19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Antalya 'nın Şelaleleri / Manavgat şelalesi´nde su seviyesinde düşüş

DSi Manavgat işletme ve Bakim şube Müdürü Hüseyin Akkaya, şelalenin kaynağindan gelen suyun geçen yillara oranla azaldiğini belirterek, su seviyesindeki düşüşün kurakliktan kaynaklandiğini söyledi.
Suyun tarimsal alanlari sulama ve enerji üretiminde kullanildiğini kaydeden Akkaya, şöyle konuştu:
´´Su seviyesi hiç bu kadar düşmemişti. Buna rağmen mevsimi çok iyi kurtardik. insanlarimizi mağdur etmeyecek bir planlama yaptik. Tarimsal alanlarin sulanmasi ve enerji için kullanilandan arta kalan su şelaleye veriliyor. şelale çevresindeki işletme sahipleri tepkili, hakli olarak su istiyorlar. Ama çiftçiler sulama yapmak için Manavgat ve Oymapinar barajlari da hem gölet hem de enerji üretimi için su istiyor. DSi olarak biz de ne yapacağimizi şaşirdik.´´
Akkaya, şelalenin su miktarinin uzun yillar ortalamasinin 25-125 metreküp/saniye olduğunu, şu anda şelaleye gelen suyun miktarinin ise 25 metreküp/saniye olduğunu bildirdi.
Öte yandan, Manavgat şelalesi´nin kiyisinda faaliyet gösteren turistik işletmelerin sahipleri, şelalenin su seviyesindeki azalmanin Manavgat ve Oymapinar barajlarinda su tutulmasindan kaynaklandiğini savundular. işletmeciler, gündüzleri azalan suyun gece normal akişina döndüğünü söylediler.
şelaleyi görmek üzere Manavgat´a gelen yerli ve yabanci turistlerin şaşkinliklarini gizleyemedikleri, bölgeye turist getiren acentelerin tur programindan Manavgat şelalesi´ni çikardiklari bildirildi.

17.11.2005 11:02, 13265 kez okundu 6 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Düden Şelalesi ve Denize Dökldüğü Yer
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Manavgat Şelalesi (Büyük ve Küçük Şelaleler)
Manavgat Şelalesi
Aşağı Düden Şelalesi
Yukarı Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi
Manavgat şelalesi´nde su seviyesinde düşüş
Kurşunlu Şelalesi
Etiketler :

Foto Galeri

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi