18-01-2020
Forum

Ana Sayfa / Sağlık / Kalbi koruyan 7 besin

Balik, soya, siyah susam, yulaf, ispanak, havuc ve cayin kandaki yagi temizleme ve kalp damarlarini koruma konusunda en ideal besinler arasinda.

Kalp hastaliklari son yillarda olum nedeni olarak ilk siraya yerlesince, kalbi korumak herkesin ilgi gosterdigi bir konu haline geldi. Uzmanlar, doymamis yag asidi, A vitamini ve folik asit iceren yemeklerin kandaki yagi temizleme ve kalp damarlarini koruma islevlerine sahip oldugunu belirterek, kalbe yararli 7 yemegi soyle siraliyor:

SOYA DAMARLARI ACIYOR
Balik: Ozellikle deniz baliklarinin icerdigi yag ve doymus yag asidi diger etlere gore daha dusuk. Deniz baliklarinda bulunan Omega-3 yag asidi, felc riskini de dusurur. Bu da, deniz urunlerini cok tuketen bir ulkede felc oraninin dusuk olmasinin nedenlerinden biridir.

Soya: Insan vucudunun ihtiyac duydugu amino asit ve doymamis yag asidi iceren soya, vucuttaki yag ve kolesterolun emilmesini hizlandirarak, kalp damarlarinin acilmasini saglar.

Siyah Susam: Zengin E vitamini iceren siyah susam, kalp damarlarinin esnekliginin korunmasinda son derece etkilidir. Bunun yanisira siyah susamin icerdigi alfalinolenik asit (damarlarin duvarlarini kolesterole karsi koruyan bir asit turu) tansiyonu dusurme ve kanin pihtilasmasini onleme islevine de sahiptir.

FELCI DE ONLUYORLAR
Yulaf: Linoleik asit ve B vitamini bakimindan zengin olan yulaf, atardamarlarin sertlesmesini onler. Bunun yanisira yulafta bol miktarda bulanan lifler de kandaki kolesterol oranini dusurur. Ispanak: Folik asit icermesinden dolayi ispanak, kalp hastaliklarina yakalanma riskini yuzde 25 oraninda dusurebilir.

Havuc: Kan damarlarinin acilmasini saglar ve boylece felci onleyebilir.

Cay: Cok zengin besin degerlerine sahip olan caydaki en onemli besin, polifenoldur. Arastirmalar, cay yapraginda bulunan polifenolun kandaki kolesterol oranini dusurdugunu, atardamarlarin sertlesmesini ve kanin pihtilasmasini onledigini, tansiyon ve kan yagini dusurucu islevlere sahip oldugunu gosteriyor.
iha

29.05.2006 10:33, 1802 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Güneş çarpması ve Koruyucu Önlemler
Büyük memeli erkekler jinekomasti hastası olduğunu bilmiyor
Gentest: Genetik yapııza göre sağlıklı yaşam klavuzu
Yaz sıcaklarında hamilelere öneriler
Yazın çocuğunuza sıvı oranı yüksek besinler yedirin
Akciğer kanserinde yeni bir tedavi yöntemi
Ramazan`da iftar yemekleri kiloya dönüşmesin
Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar
Domuz gribi nedir ? insana bulaşırmı ? Aşısı var mı ?
Kemik erimesi erkekleri de etkiliyor
Sarsılmış bebek sendromuna dikkat!
Balık hafızayı güçlendiriyor
İyimser olanlar daha sağlıklı ve uzun yaşıyor
Kadınlar artık sırt ve belden yağ aldırıyor
Sağlıklı bilinen sağlıksız gıdalar
Kilo verme hırsı, kalp sağlığını bozuyor
Fazla macun kullanmak diş etlerini eritiyor
Erken prostat testi, ölüm riskini azaltıyor
Amniyosentezden daha güvenli bir test bulundu
Akdeniz beslenme tarzı hastalıklardan koruyor
Etiketler :

Foto Galeri