizi, kararlılığımızı arttırıyor. Bu süreçte emeği geçen katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.`

Dünyanın en temiz kaynaklarından
ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay da projenin detayları ile ilgili bilgi verdi. Karaçay, projenin Türkiye`nin en büyük içme suyu projelerinden biri olduğunu kaydetti. Dünyanın en temiz kaynaklarından Dumanlı kaynağının Oymapınar Barajı`nın altında olduğunu söyleyen Faruk Karaçay, suyun kalitesinin de yüksek olduğunu ifade etti. Karaçay, Manavgat Su Temini Tesisleri Oymapınar Antalya İçme ve Kullanma Suyu Projesi`nin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışına satılmak gayesiyle inşa edilen ve 1999 yılından bu yana atıl vaziyette bulunan Manavgat Su Temin Tesisleri`nin yörenin ve turistik tesislerin içme suyu ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla değerlendirilip Antalya ekonomisine kazandırılmasını amaçladığını belirtti.

Başkan Türel`den Manavgat Suyu müjdesi

Projenin kapsamı
Faruk Karaçay iki etap halindeki projenin kapsamını şu şekilde açıkladı:

1`nci Etap: Atıl olan Manavgat Su Temini Tesisleri`nin faal hale getirilip aşağıda belirtilen yörelerin su ihtiyacının karşılanması:
a) Manavgat Çayı Sağ Sahilindeki Yerleşimler; Manavgat, Sarılar, Side, Ilıca, Evrenseki, Çolaklı, Gündoğdu, Serik, Boğazkent, Karadayı, Belek, Kadriye
b) Manavgat Çayı Sol sahilindeki yerleşimler; Kızılağaç, Kızılot, Çengel ve Örenşehir
c) Alanya ve Batı Kesimleri Yerleşimleri: Alanya Okurcalar, Yeşilköy, Avsallar, Türkler, Payallar ve Konaklı.
Manavgat Su Temin Tesisleri İletim hatlarının yaklaşık maliyeti 23 milyon YTL.

2`nci Etap: Oymapınar Barajı`ndan Antalya`ya cazibe ile içme suyu temin edilmesi:
a) Birinci Etap Çalışmaları (2015 yılına kadar), 2025 metre uzunluğunda tünel ve galeri yapılması, 2400 mm çapında 91 kilometre uzunluğunda iletim hattı ile Varsak`ta tasarlanan arıtma tesislerine su getirilmesi işleri. Yaklaşık maliyeti 206 milyon YTL.
b) İkinci Etap (2025 yılına kadar); 2400 mm çapında, 91 kilometre uzunluğunda iletim hattı ile Varsak`ta tasarlanan arıtma tesislerine su getirilmesi işleri. Maliyeti 194 milyon YTL.

Projenin avantajları neler?
Oymapınar Barajı Antalya`nın ileriye dönük su ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilecek su kaynağı olması. Çevresinde hiçbir kirletici faktörün bulunmaması, baraj gölünde bulunan Dumanlı Kaynağı`nın 50-120 mekreküp/saniye arasında değişen debisi ile dünyanın en önemli kaynaklarından olması. Su kalitesi açışından ideal parametrelere sahip olan kaynak suyunun 14-15 sertliğinde bulunması. Yöremizde en güvenilir ve en temiz su kaynağı olması nedeniyle filtre edilerek ve klorlanarak şehre verilmesinin mümkün olması. Oymapınar Barajı`ndan tünel ile suyun alınması halinde Antalya`ya bu suyun +125 kotlarına cazibeyle getirilmesi ve kaybolan enerjinin bir kısmının Manavgat Su Temin Tesisleri öncesinde inşa edilecek olan enerji santralinden temini ile mevcut yer altı kuyuları için harcanan enerji bedellerinde tasarruf sağlanması.

15.02.2008 13:34, 6710 kez okundu 0 kez tavsiye edildi. Kaynak : www.antalya.bel.tr

Diğer Yazılar
MANAVGAT , Antalya
SELEUKEIA , Manavgat , Antalya
ALARA VE ALARA HAN
Belediyeden Manavgat Suyu müjdesi
Manavgat
Manavgat Bariş Suyu şenlikleri 20 Ağustos´ta başliyor
Manavgat´ta deprem...
Türkiye Rafting Turnuvası Antalyada Başladı
Etiketler :

Foto Galeri

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi