18-06-2018
Forum

Ana Sayfa / Sağlık / Akciger zari kanseri ve tedavisi

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, Turkiye`de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin (Mezotelyoma) gorulme oraninin dunya ortalamasinin bin kat uzerinde oldugunu soyledi.
Tuncer, asbest ve erionit maddelerinin kristal oldugunu ve volkanik alanlarda bulundugunu belirterek, ``Anadolu cok volkanik bir alan. Turkiye`de, erozyon nedeniyle bu maddelerin yer ustune ciktigi ve insanlarla temasa gectigi bazi yerler var`` dedi.

Asbest ve erionitle akciger kanseri arasinda yakin bir iliski bulundugunu ifade eden Tuncer, tespit edilen riskli bolgelerde yasayan vatandaslarin iki tip tehlikeyle karsi karsiya bulundugunu kaydederek, ``Birincisi cok ciddi, yani koy veya kasabada asbest topragin icinde bulunuyor. Yollari, kullanilan taslari, her seyi asbestli. Ikincisinde ise koyun kuruldugu yer asbestli degil, koylulerimiz badana ve siva icin bir kaynaktan bu asbestli beyaz topragi aliyorlar. Eger koy tumuyle asbestin icindeyse bu koyu tasimaktan baska care yok. Tasimayla kullanilan tehlike soz konusuysa o kaynagi kapatiyoruz ve koyu rehabilite ediyoruz`` diye konustu.

Murat Tuncer, asbest ve erionit bulunan bazi bolgelerin SIT alani oldugunu belirterek, buralarin SIT alani olmaktan cikarilip hemen kapatilmasi gerektigini kaydetti.

Etkisini 20 Yilda Gosteriyor
Asbest ve erionitin etkisini gostermesinin uzun yillar aldigina isaret eden Tuncer, ``Bu, ortalama 20 yildir. Mesela bir cocuk 5 yasinda bu maddelerle temasa gecmisse 30-35 yasinda etkilerini hissediyor. Ama, bu o bolgede yasayan herkeste gorulecegi anlamina gelmiyor. Bazi vucutlar daha direncli bazilari ise daha hassas. Butun bunlari inceliyoruz. Genetik yapi bu konuda onemli bir etken`` dedi.

Konuyla ilgili olarak yurtdisindan degisik universitelerle birlikte calismalar yuruttuklerini kaydeden Tuncer, akciger zari kanserinin genetik ve molekuler yapisi ile asbest ve erionitin, molekuler ve jeolojik yapisi uzerinde arastirmalar yaptiklarini soyledi.

Turkiye`nin yuzolcumunun yuzde 80`ini olusturan merkezlerden gelen mezotelyoma vakalarinin bulundugunu ifade eden Tuncer, sunlari soyledi:

``Ancak, bu durum bolgelerin tamaminda mezotelyoma goruluyor anlamina gelmez. Yuzolcumu olarak asbest erozyonuna maruz kalan alan sadece yuzde 15`tir. Turkiye`de asbest ve erionite bagli akciger zari kanserinin gorulme orani dunya ortalamalarinin bin kat uzerindedir. Ulkemizde su ana kadar gorulen 150 vaka var. Biz bunlari ozel kayit sistemiyle inceliyoruz. Ama bu kanser turu Turkiye`de gorulen diger kanser turlerine gore cok az bir orana sahiptir.``
habersaglik

10.10.2005 13:00, 7664 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Büyük memeli erkekler jinekomasti hastası olduğunu bilmiyor
Güneş çarpması ve Koruyucu Önlemler
Yazın çocuğunuza sıvı oranı yüksek besinler yedirin
Yaz sıcaklarında hamilelere öneriler
Gentest: Genetik yapııza göre sağlıklı yaşam klavuzu
Akciğer kanserinde yeni bir tedavi yöntemi
Ramazan`da iftar yemekleri kiloya dönüşmesin
Menopoz hakkında doğru bilinen yanlışlar
Domuz gribi nedir ? insana bulaşırmı ? Aşısı var mı ?
Kemik erimesi erkekleri de etkiliyor
Sarsılmış bebek sendromuna dikkat!
Balık hafızayı güçlendiriyor
İyimser olanlar daha sağlıklı ve uzun yaşıyor
Kadınlar artık sırt ve belden yağ aldırıyor
Sağlıklı bilinen sağlıksız gıdalar
Kilo verme hırsı, kalp sağlığını bozuyor
Fazla macun kullanmak diş etlerini eritiyor
Erken prostat testi, ölüm riskini azaltıyor
Amniyosentezden daha güvenli bir test bulundu
Akdeniz beslenme tarzı hastalıklardan koruyor
Etiketler :

Foto Galeri