17-10-2019
Forum

Ana Sayfa / Dünyadan Haberler / `Kus gribi nedeniyle verilen alarm abartili`

Kus gribini ``gelecekteki pek cok olasi bulasici hastaliklardan biri`` olarak niteleyen Pregliasco, ``Kus gribinin kapimiza dayandigi bicimindeki alarm kesinlikle abartili. Halihazirda, bu hastalikta bir patlama yasanacagini ileri surmemizi, bu nedenle tavuk ve hindi etlerinin yasaklanmasini istememizi gerektirecek bir durum yok`` dedi.
Milano universitesi Virusbilim Enstitusu`nde calisan Prof. Pregliasco, Italyan haber ajansi ANSA tarafindan yayimlanan demecinde, kus gribinin su asamada bir salgina donusme riski bulunmadigini belirterek, soyle konustu:
``Guney Asya`da 150 milyon hayvanda sadece 112 enfeksiyon vakasina rastlandi. Orada insanlarda rastlanmis vakalar da var. Ancak bu kisilerin, tavuklarla, Avrupa`da asla gorulmeyecek turden bir icli disliliklari soz konusu. Yine de, oralarda bile bu enfeksiyonu kapmak, lotoyu tutturma ihtimaliyle es duzeydedir. Su an itibariyla Romanya`daki alarm da azalmis sayilir. Zira goruldugu kadariyla olen ordeklerdeki virusun unlu H5N1 ile bir ilgisi yok.`` Prof. Pregliasco, Avrupa`da yasanan panik havasindaki tek olumlu unsurun saglik yetkililerinin uyanik olmasini saglamaktan ibaret oldugunu belirterek, sozlerini soyle surdurdu:
``Insanlarin yok yere kaygiya kapilmamalari onemli olmakla birlikte, biz bu bulasici hastaligi 1997`den beri bekliyoruz. Dolayisiyla yetkililerin teyakkuz halinde olmalari olumlu bir sey. Romanya ve -kus gribi mi oldugu henuz net olarak anlasilamamis- Turkiye`deki vakalarla ilgili olarak asiri duyarlilik sergilenmesi, hemen alarma gecilebileceginin ve varsa virusun saptanabileceginin gostergesidir.`` Pregliasco, Italya Saglik Bakani Francesco Storace`nin AB`yi ortak onlemler almaya cagirmasini da olumlu bir gelisme olarak niteleyerek, ``Bakan Storace, AB saglik bakanlarini ortak onlemleri gorusmek icin bir araya gelmeye cagirmakla iyi yapti. Zira saglik politikalari konusunda AB`nin yetki gucu yok`` dedi.

11.10.2005 16:56, 1657 kez okundu 0 kez tavsiye edildi.

Diğer Yazılar
Tarihi Rodos Adasında Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan tarihi eserler tahrip ediliyor
Mısır`da `Badem gözlü` dev bir heykel ortaya çıktı
Çin’de Türk Pavyonu rekora koşuyor
İtalyada`ki deprem uzaydan böyle görüntülendi
Amerika'da esrarengiz virüs paniği
Balinalar neden intihar ediyor
BM ye göre Dünya Goril Yılı Başladı
İklim değişikliğinin etkileri silsile halinde devam
Dubai de Hizmet : Plaj kumu soğutuluyor
NASA ya göre buzulların durumu
ABD’de Tanrı’ya karşı açılan dava reddedildi
WFP`ye göre K. Kore’de açlık tehlikesi var
Kelime bulma oyunu Scrabble 60 yaşında
Chavez, Sean Penn’e boru hattı gezdirdi
Bu fotoğraf Atina'yı karıştırdı
İran’da casus güvercin avı
İngiltere`de kaybolan kedi 9 yıl sonra evine döndü
ABD’nin en büyük bankası battı
Kongo`da futbolda büyü kavgası
Fas krali, 33 bin kisiye af cikardi
Etiketler :

Foto Galeri