05-12-2019
Forum

Ana Sayfa / Sağlık / Cocugun okul basarisinda 7 anahtar

Sahin Gurlek, her ailenin cocugunun okul basarisinin akranlarindan daha fazla olmasi beklentisi icinde oldugunu belirtti. Cocugun okul basarisinin zekasi ve yetenegi ile olculebilecegini kaydeden Gurlek, ?Yeterli zeka potansiyeline sahip olmayan bir cocugun basarili olmasi elbetteki cok guc olacaktir. Ancak, yeterli zeka potansiyeline ve yeteneklerine sahip olan bircok cocugun da okul icinde istenilen basariyi gosteremedigi gozlemlenmektedir. Basarisizligin arkasinda yatan en onemli faktorlerden birisi cocuk-aile ve aile-okul iliskilerinin zayifligidir. Oncelikli olarak cocuk, ogrenme ve bu alanda da basarma istegini oncelikli bir sekilde ailede kazanir. Baba ve annesinden cocugun gormus oldugu ilgi ve sevgi onu dogal olarak ogrenmeye iter. Aileleri ile iyi iliskiler icerisinde olan cocuk, onlar gibi bilgili, becerikli ve basarili olmaya ozenir`` dedi.
Cocugun okuldaki basarilarinin bazi kurallarin yerine getirilmesi ile baglantili oldugunun yapilan bir dizi arastirmalarla ortaya kondugunu kaydeden Gurlek, basariyi artiran yontemleri soyle siraladi:
* Anne, baba ve cocuk uclemi, okul ortamiyla birlikte yurutulmeli. Bu duzenege cocugun ogretmeninin de katilmasi ve sicak iliskiler icerisinde olunmasi yonundeki girisimler basariyi artiracaktir.
* Cocuklarinizin sorularina cevap verin. Bitmek bilmeyen sorularla sizleri belki usandirirlar, ama bundan cekinmeyin, bu durum soru uretme konumundaki cocuklariniza uygun cevaplari bulmasinda yardimci olur.
* Cocuklarinizi basarili hale getirmek icin onlara surekli olumsuzluklardan arinmis mesajlar iletmelisiniz. Bunu ortaya koyarken de gercekci oldugunuzu surekli gosterin. ?Senin aklin ermez, bu isi kesinlikle yapamazsin`, ?Nerede sen de o akil ve fikir`, ?Bu gidisle okuldan da kovulursun` gibi telkinler yerine, cocugunuza ?Cocugum sen bunu basarabilirsin, sen bu isi yaparsin` gibi mesajlari ulastirin.
* Okul aile birligi toplantilarini kacirmamaya ozen gosterin.
* Cocuklariniza, ?Yaramazlik yapiyorsun, seni ogretmenine soyler, bir guzel dovdurturum` gibi sozler soylemekten kesinlikle sakinin. Boyle bir yaklasim cocugun hem sizden ve hem de ogretmenden kopmasinda onemli bir rol oynayacaktir.
* Cocugunuzun, sizin onun basarili olacagina olan inancinizi bilmesi gerekir. Eger, onun basarili olamayacagini dusunurseniz, cocugunuzda bu fikre kolaylikla kapilabilir ve basarisizlik ortaya cikar.
* Cocuklarinizin kapasitesinin uzerinde bir hedefi kendiniz icin belirlemeyin, bu cocukta kaygi ve endiseye neden olabilir. Bu da basariyi olumsuz yonde etkiler. Yanlarinda kavga edilmeyen huzurlu bir ailenin cocugunun tum dikkatini ogrenme noktasina oturtacagi gozlerden kacmamali. Aile sorunlari ile kafasi karisik hale gelen bir cocukta basarinin koreldigini aklinizdan cikartmayin.
dha/milliyet

26.10.2005 11:30, 1684 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Güneş çarpması ve Koruyucu Önlemler
Büyük memeli erkekler jinekomasti hastası olduğunu bilmiyor
Gentest: Genetik yapııza göre sağlıklı yaşam klavuzu
Yaz sıcaklarında hamilelere öneriler
Yazın çocuğunuza sıvı oranı yüksek besinler yedirin
Akciğer kanserinde yeni bir tedavi yöntemi
Ramazan`da iftar yemekleri kiloya dönüşmesin
Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar
Domuz gribi nedir ? insana bulaşırmı ? Aşısı var mı ?
Kemik erimesi erkekleri de etkiliyor
Sarsılmış bebek sendromuna dikkat!
Balık hafızayı güçlendiriyor
İyimser olanlar daha sağlıklı ve uzun yaşıyor
Kadınlar artık sırt ve belden yağ aldırıyor
Sağlıklı bilinen sağlıksız gıdalar
Kilo verme hırsı, kalp sağlığını bozuyor
Fazla macun kullanmak diş etlerini eritiyor
Erken prostat testi, ölüm riskini azaltıyor
Amniyosentezden daha güvenli bir test bulundu
Akdeniz beslenme tarzı hastalıklardan koruyor
Etiketler :

Foto Galeri