19-10-2021
Forum

Ana Sayfa / Antalya 'nın Dağları / Bakirdaglari

Antalya ile Fethiye arasinda bulunan ”Likya Bölgesi”, tarihi ve turistik birçok değerlerinin yanisira yöreyi tümüyle kaplayan ve kendi aralarinda 4 bölüme ayrilan ”Beydağlari” ile ünlüdür. En yüksek noktasinin 3070 metre ile ”Kizlarsivrisi” nin olduğu Beydağlari ”Tahtalidağlar”, ”Bakirdağlari”, ”Merkezi Beydağlari” ve ”Güneybati Bölümü Beydağlari” gibi alt katagorilere ayrilmaktadirlar. Biz şimdi dilerseniz Bakirdağlarina doğru gidelim ve bu silsile içerisinde kalan zirveleri birlikte tanimaya çalişalim.

Bakirdağlarina adini veren olay, yaz ve bahar aylarinda güneş doğarken dağlarin yüzeylerine vuran güneş işinlari etkisiyle bakir kirmisina çalan bir renge bürünmeleri olayidir. Antalya”nin kayak merkezi ”Saklikent” in de içinde olduğu Bakirdağlarinin bahis konusu renklerini görmek isteyenler, özellikle Eylül ayinda Saklikent yolu üstündeki Trebenna antik kentinin mezarliklarinin olduğu ”Manzara duraği” na gelmeli ve güneş doğarken tam güneyde doruklari görülen Bakirdağlarini seyretmelidirler. Kişin tur düzenleyen acentalar, burada mola vererek müşterilerine Bakirdağlarini seyretme olanaği tanirlar.

Bakirdağlarina ulaşabilmek için ilk gelinecek yer, yukarida sözünü ettiğim Saklikenttir. Antalya”ya 55 km mesafede olan Saklikente ulaşabilmek için kişin özel araç kiralamak veya yaz aylarinda yörede bulunan köylerin yaylalarina sefer düzenleyen minibüslere binmek yeterli olmaktadir.

Bakirdağlari diğer Beydağlari silsilesinden Güneyde ”Tünektepe”, Güneybatida da ”Pozan Daği(2774)” ile ayrilir. Tünektepenin öbür yüzünde Tahtaalidağlar, Pozan dağindan itibaren de Merkezi Beydağlari başlar.

13.07.2002 00:59, 10626 kez okundu 2 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Tahtalı (Olimpos) Dağı ve Zeus
Tunç Dağı (2649 m.)
Alabelen (2422 m.)
Saklıdoruk (2503 m.)
Bakırtepe (2547 m.)
Tahtalı / Olimpos
Tahtalı Dağı (2366 m.)
Bakirdaglari
Etiketler :

Foto Galeri

Bakir Dagi
Bakir Dagi
Bakır Dağları