08-07-2020
Forum

Ana Sayfa / Sağlık / Genclerin korkulu ruyasi, yirmilik disler

Ege Universitesi (EU) Dis Hekimligi Fakultesi Agiz, Dis, Cene Hastaliklari ve Cerrahisi Anabilim Dali Ogretim Uyesi Doc. Dr. Bahar Sezer `Agizda yer bulamayan yirmilik disler disariya cikamaz ve agzimizin icinde gomulu olarak kalirlar. Bu tur durumlarda disler cerrahi mudahale ile alinmazsa enfeksiyona neden olur hatta kist olusumu bile meydana gelebilir` dedi.

Yirmilik dislerin 16 yasindan itibaren cikmaya basladigini ve 25 yasina kadar devam edebilecegini soyleyen Doc. Dr. Sezer,
`Agzimizda yer alan yirmilik dislerin hepsi cerrahi mudahale gerektirmez. Eger agzimizda yirmilik disin cikmasi icin gerekli yer yoksa ya hic cikmamis ya da yari olarak cikmis disler agzimizda gomulu olarak kalir.

Eger bu disler dental ark dedigimiz alanda cikan yirmilik disler tamamen cikmissa yani tam gomulu ya da yari gomulu degilse o zaman herhangi bir mudahale gerekmez. Ancak bu duzgun cikan disler de agiz boslugu ya da yanak tarafina dogru cikarsa oralardaki dokularda degisikliklere sebep olabilir` seklinde konustu.
Yirmi yas dislerinin normal diger disler gibi fonksiyon gosterdiginin vurgulayan Doc. Dr. Sezer, yirmi yas dislerinin temizleme problemi oldugunu ve bu nedenle cabuk curuduklerini belirtti.

Yirmilik dislerin vucut direncinin dusmesi, stres, yorgunluk gibi etkenler sonucu faaliyete gectiklerinin altini cizen Doc. Dr. Sezer, bu dislerin kulak, cene ve boyunda bir basinc agrisi meydana getirdiklerini kaydetti. Kucuk yaslarda bu dislerin koklerinin daha kucuk ve yuvarlak olduguna dikkat ceken Doc. Dr. Sezer, `Yas ilerledikce kokler uzuyor ve daha sertlesiyor.

Yapilan operasyonlarda haliyle daha zorlasiyor. Bu nedenle bu disler ister tam gomulu olsun, ister yari gomulu olsun erken yaslarda alinmasi lazim. Ileriki yaslarda seker, tansiyon, kalp gibi problemler de cikabilecegi icin bu tur rahatsizliklar da yirmilik dislerin alinmasinda engel teskil eder. Ancak hasta 35-40 yasinin uzerindeyse ve bu dislerin uzerleri 4 mm kemikle ortuluyse o zaman yilda bir kez kontrol ettirmek kaydiyla disler yerinde kalabilir` dedi.
mynet

19.10.2006 16:01, 2407 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Güneş çarpması ve Koruyucu Önlemler
Büyük memeli erkekler jinekomasti hastası olduğunu bilmiyor
Gentest: Genetik yapııza göre sağlıklı yaşam klavuzu
Yaz sıcaklarında hamilelere öneriler
Yazın çocuğunuza sıvı oranı yüksek besinler yedirin
Akciğer kanserinde yeni bir tedavi yöntemi
Ramazan`da iftar yemekleri kiloya dönüşmesin
Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar
Domuz gribi nedir ? insana bulaşırmı ? Aşısı var mı ?
Kemik erimesi erkekleri de etkiliyor
Sarsılmış bebek sendromuna dikkat!
Balık hafızayı güçlendiriyor
İyimser olanlar daha sağlıklı ve uzun yaşıyor
Kadınlar artık sırt ve belden yağ aldırıyor
Sağlıklı bilinen sağlıksız gıdalar
Kilo verme hırsı, kalp sağlığını bozuyor
Fazla macun kullanmak diş etlerini eritiyor
Erken prostat testi, ölüm riskini azaltıyor
Amniyosentezden daha güvenli bir test bulundu
Akdeniz beslenme tarzı hastalıklardan koruyor
Etiketler :

Foto Galeri